Десетки граждани протестираха днес пред Министерството на регионалното развитие и благоустрйството (МРРБ) в подкрепа на плаж Корал, чиято процедура за еко-концесия бе прекратена. От сдружението „Да запазим Корал“, един от участниците в процедурата настояват всички служители на МРРБ, участвали в комисията за еко-концесия на плажа Корал, да бъдат уволнени дисциплинарно и разследвани от прокуратурата. Да бъдат прекратени незабавно процедурите за наем на плаж Корал и плаж Делфин, сключени договори и др. Така при забавянето на новата процедура е почти сигурно, че стопанин на „Корал“ през тази година ще бъде победителят в търга за наем – „Клио Холидейс“ АД. По този начин небезизвестните концесионери на плажа на Слънчев бряг не само че запазиха концесията си там въпреки всички закани от правителството, но ще стопанисват и „Делфин“ и „Корал“ – широко прокламираните екоплажове.
Новата процедура за еко-концесия на плаж Корал да бъде прозрачна и оформена след широко обществено обсъждане, както й да бъде процедирана незабавно.
Предисторията от 2015 година
На 8 април 2015 г. е издадена заповед за провеждане на търг с тайно наддаване за отдаване под наем на плаж „Корал“ за срок от 5 години. Предвижда се самият търг да се проведе на 13 май 2015 г. Лиляна Павлова публично лансира версията, че наемът се прави, за да има плажът стопанин, докато се проведе процедурата по „екоконцесия“. По закон наемът за определен плаж се прекратява автоматично ако се сключи договор за концесия за същия плаж. При това дадено от Лиляна Павлова обяснение е малко странно защо е предвиден максималния по закон 5-годишен срок за наема.
При еко-концесията за разлика от обичайната процедура, в която единствен критерий е предложената цена, в случая има три критерия за комплексна оценка със следната относителна тежест:
1. Размер на ставката за роялти (годишното концесионно плащане) – с относителна тежест 40 на сто;
2. Предложение за процент на площите за свободно разполагане от посетителите на обекта на концесия на плажни принадлежности (т.е. чадъри vs свободна зона) – с относителна тежест 35 на сто; и
3. Предложение за функционално разположение на зоните за извършване на услугите и дейностите и за разполагане на преместваемите обекти и на елементите на техническата инфраструктура – с относителна тежест 25 на сто (този критерий всъщност показва какъв процент от активната плажна площ ще бъде зает от предвидените от участника обекти).
Съгласно обявление на сайта на МРРБ оферти за участие в процедурата се подават от 1 до 30 юни. Впоследствие, през август 2015 г. Лиляна Павлова публично обяви, че процедурата ще бъде прекратена, тъй като нито една от подадените оферти не отговаря на изискванията.
Каква е историята?
Използваме дословно информацията публикувана на http://www.koralbeach.com/node/405.
На 01.09.2015 г. в „Държавен вестник“ е обнародвано решение № 646 на Министерски съвет за прекратяване на процедурата и едновременното откриване на нова процедура (http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=97051). За новата процедура е променена относителната тежест на критериите (роялти – 30 на сто, процент на площите за свободно разполагане – 30 на сто, функционалното разположение остава 25 на сто, като е добавен и един много мъгляв критерий „предложения за екологични функционални решения“ с тежест – 15 на сто. Така новата процедура трябва да е още по-„еко“.
Впоследствие, от сайта на КЗК става видно, че един от участниците – „Комерс Проект“ ЕООД, подали оферта в процедурата за концесия, подава жалба срещу решението на МС за прекратяването й (http://reg.cpc.bg/Dossier.aspx?DossID=300048420). На 04.11.2015 г. КЗК отхвърля жалбата. Задълбоченият преглед на решението на КЗК обаче разкрива интересна информация относно прекратената концесионна процедура. За участие в процедурата са подадени заявления с оферти от членове на сдружението „Да запазим Корал“, „Райд Екстрийм“ ООД и „Комерс Проект“ ЕООД.
Видно от решението на КЗК, параметрите в офертите има са следните:
1. „Райд Екстрийм“ ООД – годишно концесионно плащане – 99 330.38 лв. без ДДС, площи за свободно разполагане на плажни принадлежности – 69 % и функционално разположение – 0.96 %.
2. „Комерс проект“ ЕООД – годишно концесионно плащане – 71 335 лв. без ДДС, площи за свободно разполагане на плажни принадлежности – 90.63 % и функционално разположение – 0.5 %.
3. “Да запазим Корал” – годишно концесионно плащане – 61 106 лв. без ДДС, площи за свободно разполагане на плажни принадлежности – 98.50 % и функционално разположение – 0.5 %.
На база така направените предложения МРРБ е извършило следното класиране:
I- во място „Комерс проект“ ЕООД;
II- ро място “Да запазим Корал”;
III- то място „Райд екстрийм“ ООД.
При така заложените критерий за оценка е очевидно как трябва да се изчисляват точките на участниците – по всеки критерий най-доброто предложение получава максималните точки, а за останалите участници максималният брой точки за съответния критерий се умножава по предложението на участника и се дели на най-доброто предложение (пример, ако за критерий „цена“ максималният брой точки е 50 и има две предложения – за 1 000 лева и за 800 лева, участникът предложил 1 000 лева има 50 точки, а участникът предложил 800 лева има 40 точки (50 т., умножено по 800, делено на 1 000).
Като се има предвид формулата за изчисляване на точките съгласно заложените в решението на Министерски съвет критерии и тяхната относителна тежест, излиза, че точките на „Комерс Проект“ ЕООД са 85,92, на “Да запазим Корал” – 84,6 и на „Райд екстрийм“ ООД – 77,53. Минималната „победа“ на „Комерс Проект“ ЕООД буди сериозни съмнения с доста специфичния процент на площи за свободно разполагане (90.63 %).
От решението на КЗК също така става ясно, че всъщност реалният процент на преместваемите обекти и съоръжения (функционалното разположение), предложен от „Комерс Проект“ ЕООД, е 1.01, а не 0.5. Ако се вземе правилният коефициент за участника „Комерс Проект“ ЕООД, излиза, че същият трябва да е класиран на последно място (със 73,30 т.), а не на първо. Загадка остава защо всъщност при класирането, извършено от МРРБ, „Комерс Проект“ ЕООД е поставен на първо място. Дори не е изобщо ясно, защо „Комерс Проект“ ЕООД не е отстранен от процедурата, след като реално предложеният му процент от 1.01 надхвърля допустимият 1 % (т. 1.4.2 от Решението на МС от 28.04.2015 г. за откриване на процедурата).
Може би известна светлина за това хвърля проверката в Търговския регистър, която показва, че до август 2015 г. едноличен собственик на „Комерс Проект“ ЕООД е „Марвел Тур“ ООД. Членове на СД, законни представители и акционери в „Марвел Тур“ ООД са Сава Чоролеев, „Победа“ АД на Сава Чоролеев, както и „Неотикс“ ЕООД (в което Сава Чоролеев е управител и едноличен собственик). В средата на август 2015 г. „Марвел Тур“ ООД прехвърля дяловете си в „Комерс Проект“ ЕООД на две физически лица.
В крайна сметка КЗК отхвърля жалбата на „Комерс Проект“ ЕООД и потвърждава Решението на МС за прекратяване на процедурата и откриването на нова. От сайта на ВАС е видно, че „Комерс Проект“ ЕООД е обжалвало решението на КЗК пред ВАС, като по делото ще има открито заседание на 15 март 2016 г. от 11:00 ч. (http://www.sac.government.bg/court22.nsf/d6397429a99ee2afc225661e00383a8…).
Въпреки продължаващото обжалване от страна на „Комерс Проект“ ЕООД, към момента няма юридическа пречка МРРБ да започне провеждането на новата концесионна процедура. Видно от сайта на КЗК, „Комерс Проект“ ЕООД изрично е поискал спиране на новата процедура, но както КЗК, така и ВАС са отказали налагането на такава мярка. Така при забавянето на новата процедура е почти сигурно, че стопанин на „Корал“ през тази година ще бъде победителят в търга за наем – „Клио Холидейс“ АД. По този начин небезизвестните концесионери на плажа на Слънчев бряг не само че запазиха концесията си там въпреки всички закани от правителството, но ще стопанисват и „Делфин“ и „Корал“ – широко прокламираните екоплажове.
Мнение от фейсбук страницата на „Да запазим Корал“ на Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството:
Категорично възразявам срещу грубите опити за манипулации по повод разпространяването на неверни информации за стопанисването на един от най-големите и девствени плажове по българското Черноморие – Корал. Българската държава е тази, която взе решение за плаж „Корал“ и плажа на къмпинг „Делфин“ да са първите, на които да запази натуралната природа и стартира процедурата за еко концесия. Българската държава е тази, която спря строителството в уникалната природа и отмени рязрешителните за строеж на мегакомплекс. Българската държава е тези, която е решена да доведе до край това решение.
Не изключвам появата на лъжливи и клеветнически твърдения в средата на зимата да идват именно от неуспели кандидати в откритите и прозрачни процедури за стопанисване на плажовете. Категорично се противопоставям на подобни опити за неверни внушения.
Be the first to comment on "Десетки граждани протестираха пред МРРБ: Ще изгуби ли и Корал битката с бетона?"