Цените на медицинските дейности ще се договарят между здравноосигурителните фондове и изпълнителите на медицинска помощ. Това предвижда проект на нов здравен модел, представен по време на национална кръгла маса от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев в присъствието на представители на законодателната и изпълнителната власт, на асоциации и сдружения, на съсловни и пациентски организации, на научните среди, на синдикати, директори на лечебни заведения и др.
Здравноосигурителната вноска ще остане 8%, но всеки сам ще реши дали да я внесе в НЗОК или в друг фонд.
Лицата доброволно ще избират в кой фонд да се запишат – НЗОК или друг фонд, но ако не го изберат, ще останат в НЗОК или ще бъдат служебно разпределени. „Няма да се допуска фондовете да правят подбор на лица по определен признак или здравен статус”, увери министър Ананиев.
Записването в даден фонд ще е доброволно, а смяна на фонда ще може да се прави веднъж годишно. Средствата от здравните вноски ще се разпределят от НАП, като преводите ще бъдат ежемесечно и ще се управляват от здравния фонд. Ако здравният фонд изпадне в несъстоятелност, гражданите ще се запишат в друг и по собствен избор.
Участниците в системата ще са здравни фондове, които ще подлежат на регулация съгласно общия режим на европейското законодателство. По думите на министър Ананиев НЗОК и частните фондове ще отговарят на условията, съгласно регламентите на ЕС и ще се конкурират равнопоставено. Печалбата на здравния фонд ще се разпределя така, че средствата да останат в здравната система, като редът ще е известен на записалите се във фонда.
Лечебните заведения ще могат да формират цени извън основния пакет, като те ще се покриват от здравното осигуряване или чрез доплащане от пациентите.
МЗ ще определя основния пакет здравни дейности, които ще се покриват от задължителната здравна вноска, каза още здравният министър и допълни, че здравното ведомство ще отговаря за регистриране и лицензиране на лечебните заведения и лекарствената политика, като за лекарствата ще има централизирана обществена поръчка. МЗ ще определя и медицинските стандарти, ще координира политиката по специализацията на кадрите. Съсловните организации ще изготвят правилата за добра медицинска практика.
„Проектът на здравноосигурителен модел дава право на избор на пациента за здравен фонд и лечебно заведение, предвижда конкуренция сред осигурителите, очаква се и по-добро качество на лечението, по-добър контрол върху системата, както и подобряване на профилактиката и превенцията”, обобщи министър Ананиев. По думите му
това е начинът да се елиминира непрозрачното и нерегламентирано заплащане на медицински услуги.
„Това не е крайно решение, очаквам конструктивни предложения”, обърна се към присъстващите министър Ананиев и подчерта, че е време „да даваме отговори, а не да поставяме само въпроси”. „Това ще е система за бъдещите поколения и не искам да налагам силово и административно един или друг вариант, само с обединени усилия ще има добър резултат”, каза още той.
Участниците бяха поздравени от вицепремиера Марияна Николова, която каза, че е крайно належащо да се даде старт на подобна дискусия. Тази кръгла маса е доказателство за диалогичност и прозрачност и показва как се взимат решения в Министерския съвет, допълни Николова.
Според председателят на Българския лекарския съюз д-р Иван Маджаров
пакетът медицински дейности, който сега се покрива с 8% здравна вноска, е твърде обемен.
По думите на Маджаров не е допустимо отделни лечебни заведения сами да се договарят с мощни застрахователни или осигурителни фондове,както предвижда предлаганият модел. Маджаров добави, че вероятно ще се ограничи свободният избор на пациента къде да се лекува, ако фондовете сами избират с кое лечебно заведение да сключат договор.
„Демонополизацията на НЗОК ще доведе със сигурност до повишаване на разходите в здравеопазването”,
каза Андрей Дамянов, представител на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК. „Държим да се заложи, че медицинските стандарти и алгоритмите за диагностика ще са в основата на лечението на пациентите”, допълни той.
„Демонополизацията на НЗОК не е нещо лошо, напротив”, каза Мими Виткова, представител на застрахователен фонд. По думите ѝ обаче трябва да има държавен надзор, включително и върху конкуренцията, която се предвижда чрез новия модел. „Ако нашата държава смята, че ще прехвърли отговорността върху други застрахователни или осигурителни дружества, това е неверен подход”, добави още тя.
„Моделът за здравно осигуряване трябва да осигурява потребностите на гражданите, както и исканията и потребностите на медицинските специалисти”,
каза омбудсманът Мая Манолова. По думите ѝ остойностяването на дейностите и съдържанието на основния пакет медицински дейности са основните въпроси, на които трябва да се търси отговор. „Не става ясно как демонополизацията на НЗОК ще реши проблема с регионалните диспропорции, както и по какъв начин ще се подобри достъпа на пациентите до съвременни лекарства”, допълни Манолова.
Be the first to comment on "Предлагат край на монопола на НЗОК"