Когато неотдавна Бойко Борисов изненадващо обяви при посещението си в Пловдив, че кметът Здравко Димитров няма да е отново кандидат на ГЕРБ за местните избори догодина, изявлението му първоначално приличаше на гасене на пожар в партийната структура в града. Малко преди това общинските съветници от ГЕРБ за пореден път бламираха кмета – този път заради проекта за пробив до Водната палата в града. Това отново извади на показ сложните отношения между лоялната на бившия пловдивски кмет Иван Тотев местна партийна организация и сегашния кмет Димитров, наложен лично от Борисов за кандидат на изборите през 2019.
С наближаването на местния вот напрежението със сигурност щеше да се засилва и да произвежда вредни за партията скандали и по тази причина вероятно Борисов предпочете сравнително рано да тушира страстите в ГЕРБ – Пловдив – преди евентуалните предсрочни избори за парламент и преди да започне реалната кметска надпревара.
В Пловдив някак между другото Борисов съобщи още една новина – че дългогодишните кметове на София и Бургас Йорданка Фандъкова и Димитър Николов също няма да се кандидатират догодина. Двамата управляват столицата и морския град вече четири поредни мандата и до голяма степен оттеглянето им беше очаквано – те се колебаеха още при предишните избори, но заради липсата на силни алтернативи Борисов ги убеди да се кандидатират за още един мандат.
Обявяването още отсега на оттеглянето на Фандъкова и Николов от кметската надпревара има по-скоро други цели. Те най-вероятно са свързани с притеснения на лидера на ГЕРБ от предстоящата смяна на ключови за партията фигури в местната власт и евентуална загуба на позиции във важни областни градове.
С поставянето на дневен ред на темата цяла година по-рано Борисов може би се стреми да предизвика опонентите си да разкрият плановете си за кметския вот, за да може да съобрази действията си с техните.
Не случайно заявката, че ГЕРБ ще има нови кандидати в столицата и о от големите областни центрове – Пловдив и Бургас, дойде след информацията, че „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ смятат да започнат разговори за съвместно участие на местните избори. Ако двете политически сили успеят да постигнат съгласие за общи кметски кандидатури, могат да се окажат сериозен конкурент на ГЕРБ не само в София, но и в други големи градове, като Пловдив и Варна например, където общият им резултат от парламентарния вот е близък до този на ГЕРБ.
При издигане на силни кандидатури партията на Борисов може да се окаже напълно преодолим фактор въпреки дългогодишните й позиции в местната власт там.
Подобен и и примерът в община Божурище.
Малко преди местните избори през 2019 г кметът на Божурище Георги Димов (ГЕРБ) беше арестуван при акция на спец прокуратурата заедно с антикорупционната комисия (КПКОНПИ) и Столичната полиция заради съмнения за продажба на общински терени на занижени цени.
Операцията на прокуратурата дойде след като тогавашният председателят на общинския съвет в Божурище Георги Димитров заяви, че е сигнализирал компетентните органи във връзка с търга за продажба на общинска земя по 1.68 лв. за кв. м. Въпреки че работата по сигнала се е проточила значително, тогава в ролята му на зам. главен прокурор Иван Гешев не пропусна да изтъкне заслугите на КПКОНПИ. „Искам да изразя специални благодарности към тях, че както винаги се справиха с поставените задачи. Идеята или слухът, че тази комисия е умряла, е преждевременен“, каза Гешев пред журналисти в Божурище.
Той поясни, че прокуратурата разполага с доказателства, че 80 декара частна общинска собственост, които са били предоставени от държавата на община Божурище, са продадени чрез манипулирани търгове за 160 хил. лева, докато пазарната цена е далеч по-висока. „Всеки може да направи разлика между 160 000 и 8 милиона лева !“, заяви Гешев. По негови думи трима от купувачите са търговски дружества, за едно от които е ясно, че бащата на кмета Димов е бил негов пълномощник. Тогава главният прокурор съобщи още, че четвъртият купувач е следовател от националната следствена служба, но отказа да назове име. „Работи се по престъпление по служба, както и документно престъпление“, обясни Гешев и добави, че акцията е планирана преди повече от месец и няма нищо общо с изборите.
Той изрази възмущението си, че се „краде много и се краде нагло“ и стигна до заключение, че „затова се намираме в това положение“. „Явно кметовете по страната въпреки многобройните разследвания до момента продължават да не разбират, че ако познават местния прокурор или местния шеф на полицията, вече не са във възможност да ги логистират“, отбеляза Гешев, но пропусна да разкрие кога и кои прокурори са „логистирали“ местни кметове, както и защо не са взети мерки срещу тях.
Докато специализираните органи извеждаха задържания Георги Димов, който беше разкаран с белезници по целия площад пред общината, той коментира пред журналисти, че няма притеснения.
С наближаването на местния вот в общината обаче, притесненията на Георги Димов растат. Ако през май 2019 г. КПКОНПИ възкръсна с претоплено разследване в Божурище, което все още е на трупчета в съда /бързото порастване на общината и близостта до София, тенденцията за бягство от големите градове, развитието на индустриалната зона и инфраструктурата са причините за растящото население нормално възбужда въпроси – кой ще е кандидатът за нов мандат в кметската битка.
Първи в битката се впуска младият действащ общински съветник Михаил Славчев. Той е на 36 години. Завършил е Техническия университет в София, специалност транспортна техника и технологии. В момента ръководи отдел „Автотранспорт“ в охранителна фирма и е технически експерт при провеждане на одити на „Системи за управление на качеството ISO 9001“. Семеен, с едно дете. От години той води битка и пред медии разказва, че младите трябва да получат шанс да се развиват, за да покажат целия си потенциал. До момента няколко пъти той организирал протести с искане, най-общо казано, Божурище да бъде свързано чрез път със София.
И докато Божурище всекидневно се разраства, в деня в който Георги Димов чества своят рожден ден Славчев, обяви, че ще е бъдещият кмет на общината, като го призова да е достоен опонент. Междувременно в местните фейсбук групи на общината ври и кипи от коментари за Иван Гешев и желанието му да спре административния произвол в общината, както и че е време да има достоен, млад нов кмет. Ето как започна кампанията в града на божурите
От ГЕРБ все още не са решили кой ще е техният кандидат, по всичко личи, че за Георги Димов, който последният път не получи подкрепа директно от ГЕРБ а от Политическа партия „Движение Гергьовден“, която е само партньор на Бойко Борисов се очертават сложни и трудни за спечелване избори, защото, ако Прокуратурата на Република България и съда разрешат делото от преди 4 години, може би изборите ще са предсрочни, но едно е сигурно ГЕРБ започва да губи почва в силните си общини и жителите на много градове започват да си припомнят, че след спечелване на вторите си мандати, кметовете стават инертни и освен ПР друго не правят.
Be the first to comment on "Политическата битка за местните избори започна и в Божурище, изненада и там"