Общият брой на заразените с коронавирус в България е 1015 – с 5,1% повече от вчера. Новите случаи са 49, съобщи на редовния брифинг генерал Венцислав Мутафчийски. За първи път днес София преотстъпва първото място по случаи на Плевен.
По време на редовния брифинг председателят на националната пациентска д-р Станимир Хасърджиев обяви, че се започва работа телефон, на който хронично болните ще получават консултации от специалисти, за да се предпазят от заразяване с коронавирус- Covid 19. За какво трябва да бъдат внимателни ще научават директно от специалисти по кардиология, ендикринилогия, диабет, онкологични заболявания. Ще бъдат отворени специални виртуални стаи, в които при необходимост ще бъдат извършвани и виртуални прегледи онлайн. На втори етап се предвижда хората да извикат и специалист в дома, който да го прегледа, ако се прецени, че е важно при спазване на всички условия за сигурност. Паралелно ще бъде изготвян и пакет от мерки, който да подпомага най-уязвимите групи от населението.
Всички средства са осигурени от дарители, така че да се даде възможност хората с хронични заболявания до получават извънредна подкрепа и консултации по време на пандемията. Телефонът е 0800 14 515.
Активно тестване на населението –
доколко имунизационния статус помага да преодолеем вируса без симптоми
В България вече се работи по все по-активно тестване на населението за наличие на антитела, дори и на хора, които постъпват в болниците по други причини. Но това е не толкова популярна мярка, която все пак предприемаме , за да видим доколко имунизационния статус на населението помага за неговата подготвеност към вируса. Важно е доколко имунизациите, специално на БЦЖ имунизацията помага за по-ниската заболевамост и смъртност в страната, коментира проф. Д-р Тодор Кантарджиев: директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Към днешна дата извършените тестове в страната, за които имаме сведения, са 27 000″, заяви проф. д-р Тодор Кантарджиев. Нашата цел е седмично да се правят по 7000 PCR теста, с които да обхващаме 1 на всеки 1000 български граждани. Целта е не само за надзора, но и за ранното откриване на болните. Най-важното е да се хващат първите симптоми при първа група медицински работници – лекари, сестри, санитари в болниците, доболничната помощ, РЗИ и екипите на Спешна помощ.
Второто нещо, което се търси, е активното търсене на всички болни, които са с белодробни заболявания – хоспитализирани или на домашно лечение със среднотежка клинична картина. случаите с болни в трудови колективи, първи случаи на болни в държавния апарат и структури.
174 са излекуваните, а 47 са починалите към 22 април
Активните болни към 22 април са 795. За първи път имаме област, която е повече от София – това е Плевен със 17 случая. 13 са от завод „Мизия“, 2-ма в УМБАЛ „Плевен“ и 2-ма в УМБАЛ „Червен бряг“.
За София случаите са 16 случая – в „Александровска“ – трима, в Инфекциозна болница – 1, във ВМА – 1, и амбулаторни са 11. Във Видин са 4. В Бургас, Кюстендил и Сливен има по 3 нови случая, а Хасково, Благоевград и Пазарджик с по един нов случай.
Има нов случай при непълнолетните. Момиче на 15 години в Кюстендил, в добро общо състояние, не е в болница.
Сред медицинския персонал има 3 нови случая. Единият е на лекар във Видин, другият на медицинска сестра в Сливен и третият е на медицинска сестра в Бургас.
Излекуваните са 174 случая – това е 17,1% от всички заразени. Четирима са нови: трима мъже и една жена. От ВМА има изписани двама, в Кюстендил – един и в Пазарджик – един.
Има двама починали за денонощието. Една жена от Сливен на 77 години и и 49-годишен мъж, който след 11 дена интубация е загинал в „Пирогов“. Няма данни за придружаващи заболявания на починалите лица. Общият брой на починалите е 47.
281 пациенти са настанени в болница, 40 са в интензивни отделения.
За последните седем дена има почти 300 случая,
което представлява почти 30% от всичките пациенти досега.
Ген. Венцислав Мутафчийски – началник на Националния оперативен щаб: Докато вървяхме в една умерена парабола, сега по-отчетливо се качваме нагоре в заболеваемостта. Процесите са динамични и спрямо тях ще се вземат и навременните решения. Затова е трудно да отговоря още отсега какво ще стане за Гергьовден.
Началникът на Националния оперативен щаб заяви, че над 110 ваксини се изпробват в света, но до момента няма дори първи съобщения за обнадеждаващи резултати.
На въпрос ще успее ли да се върне в България дъщерята на Милен Цветков, генералът отговори, че е поел личен ангажимент по случая и отново изрази съболезнованията си към близките на журналиста.
Be the first to comment on "Специалисти отговарят на пациентите с хронични заболявания в условия на пандемия"