Във вторник рано сутринта лидерите на страните-членки постигнаха споразумение за значителен пакет за борба с последствията от въведените срещу коронавируса тежки икономически мерки, които вкараха Европейския съюз в най-тежката му рецесия в историята, предава AFP.
Сделката за 750 милиарда евро бе сключена след четири дни и нощи на интензивни преговори, в хода на които най-непримиримият опонент беше Нидерландия.
„Сделка!“ – написа в „Туитър“ председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел, чиято работа беше да ръководи мъчителните разговори в продължение на повече от 90 часа.
Пакетът, видян от AFP, стана възможен с решаващата подкрепа на Германия и Франция и включва най-големия досега съвместен заем от 27-те членове на блока, нещо, на което Берлин се съпротивляваше от поколения.
За първи път в историята европейският бюджет е свързан с опазването на природата и законността, за първи път осигуряваме обща подкрепа за европейската икономика, заяви след края на заседанието председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
Бюджетът ще бъде 1,8 трилиона евро и ще съдържа фонд от 750 милиарда евро за икономическо възстановяване, поясни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Постигната е договореност за обвързване на отпускането на бюджетни средства със състоянието на върховенството на закона, потвърдиха двамата председатели.
За България са предвидени 29 млрд. евро за следващите години, съобщи премиерът Борисов.
„България взе над 1 млрд. повече. Всички казаха, че това е заслужено, всички казаха, че нашето председателство е било за пример. Шарл Мишел лично ми се обади по телефона и ми благодари за огромната помощ, която съм му оказал в преговорите. Шарл Мишел е изключителен приятел на България“, каза още премиерът.
„Не само се запазват средствата по кохезионната и общата селскостопанска политика, която беше нашата червена линия, особено важно е, че успяхме да договорим запазване на нивото на европейското финансиране по тези две политики, като за кохезионната политика са заложени близо 18 милиарда лева“, допълни той.
200 млн. евро са отпуснати за слабо развитите райони в страната.
Лидерите от Европейския съюз постигнаха споразумение тази сутрин и за пакета за икономическото възстановяване на 27-членния блок след пандемията, предлагайки 750 милиарда евро под формата на грантове и заеми за противодействие на последиците от предизвиканата от COVID-19 рецесия, съобщиха официални представители, цитирани от Ройтерс.
Средствата за България в новия бюджет и пакета „Следващо поколение“ на ЕС са близо 29 млрд. евро. Това обяви от своя страна премиерът на България Бойко Борисов в профила си във „Фейсбук“, малко след като стана ясно, че евролидерите са постигнали споразумение за финансовата рамка.
Be the first to comment on "ЕС постигна съгласие за бюджета си. България получава близо 29 млрд. евро"