Днес и в неделя времето ще бъде благоприятно за пътуване. В понеделник обаче над страната ще нахлуе арктичен въздух. Температурите няма да надвишават минус 10 градуса, като в началото на седмицата ще достигнат и до минус 18 градуса. Във вторник и сряда ще бъде студено и ни очакват отрицателни температури. Това прогнозира пред Дарик климатологът доц. Георги Рачев от Софийския университет „Св. Климент Охридски“
„Колко студено ще бъде във вторник и сряда, ще стане ясно в неделя, тъй като от север право към България нахлува арктичен въздух. Но как ще се измести и колко ще е студено, е въпрос на доуточняване. При всички положение обаче във вторник и сряда ще имаме отрицателни температури и то много ниски, в порядъка на минус 10 градуса, а в затворените котловинни полета, ако стихне вятъра сутрин те ще бъдат и по-ниски“, обясни доц. Рачев.
Той препоръча на хората, които плануват днес или утре да пътуват, да го направят навреме.
„Колкото по-рано го направят, толкова по-добре. Днес и утре времето ще бъде благоприятно за пътуване. В неделя на места може да има поледици, но общо взето студеното време ще нахлуе в понеделник“, обясни климатологът.
Народните тълкувания за времето
По думите му дългосрочните прогнози са като гледане на кафе и хвърляне на карти, докато краткосрочните прогнози до 2-3 дни са с изключително голяма сбъдваемост. Що се отнася обаче до прогнозите и народните тълкувания за времето, че зимата ще бъде дълга, защото мечките край Девин били заспали по-късно тази година, доц. Рачев коментира така:
„Като професионалист аз се отнасям към всички тези неща, тъй като има много вярно нещо в народните прогнози, но не забравяйте, че те се отнасят за определен район и във всеки един район признаците са различни. Така беше и с цъфналия люляк в Люлин 5 преди няколко месеца, а пък като е цъфнал люлякът, зимата ще е студена, а ако няма цъфнал люляк в Люлин 3, каква ще е зимата“, коментира доц. Рачев.
„Много условно и много внимателно трябва да се отнасяме, но така или иначе тези фито- и зооиндикации – било то на растения, животни – винаги имат смисъл, но трябва внимателно да се отнасяме към тях, а че Баба Меца е заспала по-късно това може да бъде и от нарушен хранителен режим, или от сравнително топлата есен. Така че тези индикации са останали в миналото, а в днешно време нещата седят по коренно различен начин“, допълни той.
Чака ни нормална и относително топла зима
Според него зимата ще бъде относително по-топла от средностатистическото разбиране, нищо че сега има по-студени моменти.
„В Македония пък беше още по-студено, още по-снежно, докато в Албания на 30 грееше слънце и температурите в Тирана бяха от порядъка на няколко градуса. Така че не трябва да гледаме само и единствено собствената си къщичка. Когато говорим за климат, когато говорим за дългросрочни тенденции, трябва да се гледа малко по-глобално, а вътре може да има и по-топло и по-студено. Зимата тази година се очаква да бъде нормална – такава, каквато я познаваме през последните години“, коментира още климатологът.
В същото време ледовете около Антарктида са с 2 до 4 млн. квадратни километра повече, отколкото през всички тези 35 години на измерване, добави експертът.


Be the first to comment on "Новата седмица започва с арктически студове у нас"