Индустриалната търговска банка на Китай проявява интерес към финансирането на търговски проект за изграждане на АЕЦ „Белене“. Това стана ясно по време на среща в Министерския съвет с премиера в оставка Бойко Борисов. В нея участваха вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова, съобщиха от правителствената пресслужба.
По време на срещата министър-председателят е подчертал условията на българското правителство за изграждане на АЕЦ „Белене“ – реализация на проекта на пазарна основа, без инвестиции от страна на държавата и без договори за дългосрочно изкупуване на произведената електрическа енергия. Представителите на индустриалната търговска банка на Китай са потвърдили готовността си за финансиране на проекта при тези условия.
Наскоро стана ясно, че Китайската национална ядрена корпорация проявява интерес към проекта за втора ядрена централа у нас.
По нейна инициатива се проведе среща в МС с премиера Бойко Борисов, Томислав Дончев и Теменужка Петкова.
Китайската национална ядрена корпорация е наследник на китайското министерство на атомната енергетика. В момента корпорацията оперира успешно шестнадесет реактора в Китай и изгражда допълнително още девет.
Търсенето на инвеститори стана възможно, след като НЕК ЕАД заплати на АО „Атомстройекспорт“ сумата от 601 617 133 евро, присъдена за произведено оборудване по арбитражното дело между двете компании, а руската компания от своя страна се отказа от натрупаните след постановяване на арбитражното решение лихви.
С това двата реактора за АЕЦ „Белене“ станаха собственост на страната ни и ще се съхраняват на площадката, предвидена за централата.
Be the first to comment on "Китайска банка прояви интерес да финансира строителството на АЕЦ „Белене“"