Горещо

Наблюдатели на ЮНЕСКО ще участват в мъжкото хоро в Калофер на Богоявление

Международната културна организация на ООН – ЮНЕСКО праща наблюдатели на 6 януари – Богоявление, в Калофер, за да се запознаят с уникалното за България и света мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Идеята е на кмета на града Румен Стоянов, информира в. „Монитор“.

Първите стъпки ще бъдат направени още на този 6 януари, когато от Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура ще изпратят наблюдатели. Това ще бъдат унгарски етнолози, чиято задача ще бъде да наблюдават всяка подробност как се изпълнява ритуала.

Никой не знае на колко стотин години е мъжкото хоро. Според местни хора в Калофер обичаят датира от векове, защото в ледената река са влизали да играят хоро техните деди и прадеди. Жени в реката не се допускат, както и няма да бъдат допуснати първи да влязат в Тунджа външни хора.

Освен унгарските етнолози в Калофер чакат да пристигнат и туристи от Украйна и Норвегия, които са поискали от Румен Стоянов да се включат в ритуала за Богоявление. Кметът обаче им е обяснил, че няма проблем да влязат в реката, но едва след като калоферци изпеят и изиграят хорото.

Мъжете от града на Ботев влизат в ледената Тунджа с песента „Залюбила е Василка”. Пред тях вървят гайдари и тъпанджии, а мъжете освен че танцуват, и пеят народната песен. По традиция всички са облечени в народни носии, каквото условие отново ще бъде поставено и тази година. В реката няма да бъдат допускани пияни или хора в неприлично облекло. По традиция мъжете първо се събират в местната църква, където поп Димитър ги ръси за здраве и ги благославя, след което в 8 часа нагазват в реката с песен на уста.

На тазгодишния ритуал се чакат най-малко около 200 души – мъже и много деца, които ще бъдат водени от кмета на Калофер Румен Стоянов. Той влиза в реката на 6 януари от най-малко от 10 години и винаги развява българското знаме. Важна част от ритуала е, че който от мъжете в реката хване богоявленския кръст, го подава на най-малкото дете на хорото.

Болни след изпълняването на обичая няма и не е имало назад в годините, въпреки че много пъти река Тунджа е била сковавана от лед, а температурите са били минусови. Затова и местните хора вярват, че мъжкото хоро носи здраве и берекет на всички българи.

(Visited 292 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Наблюдатели на ЮНЕСКО ще участват в мъжкото хоро в Калофер на Богоявление"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.