Работодателят може да установи до 3 месеца непълно работно време за година
Какви са възможностите и предизвикателствата, когато се върнем на работа, разясниха от екип специалисти на адвокатска кантора „Пенков, Марков и партньори“ на уебинар, организиран от Българска финтех асоциация.
След отмяната на извънреднаta епидемична обстановка трябва да бъде издадена заповед на работодателя за цялото предприятие или за всички служители от определено звено, но не и за отделни служители. Заповедта трябва да бъде доведена до знанието на служителите поне 10 работни дни предварително. Непълното работно време може да бъде установено за период до 3 месеца за една календарна година. В момента все още не е напълно ясно дали тези три месеца включват срока на извънредното положение или не.
Работодателят едностранно въведе
възможността за работа от разстояние
В българското законодателство названието „Хоум офис“ не съществува. В Кодекса на труда говорим за надомна работа (чл. 107б КТ) и работа от разстояние (чл. 107з КТ). В повечето случаи българските работодателите използваха понятието работа от разстояние.
С въвеждане на извънредното положение се дадоха възможност на работодателя едностранно да въведе гъвкавост на работното време. При смесен режим задава ред и условия за прилагането му, въвежда отчетни форми на ежеседмична база, достъп на работодателя до новата работна среда. Всяка фирма трябва да въведе правила за дезинфекция и правилна хигиена на ръцете, за осигуряване на лични предпазни средства в работните помещения, при работа на служителите, свързана с обслужване на клиенти.
Оказва се, че по същия начин при връщане на работника в офиса след отмяна на извънредната обстановка, възможността за работещите за гъвкавост на работното време отпада. При желание за работа от вкъщи оттук нататък работникът трябва да подпише допълнително споразумение към трудовия си договор.
След 15 юни нови инструкции за
работа за предотвратяване на нов риск
Работодателят трябва да изготви инструкция с указания за спазването им, определяне на лица, отговорни за съблюдаването на мерките и комуникирането й до служителите; да направи оценка на нов риск; да приеме мерки за определени групи работници с оглед на тяхната възраст и здравословно състояние – задължение за предоставяне на платен или
неплатен отпуск по чл. 173а КТ.
Работодателят може да измерва температурата –
само да не я записва
Има някои интересни въпроси, които стоят в контекста за запазване на лични данни.
Работодателят Мможе да мери температурата на входа на офисните и
производствени помещения на служители и гости, стига да не се записват резултатите. Работодателите трябва да пазят конфиденциалност, ако установят случай със симптоми на COVID-19. Няма пражо да разпространява информацията сред останалите служители. Единствено при желание на работодателя тестът може да бъде поет от него, но той в никакъв случаи не е задължен. За случая трябва да бъде информиран личния лекар, а той от своя страна да прецени дали да изпрати служителя в болница или не.
При нарушения на Закона за безопасни условия на труд
При неспазване на изискванията Закона за безопасни условия на труд.
Работодателят носи административна отговорност – имуществена санкция имуществена
санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., при повторно нарушение –
20 000 лева; отделни санкции за виновни длъжностни лица. Работодателят носи гражданска – отговорност за вреди, причинени на служителите (трудова злополука); Работодателят носи и наказателна отговорност.
Отговорността на служителите е дисциплинарна и административна – за нарушение на правилата за ЗБУТ – глоба от 100 до 500 лева.
Възможни варианти за оптимизиране на
работното време и на работния процес
• Работно време с променливи граници
• Сумирано изчисляване на работното време
• Непълно работно време
При работно време с променливи граници е задължително присъствие в определен времеви диапазон, посочен от работодателя, а останалите работни часове (преди и/или след този
диапазон) до достигането на 8 часа на ден се определят от служителя. Служителят може да отработи част от дневното си работно време(което е извън времевия диапазон, определен от работодателя) в следващия или в други дни от същата работна седмица. По този начин се избягва струпване на много служители по едно и също време в офиса
При сумирано изчисляване на работното време може да бъде установено за един или повече периоди, всеки от тях ненадвишаващ 6 месеца.
Сумираното изчисляване на работното време не се допуска при работа на ненормиран работен ден. Може да бъде съчетано, например с установяване на непълно работно време или пък с установяване на работа от разстояние
Непълно работно време може да се установи само за срок до 3 месеца след изтичане на извънредната обстановка.
Каре:
Някои основания за прекратяване на трудовите правоотношения:
1. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата
2. при намаляване на обема на работата
3. при спиране на работа за повече от 15 работни дни
4. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор
Специфични условия и ограничения
• При хипотезите на т. 1 и 2 – извършване на подбор (при наличие на още една или
повече еднакви или сходни длъжностни позиции в предприятието)
• Специална закрила на определени категории служители (чл. 333 от КТ)
• Спиране на работата за повече от 15 работни дни – следва да бъде установено поне
за цяло звено, а не за конкретния служител – обект на уволнение.
Повече може да научите от прикачения файл:
Be the first to comment on "Обратно на работа –какви са възможностите и предизвикателствата"