Георги Робев, управляващ директор на SAS Institute България: Ползите за потребителите задължително трябва да са по-ниски разходи за обслужване и по-висока сигурност на трансакциите
Конференцията DIGI PAY е изключително навременна и належаща, имайки предвид динамиката на финансовия и банков пазар
Какви са най-новите технологии, които се използват в сферата на безконтактните, онлайн, мобилните разплащания?
По своето същество технологиите не са се променили драстично от това, което познаваме добре. Разбира се тук трябва да се направи уточнение, че все по-разнообразни средства за достъп са налични за потребителите (wearables). Също така навлизането на електронната идентичност и развитието на удостоверителните услуги, като цяло промениха начина, по който ние се свързваме с „нашите пари“. Всички тези нововъведения носят своята комплексност, нови форми на заплахи и възможности.
САС са номер едно в използването на аналитични решения за изкуствен интелект. Какви са предизвикателствата и къде точно е изкуствения интелект в сферата на плащанията?
Изкуственият интелект започва от обработката на една електронна заявка за разплащане/плащане, минава през изискуемите проверки и завършва с анализа в реално време за наличие на злоупотреба с наредените средства – всяка една стъпка от процеса практически подлежи на „обогатяване“ чрез средствата на машинния интелект. SAS Institute акцентира особено в приложимостта на ИИ в борбата със злоупотребите с клиентски средства и данни – данните понякога са по-скъпи от материалния актив.
Колко голяма сигурност осигурява използването на изкуствен интелект? Как усещат това потребителите? Какви са ползите за тях?
Въпросът е „колко голямо доверие“ имаме в алгоритмите…как са създадени те, с какви средства, колко точна е схемата за тяхната верификация/анализ на жизненият им цикъл. Това е обширна тема, на която трудно може да се намери еднозначен отговор. Нашата практика показва, че супервизирането от човек често е необходима стъпка, която не намалява ефекта от използването на ИИ. Ползите за потребителите задължително трябва да са положителни и те се изразяват в: 1) по-ниски разходи за обслужване 2) по-висока сигурност на трансакциите.
Как ще се промени секторът през следващите пет години?
Много е изписано по този въпрос и не бих искал да ставам банален. Все пак, като обобщение може да се каже, че регулациите ще „преследват“ иновациите, което е нормално за един структуроопределящ сектор, базиран основно на доверието между участниците му. Разгръщането на пазарния потенциал на “новите играчи” в сектора (fintech/insuretech) ще продължи с бързи темпове до момента, в който традиционните такива (банките) не променят драстично моделите си на възприятие към пазарната среда – това вече се случва и резултатите, поне в западна Европа, са налице.
Какви са новите тенденции, които ще види аудоторията на DIGI PAY 2020?
Смятам, че тази конференция е изключително навременна и належаща, имайки предвид динамиката на финансовия и банков пазар. Ще се говори много за нови заплахи, киберсигурността и решенията за предотвратяване на злоупотребите с данни и клиентски средства. Ще се представят нови модели за кооперация между традиционни участници и новите, стартиращи/млади компании в сектора. Надявам се да положим основите на една добра традиция с помощта на ACFЕ Bulgaria.
Be the first to comment on "Изкуственият интелект е на всеки етап от процеса на разплащания"