АЕЦ „Козлодуй“ ще внесе в Агенцията за ядрено регулиране документите, с които ще поиска удължаване на работата на 6-и блок на централата, през септември. Изпълнителният директор на АЕЦ-а Иван Андреев твърди, че блокът може да работи още 30 години, след осъществената програма за удължаване на ресурса му.
Централата ще поиска 10-годишен лиценз за работа, който е максимално допустимият по закон, посочи Андреев пред БНР. Очакваме в следващата година да получим лиценза за 6-и блок, за 5-и вече работим с удължен ресурс и съответно на 6-и имаме повишена мощност, обясни той. За да се повиши мощността и на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“, от централата се надяват до месец да приключат разговорите с НЕК и да купят ротора от старото оборудване, доставено за АЕЦ „Белене“ преди години.До момента за дейностите за удължаване на живота на реакторите и за повишаване на мощността им централата е дала около половин милиард лева.




Be the first to comment on "АЕЦ Козлодуй иска 6-и блок да работи още поне 10 години"