Горещо

Ленинградската АЕЦ може да стане ключов играч в областта на ядрената медицина

Ленинградската АЕЦ има всички условия да стане ключов играч в областта на ядрената медицина. Вариант е след излизането от експлоатация на Първи енергоблок праз 2018 г. там да се оборудват стаи за пациенти. В перспектива може да се организира леглова база за лечение на рак на щитовидната жлеза с помощта на препарати с изотопа йод-131, който се произвежда в самата централа.

Ленинградската АЕЦ за пръв път в историята на ядрената енергетика на Русия започна производството в промишлени мащаби на изотопа йод-131, необходим за създаване на препарати, които се използват за диагностика и лечение на онкологични заболявания. Освен йод-131 Ленинградската АЕЦ произвежда и кобалт-60 и молибден-99.

През юли централата изпрати за клиент първата партида от шест контейнера с новия изотоп йод-131. Договорът с Научно-изследователския физико-химически институт „Л. Я. Карпов“ предвижда ежеседмична доставка на четири до шест контейнера с активност на съдържимото от 70-80 кюри, което позволява всяка седмица да се изпълняват по 2000-3000 процедури за диагностика и лечение на онкологични заболявания.

(Visited 86 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Ленинградската АЕЦ може да стане ключов играч в областта на ядрената медицина"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.