Горещо

Китай с опит да превземе и европейската Енергетика

Пекин търпеливо купува малки дялове от компании в този сектор, а след време поема пълния контрол, предупреждава EurActivКитай опитва да завземе все по-голям дял от европейската Енергетика, a пример е държавна компания от азиатската държава, която се бори за пълен контрол върху Енергетиката на Португалия. Това ще бъде съществена промяна по отношение на инвестициите от трети страни в този сектор, пише в коментар EurActiv.До този момент Европейската комисия не е изготвила правни рамки за защита на общите интереси на ЕС и вероятно действията на Китай ще подействат като алармен сигнал за Брюксел да се задейства за създаване на процедура за механизъм за наблюдение на инвестициите, допълва изданието.Как Китай си купува присъствие в Европа?Investor.bg припомня, че това не е първата инвестиция на Китай в европейската Енергетика.

В края на 2016 година китайската SG купи дял от 24% от гръцкия мрежови оператор Admie . China General Nuclear Power Group участва в строителството на ядрената централа „Хинкли Пойнт“ С във Великобритания, а инвеститори от азиатската държава вече заявяват и интереси към развитието на ядрения сектор и в България .

През 2011 година Португалия обяви дял от енергийния гигант Energias de Portugal (EDP) за продажба. Това беше поискано от кредиторите на страната, след като Лисабон получи подкрепа от ЕК и Международния валутен фонд (МВФ). Така през 2012 година китайската China Three Gores става собственик на 21,35% от компанията за сумата от 2,7 млрд. евро, разказва EurActiv.Доскоро китайският инвеститор се задоволява с миноритарeн пакет, но сега компанията е изкупила още дялове, което реално дава на Китай пълен контрол над Енергетиката на Португалия. EDP има интереси и в областта на възобновяемите енергийни източници и сред водещите производители на зелена енергия.

Правителството на Португалия не се противопоставя на това придобиване, което ще даде достъп и до газовата и енергийната мрежа чрез собствеността върху 25% от активите на Redes Energeticas Nacionais, пише още изданието.Много държави в ЕС обаче се притесняват от инвестиции от огромни трети страни, като например Китай, които не могат да бъдат контролирани. Освен в енергийната сфера Пекин има и други интереси и държавна компания например оперира пристанището в Пирея.

Източници на EurActiv коментират, че Китай е много търпелив със своите планове – първоначално инвеститорите купуват малки дялове, но после увеличават присъствието си. Неглижиране на това поведение би било опасно, предупреждават наблюдатели.Препоръката е да бъдат изработени някакви изисквания, на които да отговарят акционерите, желаещи да придобият пълния контрол върху дадена компания.

(Visited 53 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Китай с опит да превземе и европейската Енергетика"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.