ТЕЦ-ве не са отчели 1 957 682 тона въглероден диоксид, с който са замърсявали въздуха през последните пет години, с което са спестили поне 74, 6 млн. евро за пет години. Това показва последният доклад на екологично сдружение „За Земята“„Скритата картина на замърсяването с въглероден диоксид: как несъответствия в данните облагодетелстват топлоелектроцентралите от кръга „Ковачки“, който излезе в само ден след като Европейската прокуратура обяви нарушения в ТЕЦ-вете. Петте централи „Топлофикация – Перник“, „Топлофикация – Сливен“, ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Брикел“ и ТЕЦ „Марица 3“ АД са редуцирали значително в докладите си данните за изхвърляните в атмосферата парникови газове. Това е бездействие от страна на инсталациите, лабораториите, Верификационните органи, ИАОС, Българската служба по акредитация, Регионалната инспекция по опазване на околната среда, Комисия за енергийно и водно регулиране и Министерство на енергетиката.
Замърсяващите предприятия трябва да плащат средства за тон въглероден диоксид, но са отчитали, че замърсяват много по-малко.
Докладите на инсталациите за емисии на парникови газове задължително се проверяват и верифицират от независим проверяващ – верификационен орган, който е акредитиран от Българската служба по акредитация (БСА). Основната задача на БСА е да гарантира, че верификационните органи са независими от операторите и че верифицираните от тях доклади, съдържат точни и коректни данни. БСА ежегодно трябва да извършва проверка на дейността на верификаторите. Tя сравнява дали има големи отклонения в емисиите на единица продукция, емисионните фактори и калоричността на горивата през последните 10 години за дадена горивна инсталация. При констатирани нередности, би следвало да ограничи или отнеме акредитацията на органа.
В случая верификационни органи са ГРИЙН ЕНД ФЕЪР АД – за докладите до 2018 г. и Джи Ем Ай Верифай ЕООД – от 2018 г. нататък.. През 2022 г. докладът на ТЕЦ „Бобов дол“ ЕАД e верифициран отново от ГРИЙН ЕНД ФЕЪР АД.
До 2019 г. ГРИЙН ЕНД ФЕЪР АД е бил регистриран като дружеството с акции на приносител (както е видно от търговския регистър), което означава, че собственикът на акциите е неизвестен, поради което, не е гарантирана липсата на свързаност с проверяваните инсталации и независимостта на Верификационния орган. Българската служба по акредитация, задължена да следи за независимостта на Верификационните органи, е издала и поддържала в течение на повече от 10 години сертификат за акредитация на акционерно дружество с неясен собственик. ГРИЙН ЕНД ФЕЪР престава да бъде верификатор на инсталациите именно в годината в която сменя вида на регистрацията си – 2019 г.
При проверка в регистъра на БСА, се вижда, че на 15.03.2022 г., БСА е изменила заповедта за акредитация на Джи Ем Ай Верифай ЕООД, като е разширила обхвата, вместо да го ограничи. БСА не е отчела грубите нарушения на докладването по РЕГЛАМЕНТ 2018/2066 и на процеса на верификация по РЕГЛАМЕНТ 2018/2067, въпреки че, въпросът за тези инсталации вече беше поставен пред обществеността.
Това са данни, които се сравняват информацията от комплексните разрешителни на предприятията, издадени от Изпълнителната агенция по опазване на околната среда и водите. Но те постоянно се нарушават, а Изпълнителната агенция по опазване на околната среда не констатира нарушения, а тя може да прави измервания на замърсителите и да сравни с данните от докладите на ТЕЦ-вете.
Към момента Министерството на околната среда и водите мълчи по този скандал.
Be the first to comment on "ТЕЦ-ве скривали замърсяване за милиони"