Нови приложения за сигурни мобилни плащания „глезят“ клиента
В глобален мащаб безконтактните плащания (non- cash payments) са нараснали с 12% до 539 млрд. за 2016-2017 г., което е най-високото ниво за последните две десетилетия, показва последният Световен доклад за разплащанията за 2019 г (World Payments Report 2019). През 2020 г. се очаква още 14% увеличение на безконтактните плащания в световен мащаб като прогнозата е, че ще достигнат 772.2 милиарда.В същото време очакванията до 2022 г. е те да надминат 1 билион, което е почти двойно увеличение спрямо пет години по-рано.
Умните решения в борба с онлайн измамите
Развиващите се пазари ще бъдат двигателят на този растеж в условията на развитие на иновациите. Развиващите се пазари в Азия, Централна Европа, Близкият Изток и Африка ще допринесат за уау растеж от близо 30% от 2017 до 2022 година.
Не е тайна вече, че онлайн измамите и източването на банкови сметки и хакерски атаки при банковите трансакции са в топ три на престъпленията на новото време. А важното е, че едва една минимална част от тях се разкриват. Затова е необходимо тези измами да бъдат предотвратявани с умни решения, които да са съпроводени с развитието на дигиталните технологии. Има и още нещо. Това е ключов трик в борбата за клиенти, защото изборът е огромен.
Новите финтек компании направиха най-голямата услуга на потребителите. Развитието на дигиталните технологии наложиха промяна на европейското законодателство и приемане на директива за дигиталните плащания PSD2. Тя отвори пазара за нови доставчици на услуги и отправи огромно предизвикателство пред банките- да намалят таксите, да предоставят по-евтини и лесни услуги за плащания, за по-приятно потребителско преживяване, но в същото време да работят за по-голяма сигурност на банковите разплащания.
Кешовите плащания в световен мащаб намаляват съвсем слабо, но се наблюдава запазване и дори леко увеличение на парите в обращение. Тази тенденция се забелязва особено в пазарите, където безконтактните плащания се увеличат сериозно.
Фокусът на регулаторите е в защитата на данните, за да се предпази финансовата система от изтичането на информация и източването на големи финансови потоци. А оттук да се загуби доверието на бизнес потребителите.
Ролята на BigTechs в сферата на плащанията
BigTechs са големите технологични компании като Google, Amazon, Facebook, Apple, Alibaba, Tencent и други. Всъщност на глобално ниво важна е борбата за клиенти.
„Финтек компаниите са преди всичко възможност отколкото заплаха за банките, но BigTechs и картовите гиганти Visa/Mastercard са, защото имат огромни инвестиционни бюджети, голямо потребителско доверие и огромни бази данни клиенти”, казва Nicolas Cailly, главен директор маркетинг Плащания и Кеш мениджмънт на Societe Generale.
Появата на финтек компаниите на българския пазар се разчете като заплаха за финансовата стабилност, напротив предизвика инициативността на банките и ги извади от пасивния тренд. Според първия доклад за финтек индустрията у нас 19% от новите стартиращи технологични компании са в сферата на разплащанията. Трендът започна с компанията Paysera, която стартира като посредник за евтини междувалутни преводи и се превърна в платформа за онлайн разплащания. Само преди няколко месеца на конференцията SECURITY OF DIGITAL PAYMENTS в Интер Експо Център беше представено и новото приложение Phos, истинска революция и в световен мащаб като решение, което превръща телефона в ПОС терминал. Онлайн и мобилните плащания ще стават все по-разпространени не само в Япония, САЩ или Австралия. Това се случва и в Европа, предстои в България.
Битката на българска територия
Някои от банките водят битките заедно с големи технологични компании като Apple Pay и Google Pay, които разрастват партньорствата си в Азия, Европа, Австралия. Други все повече се възползват от сътрудничеството си с финтек компаниите. Трети се обединяват в големи банкови институции, за да увеличат пазарния си дял и спечелят нови позиции, вероятно и доверие. В световен мащаб войната стига и по-далеч. Банкови регулатори подготвят собствени дигитални валути. Китай може да пусне дигиталната си валута до 2-3 месеца.
Трите тенденции се забелязват съвсем ясно и на нашата банкова среда. Наскоро приключи обединението на Пощенска банка и банка Пиреос.
Първа инвестиционна банка в сътрудничество с Mastercard вече предлага на своите клиенти възможността да ползват услугата Apple Pay. Благодарение на нея всеки клиент на банката, притежаващ дебитна или кредитна карта Mastercard, може да я добави към Apple Wallet и да извършва бързи, удобни и сигурни мобилни плащания.
Райфайзенбанк широко рекламира вече мобилното приложение за мобилни плащания Rai Pay. В същото време започна сътрудничество с финтек компанията Evrotrust за дистанционно подписване на договори, документи с квалифициран електронен подпис и лицево разпознаване.
Без да бъдем изчерпателни само даваме пример как технологичното развитие събужда всички пазари, на банковия пазар тази дигитална трансформация е в разгара си.
Be the first to comment on "Финтек индустрията задвижи дигиталната еволюция на банките в България"