Над 40 млн. лева е стойността на одобрените безлихвени кредити по Програмата за подпомагане на физическите лица, по която гарант е Българската банка за развитие (ББР), съобщиха от ББР преди десетина дни. Целта е да се покаже колко атрактивна е мярката. Какви са пропуските и защо по нея не влизат други много засегнати групи физически лица.
Програмата за безлихвени кредити цели да подпомогне служителите в неплатен отпуск и самоосигуряващите се лица, които са прекъснали дейност вследствие на пандемията от COVID-19. Те имат възможността да получат заем до 4 500 лева, отпускани наведнъж или на три транша от по 1 500 лева.
Кого пропусна мярката
Как тази мярка започна да се реализира точно след мярката за работодателите 60/40. Обяснимо, защото подкрепя служителите, които не бяха освободени, а са излезли в неплатен отпуск поради кризата. Само едно уточнение според Кодекса на труда работодателят няма право да изпрати принудително служителя в неплатен отпуск. В условията на Covid-19 бяха въведени отстъпки за работодателите в тази посока, но те бяха обвързани със срок. Така повечето служители не са били повече от 2 месеца в неплатен отпуск. Естествено в условията на липса на доход тази мярка е перфектна.
Безработните лица
Какво се случва обаче с работниците, които не само бяха принудени да ползват неплатен отпуск заради кризата, но и освободиха половината си служители след това. На тези безработни лица какво им остана, да си получават обезщетенията, които зависят от отговорността на работодателя. Нещо повече доходът им се намалява наполовина, не се знае за какъв период, защото те няма да бъдат върнати на работа, а и не се знае кога ще намерят нова. В момента за някои бизнеси като туризъм , конгреси, събития и изложения търсенето на нови кадри тотално е спряло.
Самотните родители без работа
Да и част от хората бързо трябва да се пренасочат в други сектори. Благодарение на много дигитални платформи и обучителни ценътрове голяма част от обученията започнаха да се правят онлайн, но това е за определен период и обхваща основи на съответната дейност или професия.
Как се финансира цялостно обучение в сферата на новите дигитални технологии или програмирането? Дали е равносилно две седмици или месец в неплатен отпуск с половин година без работа в такава ситуация?
Многодетните семейства с безработен родител
Многодетните семейства с един безработен родител също попадат в рисковата група, но също са извън мярката. Ако и двамата родители се окажат в тази ситуация, какво да правят, какви възможности има за тях. А какво се случва със самотните родители, които останаха без работа. Как така можем да приравним хората в неплатен отпуск за един месец срещу останал без работа самотен родител. А тези хора не заслужават ли да повишат квалификацията си, а дори и да започнат самостоятелен бизнес или да продължат като самоосигуряващи се.
Нима безработните не се нуждаят от квалификация
или нямат идеи за започване на собствен бизнес
Изпратихме запитване към Българската банка за развитие защо не са включени тези групи в обхвата на мярката. Мерките срещу кризата трябва да бъдат максимално всеобхватни. Към момента не сме получили отговор, но веднага щом това се случи ще публикуваме отговора на институцията.
Каква е ситуацията към момента?
Над 40 млн. лева достигат одобрените безлихвени кредити по програмата за подпомагане на физически лица, по която гарант е Българската банка за развитие (ББР), показа статистиката на ББР към 19 юни. Ръстът спрямо седмица по-рано е с 5,3 млн. лв.
До момента са постъпили 16 522 искания за кредити, от които потвърдени са общо 9 576, а обработващи се – 1 616. Средната стойност на заемите е малко над 4 000 лв. Двете трети от исканията са на лица на трудов договор, а останалата една трета са на самоосигуряващи се.
От 22 юни Пощенска банка също започна да приема заявления за кандидатстване за безлихвен кредит. По програмата работят още: Алианц банк, Банка ДСК, Инвестбанк, ОББ, Първа инвестиционна банка, Търговска банка Д, Централна кооперативна банка и УниКредит Булбанк. Напомняме, че Интернешънъл Асет Банк и Общинска банка първи усвоиха финансовия си ресурс по програмата, чрез предоставяне на заеми.
По мярката може да се кандидатства до края на 2020 г. Максималният срок на погасяване е 5 години, с минимум 6 месеца и максимум 24 месеца гратисен период. Заемите са освободени от такси, комисиони и неустойки.
От 19 юни са в сила и обновените правила по програмата, публикувани тук.
Be the first to comment on "Идеи за разширяване обхвата на безлихвените заеми. Кого пропусна мярката?"