Горещо

Полезните от хапването на праскови

В разгара на лятото сме и на пазара има огромно количество праскови. Освен че са много вкусни, особено когато са в сезона си, те са източник и на редица ползи за здравето.
 
Тези вкусни плодове са много богати на витамин С, отговорен за производството и правилното функциониране на клетките, както и на витамин А, който подсилва мембраните на клетките от респираторния тракт, като така предпазва от навлизането на микроби в кръвния поток. Прасковите съдържат и естествени антимикробни качества, които също работят в посока на по-добрия ни имунитет.
 

С една праскова получаваме около 8% от дневната доза калий, който пък поддържа кръвното налягане в норма. Калият е естествен диуретик и спомага за извеждането на излишната течност и сол от организма, като така намалява напрежението върху сърцето и артериите.
 

Сърдечни заболявания и хипертония

Благодарение на високото съдържание на калий, прасковите са полезни при аритмия и нарушен сърдечен ритъм. Плодовете имат леко диуретично действие и се препоръчват на хора с високо кръвно налягане. За регулиране ритъма на сърцето се препоръчва  250 гр. сок от праскови да се пие 15-20 минути преди ядене. Тази рецепта помага и на хора, страдащи от малокръвие и проблеми със стомаха.

Рак 

Високото съдържание на витамин С придава на прасковата мощно антиоксидантно действие. Освен че забавят стареенето, плодовете неутрализират ефекта на свободните радикали, с което предпазват организма от образуване на злокачествени заболявания.

Стомашни проблеми

Плодът съдържа разтворима целулоза, която подобрява храносмилането, чревната перисталтика и подтиска процесите на гниене в храносмилателния тракт. Прасковите засилват секреторната функция на храносмилателните жлези, улесняват смилането на по-тежките храни, предотвратяват гаденето и повръщането. За хората, които страдат от  понижена киселинност на стомашния сок и при запек, народната медицина препоръчва 50 мл прясно изцеден сок от праскови да се пие на гладно. Отварата от прасковени листа действа също против запек, тъй като има слабителни свойства. Тя препятства и  образуването на газове в червата.

Изпитано средство против нервен стомах е да се счукат 3 ядки от праскови, смесени с равна с.л. пчелен мед. Сместа се приема два пъти дневно преди ядене. Друга рецепта се приготвя от 20 счукани ядки от праскови, 2 с.л. семе от коприва и 400 гр. пчелен мед. Препоръчва се по 1 с. л. сутрин преди закуска. Лесно усвоимото нишесте на прасковата стимулира подобряването на храносмилателния процес.

Анемия

Прасковите стимулират образуването на хемоглобин. В плодовете има и желязо, лесно усвоимо от организма, което помага при анемия.

Слаб имунитет

Прасковите укрепват имунитета, препоръчват се за подсилване на малки деца, възрастни и дълго боледуващи хора. Те унищожават болестотворните бактерии и вируси в организма.

Простуди, бронхити

Още в древността екстрактът от ядките и кората на дървото се е използвал против малария. Помага при хроничен бронхит, грип, обикновена простуда, астма и други дихателни проблеми. Лекарството се приготвя от 150 г счукана кора от дървото и  сушени прасковени ядки, залети с 500 мл ябълков оцет и 500 мл вода. Сместа се покрива и се оставя на топло, като няколко пъти дневно съдът се разклаща. След 5 дни сместа се вари, докато останат 500 мл от нея. Добавят се 250 мл бренди и течността се затваря в стъклена бутилка. Приемат се максимум 2 с. л. на ден.

Този екстракт облекчава отхрачването, сваля и високата температура. За целта на 3-4 часа трябва да се взима по 1 с. л. При болки в ушите, се използва като капки. Прасковите се препоръчват профилактично при повишена склонност към простуди.

Бъбречни заболявания

Като диуретично средство при камъни в бъбреците се препоръчват плодовете и цветовете на прасковата. Отварата от листата пък облекчава болките при възпаление на пикочния мехур, особено при мъжете.

Ревматизъм, артрит

При тези заболявания се препоръчват отвари от цветовете на прасковата. Друга рецепта на народната медицина за ревматизъм е отвара или прясно изцеден сок от прасковени листа.

Затлъстяване

Въпреки че е сладка, прасковата е диетичен плод, тъй като има малко калории (40 ккал за 100 г), но много засища. Затова се препоръчва като лека закуска между отделните хранения. Изчиства тялото от шлаките, разгражда бързо мазните и тежки храни, затова се смятат за отличен десерт след тежки, висококалорични хранения.

Кожни болести

Листата на прасковите са ефикасни при циреи, фурункули и карабункули. Необходимо е 8 свежи листа от праскова, 70 мл гореща вода и няколко тънки резенчета сурови необелени картофи да се смелят в хомогенна смес. Тя се разстила върху чисто парче плат и кожата се налага с него. При псориазис и херпес зостер помагат смачканите пресни листа, смесени със сладко кондензирано мляко. С тази смес се намазват  засегнатите места. Пак против тези заболявания може да се прилага и запарка от прасковени листа. При кожна екзема се препоръчват горещи бани с отвара от прасковени листа.

Депресия, стрес

Прасковата изобилства на витамини от групата В, които неутрализират стреса и подобряват съня. Плодът има свойството да цери мъката и депресията. Това се дължи на възбуждащото действие на прасковата. По тази причина, тя е наричана от французите „еликсир на любовта” и „гръдта на Венера”. Освен че е афродизиак, благодарение на магнезия плодът регулира емоционалното равновесие, тонизира, сваля нивата на  стрес и вдига настроението.

(Visited 129 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Полезните от хапването на праскови"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.