Толкова хора ме питат какво мисля за Перник, че реших да споделя с всички.
Първо, ще започна с въпроса Има ли в МОСВ ресорен зам министър по водите? Има ли наистина и кой е ?
Второ. Такава криза НЕ може да възникне ! Ей така да изригне като вулкан, неочаквано.
Поне 20 човека МИНИМУМ са били наясно какво става и какво ще стане.
В МОСВ, в Басейнова дирекция, МРРБ, ВиК.
Тоя филм аз съм го играла 4 години и никой да не ми обяснява, че не са могли да го предвидят.
Изобщо да не намесват Господ, климата и дядо Коледа даже! Ако климатът беше виновен, София първа щеше да мине на лимонада. Не, не е климатът! Между другото пак да напомня, че при три поредни сухи зими- София минава на режим. Яз.Искър просто е проектиран за друго население на столицата.
Да се върнем на Перник.
ВиК Перник са знаели какво се случва. 100%. Остава въпросът защо не се е реагирало навреме.
Според мен заради изборите.
Нямам друго обяснение. Никакво !
Сега какво да правим ?
Чета и слушам какви ли не теории и решения. Областни ВиК, по-големи, още по-големи та и едно единствено.
Мили хора, топлата вода отдавна е открита и това е френският модел- географски ВиК услугите са очертани на база на естествените речни басейни. Така и таксите, които се събират се инвестират за опазването на водите в същия басейн. Но у нас не се възприе този модел. Сега Б Борисов иска едно дружество, за да локализира отговорността в една точка. Може и ще бъде чудесно, ако намери още един Братоев.
Перник е само малка част от огромните, натрупани с десетилетия проблеми на ВиК сектора.
Това, че по темата не говорят учени мен лично ме притеснява най-много.
Целият ВИАС е бил на крак по време на водната криза в София. Проф. Мандаджиев, доц. Ст. Модев са спали на “Московска”. Не виждам и не чувам гласа на науката. НИМХ ?!?! И те къде са? Нима те не са правили справките и прогнозите, с които започваше всеки нов ден в МОСВ преди 10 г ?
Не е възможно да има толкова сривове в системите, обслужващи и управляващи този сектор.
Със сигурност прокуратурата ще повдигне обвинения, но ничия чиновническа кожа не може да изкупи преживяното от жителите на Перник.
И нека никой не се опитва да обяснява, че ако ВиК Перник било частно дружество, а не държавно, кризата щяла да се размине. Не, не е въпросът кой стопанисва тръбите. ИЗОБЩО ! Въпросът е кой следи нивата на язовирите. Кой спира и кой пуска “крана” на изхода на язовирите.
Водата е стратегически ресурс. По Закон питейно- битовото водоснабдяване е ПЪРВИ приоритет при управлението на водите. Правото на управлението на водите е ЕДИНСТВЕНО И САМО в ръцете на държавата. От царско време до сега. И така трябва да бъде ЗАВИНАГИ.
Има свидетели как в Парламента щяхме буквално да се хванем гуша за гуша с колега от МРРБ, когато поискаха да се позволи концесиониране на питейните язовири. NO WAY ! Пиша всичко това, за да пресеча апетитите на някои хора да използват кризата в Перник, за да налеят масло в огъня, който изпепелява вярата в способността на държавата да управлява най- ценния ресурс- водата.
Кризата е наистина жестока. Позорна бих казала. Влизаме в учебниците със сигурност. Но нека не злорадстваме и не злоупотребяваме с нея.
Че ще “хвърчат” още глави, то е ясно.
Че се хвърлят милиони и се работи денонощно- то е видно.
Че правителството търси всички алтернативи и нищо не се пести-похвално.
НО ! НЯМА алтернатива на това държавата да държи контрола на водите. Няма !
Be the first to comment on "Бившият министър Любка Качакова за кризата в Перник"