Горещо

Богата и тромава система или какво е да си бременна в Англия

 

pregnant in EnglandПовечето жени знаят какво е да си бременна в България. Много често правим оценки и крайно оплюваме нашата система без да познаваме в детайли какво се случва в други европейски страни. Всяка система има плюсове и минуси. Най-важното е да се чувстваме спокойни и сигурни в този толкова важен момент от нашия живот. Но винаги в разговорите ни присъства темата за това как добре е уредена системата в другите страни, а ние сме неоправдани. За съжаление преди всичко жени от малцинствата се възползват от българската социална система, а българските семейства в масовия случай не получават подкрепа, единствено еднократната помощ за раждане.

Но нали изборът ни да имаме дете  не е обвързан с това какво ще получим в замяна и не би трябвало да се превръща в търговска практика …

Всичко е безплатно- не се налага да доплащаш

Сега е важно да надникнем зад завесата на бремеността на една жена в Англия…малко по-задълбочено. И не защото социалната политика на Острова е една от най-социалните в Европа или защото много хора се опитват да се възползват от социалната система.

Нека да опознаем практиките в други страни, за да оценим по-правилно нашите.

Във Великобритания ….когато видиш двете чертички на теста, записваш час при личния лекар, който те вкарва в системата и ти дава папка, в която се записва всичко свързано с бременността. Всички прегледи оттук нататък ще са безплатни, защото през цялото време досега си се осигурявала. След това те поема midwife. Във всеки град те са определен брой и нямаш право на избор, при която те разпределят. Първият преглед при нея е около 8 седмица – записва във въпросната папка – в коя седмица си, какво те очаква и как ще протече всичко, обсъжда се режим на хранене и калории по време на бременността, режим на живот и на спорт, пушене, взема се кръв и урина. Тогава ти записва час за видеозон (скан), който винаги е към края на 3 месец тоест около 12 седмица от бременността. Тогава ти казват къде се е развил плода – маточно или извън маточно и уточняват точно в коя седмица си и кога точно ще се роди бебето, мерят те колко килограма си, взимат ти кръв и урина. Дават и безплатни мостри –  например на бебешка прах, омекотител, кремчета и други. Дават ти да попълниш една форма, с която можеш да се запишеш, в тъй наречения Parenting club към Boots ( най-голямата верига аптеки в Англия) от там получаваш всяка седмица информация за бебето – как се развива и коя част от него е в процес на развитие, как се чувстваш ти самата във въпросната седмица.

Малко прегледи при един специалист

В 16 седмица у дома идва да те посети мидуайфката – тогава слуша пулса на бебето, взима ти урина, мери кръвното и температурата и те записва за следващия скан, който е в  20 седмица от бременността. Тогава се прави т.н. морфология на бебето – тоест гледат всеки негов орган подробно на скана, за да кажат дали има аномалия или не. Взимат ти кръв за синдрома на Даун. В 24 седмица се посещава midwife. Тогава прави същите неща, както и в 16 седмица. Съответно при всяко посещения, ако имаш някакви въпроси или съмнения – тя е готова да те излуша и насочи. В 28 седмица пак отиваш при нея – освен, че ти взима кръв и урина, мери и корема колко е голям и го записва пак в папката, към която е прикрпена една графика.

И така до 40/41 седмица през 4 се ходи на такива прегледи, а за да разберат позицията на бебето не им трябва скан, а го правят с напипване. Пращат те на скан само ако се усъмнят в нещо.

Но пък седем месеца реално майчинство

След 20 седмица midwife ти дава форма MBA1, която се предоставя на работодателя, за да офорими документите за майчинство. Във Великобритания майчинството е 9 месеца като най-рано по майчинство може да се излезе най-рано 11 седмици преди термина. Майчинството тук реално започва месец и половина преди да родиш.

Във Великобритания може да кандидатстваш за няколко вида помощ.

Maternity pay– кратко и ниско

За да вземаш майчинство (maternity pay) трябва да си работил 26 седмици при един и същи работодател и да вземаш на седмица минимум 113 паунда. Майчинството се поема от работодателя. За първите 6 седмици е 90% от заплатата, останалите до 9 месеца ги поема държавата. Но минаваш на минималната сума от 113 паунда на седмица. Ако не отговаряш на тези условия, може да кандидатстваш за maternity allowance.

Working tax credit – за семейства и за „самотни“ родители

Ако единият от семейството не работи, както става в случай на бременност се получава working tax credit. Kато семейство можете да канидадствате за него, тъй като единия от вас спира да работи, а другият ще прави 16 или повече часове. Определя се в зависимост от дохода. Минималната сума е 1960 паунда на година. При семейства е над 2000 паунда, за самотни родители също, за хора с по-малко от 30 работни часа на седмица- 810 паунда, при увреждания 2 970 на година При подаване на грешна информация (понеже се основава на предварителна информация за доходите през годината ), може да се наложи надвзетата сума да се върне, тъй като в края на годината се попълва формуляр P60 с реално получените пари през годината

Child tax credit – 20 паунда на седмица

Към него се прибавя и child tax credit, когато вече се роди бебето, а и имаш право и на child benefit ( нашите детски). Детските са по 20.70 паунда на седмица           до навършване 18 години на детето. За всяко следващо дете помощта е 13.70 паунда. Обвързани са с дохода, който трябва е не повече от 16 000 на година. При доход от над 50 000 паунда, се плаща такса за висок доход High income child benefit.

Изискванията обаче постоянно се променят. Всеки месец има нови изисквания и правила, например от април 2017 при трето дете, нямаш право на child benefit

И в Англия има еднократна помощ за раждане, която се получава с много условия.

Sure Start Maternity Grant- еднократна помощ за легло, количка, дрешки

Друг вид помощ от която можеш да се възползваш е Sure Start Maternity Grant – това е сума от 500 паунда, която се дава на хора, които вече взимат по-горе изброените помощи и се дава, за да се закупят на бебето най-необходимите неща – като легло, количка, дрешки.

Housing benefit– помощ жилище

Не е като писано правило, но е желателно, когато се роди бебето вече да живеете в дом с две спални. Тогава можеш да кандидастваш и за Housing benefit – тоест помощ, която ти помага да си плащаш наема. Общината ти отпуска някаква сума за част от наема.

Sickness benefit –при проблемна бременност

При проблемна бременност, лекарят дава бележка, която се предоставя на работодателя, но пък трябва да правиш минимум 37-40 часа на седмица. Sickness benefit се получава ако нямаш право на болничен от работодателя по причина, че не правиш необходимия брой часове. За одобрение обаче пак се попълват бланки и формуляри.

В Англия няма избор на екип, всичко е безплатно.

Безплатни курсове

По време на бременноста имаш право на разни курсове, като и след нея. Един от курсовете е как се къпе бебе, кърми и т.н. той се провежда в детския център от health visitors.  За всеки регион си има health visitor, която може да търсиш по всяко време със всякакви въпроси. Дори при тежка бременност тя може да дойде у Вас. Тя е и тази, която идва 10-14 дни след като се е родило бебето у дома, за да провери как се справят новите родители. След ражданет имаш шраво да отидеш на триседмичен курс за масаж за малкото същество, който се заплаща, но се води charity,  около 3 паунда за сесия.

Яслата и детската градина в Англия се заплаща по 4.50-5.50 на час, заплащането на храна е отделно и е още около 200 паунда.След навършване две години, детето има право на 15 безплатни часа на седмица като се обсъжда от септември 2017 г. да станат 30 на седмица

Социалната система навсякъде е различна и преки сравнения няма как да се направят, защото майките живеят в различна среда. Колкото и да оплюваме нашата система нека си дадем сметка, че в Англия майчинството е изключително кратко и далеч не е толкова високо за дълъг период от една година както е при нас. Освен това се попълват купища документи, които разглеждат бременните по-скоро като престъпници. И вместо да си почиват и да се наслаждават на бременността е необходимо да се занимават с попълване на голям брой формуляри, за да докажат, че имат нужда от съответната помощ.

Като че ли това не е случайно като се има предид, че много се възползват от социалната система на Великобритания.

Мами, сега по-важното е да вземем своето информирано решение за начина на раждане. Това е най-голямото противоречие, което съществува при нас и повечето европейски страни, където процентът на естествено раждане е много по-голям отколкото тук. Делът на секцио в България надхвърля 40%. Притеснително е, че на бременността се гледа като рисково събитие, а не като естествен и нормален процес. Това ще бъде тема на друг материал.

Статията е подготвена със съдействието на Ваня Неделчева, гр. Шанклин, Англия.

(Visited 14 091 times, 1 visits today)

2 Comments on "Богата и тромава система или какво е да си бременна в Англия"

  1. Гергана | 18.01.2018 at 0:11 | Отговор

    Твърдението “от април 2017 г. при трето дете нямаш право на child benefit “ НЕ Е ВЯРНО!!!
    Аз съм с трето дете и то като първите две има право на тази помощ т.е получава!
    Сверете си информацията

  2. Паскова | 10.11.2018 at 23:38 | Отговор

    😀 😀 „Мидуайфката “ 😀 😀 „Акушерка“ се казва. За някой и друга година в Англия може да не научиха английски, но забравиха българския…

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.