Горещо

Над 2,3 млрд. лева са дадени за АЕЦ „Белене“ до момента

levoveОбщо 2,389 млрд. лв. е цялата сметка за АЕЦ „Белене“. Това показва справка на Министерството на енергетиката, информира в. „24 часа“. Оказва се, че по арбитражното дело на „Атомстройекспорт“ и НЕК българската компания ще плати без лихвите 1,083 млрд. лв. за поръчаното оборудване – т.е. реакторите.

А разходите извън това са 1,306 млрд. лв.
Толкова струват имоти, машини и съоръжения за проекта „Белене“, които са капитализирани до прекратяването му. Данните са към 30 юни 2016 г. За какво са похарчени тези суми?
Споразумението за изграждане на АЕЦ „Белене“ е подписано на 29 ноември 2006 г., след него са разписвани допълнения. До сключване на договор така и не се стига. Проблемите се решават с тези допълнения. Общо разходите по споразумението и допълненията са 634 млн. лева.

В тях влизат:
• 389 млн. лв. за изготвяне на идеен проект, технически проект, спецификации на основно оборудване, график и ръководство за управление на проекта.
• 199 млн. лв. са платени по допълнение №3/ 2008 г. към споразумението. Те са дейностите по демонтиране на съществуващи сгради, конструкции и части, които няма да бъдат интегрирани в проекта. Фундаментът на първия реактор беше рязан с лазерни въжета, а не взривяван, за да не се предизвика разместване на земните пластове.
• 46 млн. лв. са по допълнение №5/2008 г. То е за поръчка и изработване на оборудване с дълъг цикъл на производство за блокове 1 и 2 на АЕЦ „Белене“.
• 108 000 лв. са по допълнение №9/2010 г. към споразумението. Те са за работно проектиране и изпълнение на подготвителни строително-монтажни работи.

Едно от сериозните пера са за архитект-инженера на проекта – Worley Parsons. Възнаграждението му е 393 млн. лв. Подизпълнител е българската „Риск инженеринг“.
141 млн. лв. са капитализираните лихви по заема, който отпуска на НЕК BNP Paribas. Той стария непостроен реактор е в размер на 500 млн. лв.
10 млн. лева са броени за консултантски услуги за АЕЦ „Белене“.

4 млн. лева е държавната такса, която НЕК е платили на Агенцията за ядрено регулиране, за да получи разрешение за проектиране.
Към сметката се вписват и разходи за придобиване на дълготрайни материални активи за АЕЦ „Белене“, които са на стойност 124 млн. лв. Те включват активи в процес на изграждане – сгради, инфраструктура и съоръжения в размер на 50 млн. лева, и машини и съоръжения на склад в размер на 74 млн. лева.

Балансовата стойност на въведените дълготрайни материални активи (земи, сгради, машини и съоръжения), изградени за първия проект на АЕЦ „Белене“ до 1990 г., са на стойност 84 млн. лв. Те не са включени в перото разходи, тъй като са в активите на НЕК и могат да бъдат записани в бъдещата компания, в която да влязат чужди инвеститори, и така да се приватизира проектът „Белене“, който да бъде построен с частни капитали.

(Visited 79 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Над 2,3 млрд. лева са дадени за АЕЦ „Белене“ до момента"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.