Горещо

Денят на народните будители в чест на духовното ни възраждане

110 години Ден на народните будители. Духовното просвещение на българския народ дава тласък на националноосвободителното движение. По-късно в свободна България хората осъзнават подвига на възрожденските писатели и революционери, които дават живота си за Освобождението. Много градове и села искат да отдадат заслужена признателност към народните будители не само като кръщават улици, читалища, училища на тяхно име. За първи път  честването на Народните будители става на фестивала в Пловдив през 1909 г.

Днес си спомняме всички просветители, книжовници, революционери, които са работили за възраждане на националния дух, със стремеж към образование и книжовност. Всепризнат патрон на българското будителство е свети Йоан Рилски, почитан като небесен покровител на българския народ и държава, който в народната памет е образец за себеотдаване, безсребърничество, любов към ближния и Отечеството.  

Днес си спомняме за  делото на Паисий Хилендарски, Неофит Рилски, Васил Левски, Христо Ботев, Хаджи Димитър, Иван Вазов, Любен Каравелов, Владислав Граматик, д-р Петър Берон и още много други.

През 1922 г. Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение в правителството на Александър Стамболийски по инициатива на група интелектуалци  внася предложение за определяне на 1 ноември за Ден на българските народни будители (денят, в който се чества св. Преподобни Йоан Рилски Чудотворец – по новия календар).

Прокламацията на Деня:

„Нека Денят на св. Йоан Рилски да се превърне в Ден на народните будители, в празник на големите българи, за да събуди у младите здрав смисъл за съществуването и интерес към дейците на миналото ни.“

 През 1945 г. честването на празника е отменено от Комунистическия режим.

След дълго прекъсване, със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36 Народно събрание, на 28 октомври 1922 г., се възобновява традицията на празника. Първи ноември официално е обявен за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.

В София:

Изложба на рисунки „Моите будители“ в Детския център на Столична библиотека – 14.00 ч.

На откриването  ще бъдат обявени и наградени победителите в конкурса за рисунка „Моите будители“, в който са участвали над 110 деца от 5 до 14 години от цялата страна.

Изложба „Будителите днес“, Мраморно фоайе

Изложбата е организирана от Столична библиотека и Ученическия парламент на Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“ и е част от проекта „Училищният вестник – гласът на младите“ .

Изложбата съдържа оригинали на училищните  вестници от 1939 г.

 

Изложба „Велики българи в графиките на Петър Чуховски“

В изложбата са представени оригинални графики: „Константин Философ“, „Черноризец Храбър“, „Поп Богомил“, „Иван Рилски“, „Патриарх Евтимий“, „Паисий Хилендарски“ и др.

Графиките са част от дарението от 260 творби, направено от съпругата на известния български художник проф. Петър Чуховски.

Документалната изложба „Йордан Йовков в снимки и документи от държавните архиви“

Изложбата представя уникални архивни материали  от ДА „Архиви“ и РИМ – за живота и творчеството на Й. Йовков.

В изложбата са включени и част от колекциите с редки и ценни издания на Столична библиотека – първи издания на Й. Йовков, събраните му съчинения, издадени от изд. „Хемус“ (1938 – 1946 г.).

На 1 ноември от 18.30 ч., СГХГ (ул. „Ген. Гурко 1”) ще се състои концерт „Есенна магия” с диригент: Левон Манукян и специален гост от Армения: Елена Ереван (вокал, китара)

От 19 ч. В зала „България” ще има концерт на Софийския духов оркестър за Деня за народните будители. Публиката ще се наслади на изптлнения под диригентството на Юли Дамянов и Васил Делиев.

За трета поредна година в Деня на народните будители започва доброволческата инициатива на летище София „Училище за авиация“, съобщават от аеропорта. На тържественото събитие са поканени всички авиоексперти приели да бъдат лектори в досегашните издания на инициативата. С разрязване на празнична торта ще започне първото за тази година „Училище за авиация“. Гост-лектор ще бъде пилотът кап. Янко Георгиев, който ще разкаже за професията си и за предизвикателствата във въздуха.

Днес, билетът за Музейко е пет лева за всички. На 1, 2 и 3 ноември в Музейко празнува Деня на будителите с работилници и творчески дейности. Акцент за деня (01 ноември 2019) е отворена арт зона – Да си направим букви и не само.

Изберете подходящо място, където да отидете с децата си в Деня на народните будители днес и всеки ден им давайте пример, че образованието и силата на духа са безкрайно ценни за възраждането на народния дух и в съвремието.

(Visited 587 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Денят на народните будители в чест на духовното ни възраждане"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.