Сценарии за предотвратвяне на хакерски атаки и използване на изкуствен интелект ще обсъдят на живо и онлайн експерти на световно ниво
Решения за борба с финансовите измами ще са акцент на събитието за дигитални плащания в България- DIGI PAY 2020, което ще се проведе на 1октомври в Кепитъл Форт. В условия на Ковид-19 и в изпълнение на здравните изисквания на живо ще бъдат половината от лекторите и 1/10 от записаните участници, всички останали ще проследят събитието онлайн. Но ще могат да се включат във виртуалните networking стаи на компаниите партньори на събитието, където могат да обменят опит, да намерят ефективните решения за предотвратяване на онлайн измамите.
Само за Великобритания според UK Finance за 2019 година нарастването на щетите от измами спрямо 2018 е 16%, коментира Горан Ангелов, основател и управител на IBS, първият платинен представител на IBM за България.
На събитието специалисти по информационна сигурност ще разкрият нови възможности за финансови измами като formjacking. Като детска игра е и проникването в персонално банкиране чрез отвличане на мобилен телефон. Проблем е засичането и разкриването на измами от българските власти, затова задължително е въвеждане на реална двуфакторна идентификация от банковия сектор.
Сигурни и достъпни плащания
В изпълнение на PSD2 директивата търговските банки в България създадоха условия за трети компании да използват основните интерфейси за информация и изпълнение на трансакции, разказва Ангелов. Потребителите получават по-голям избор от доставчици на крайната услуга и по-качествени приложения според индивидуалните им предпочитания. Някои банки вече осигуряват за клиентите си през каналите си за дигитално банкиране достъп до сметки в други банки. Но финансовите компании трябва да са подкрепени от националните служби за сигурност и борба с престъпността, смята Ангелов. Трябва да има полицейски и разследващи органи, които да са готови да реагират адекватно на всеки сигнал за подозрителна активност.
Работа с разследващите органи и телекомите
Финансовите институции и правителствените служби трябва да инвестират както в системите си и обучение на собствените си кадри, така и в информираност на обществото и потребителите за всички налични рискове. Кампанията на някои банки относно „мулетата“ при прането на пари, която се води наскоро, е малка стъпка в правилната посока. Интензивна работа е необходима и с телеком операторите за идентифициране и борба с трафика, свързан с фишинг атаките. Финансовата индустрия често е обект на атаки от добре организирани престъпни мрежи, които обикновено имат интернационален характер. Изграждането на координирана система за противодействие е единствения възможен вариант за противопоставяне.
Технологияният гигант IBM с топ лектор като Константин фон Алтрок
Константин фон Алтрок, технически директор на IBM за сигурни плащания, финансови престъпления, данни и изкуствен интелект ще говори за бъдещето при предотвратяването на онлайн измами при разплащанията. Това е равносилно опит пред нас макар и онлайн да сподели Сатя Надела от Майкрософт.
Навлизането на електронната идентичност и развитието на удостоверителните услуги промениха начина, по който ние се свързваме с „нашите пари“. Всички тези нововъведения носят своята комплексност, нови форми на заплахи и възможности, коментира Георги Робев, управляващ директор на SAS Institute България. Комапнията също ще се включи с лектор на световно ниво.
Изкуственият интелект в бъдещето на разплащанията
Банките и финтек компаниите занапред ще засилват партньорството помежду си. Решенията са възможни ако всички страни изготвят ефективен механизъм за справяне с предизвикателствата бързо. Модерните решения разчитат все повече на изкуствен интелект. Без изкуствен интелект можем да минимизираме риска, но това ще е за сметка на обслужването на потребителя. Балансът е критичен, за да постигнем едновременно и качествено обслужване и приемлив риск. За изпозлването на изкуствения интелект в сферата на разплащанията ще говори Марин Делчев, старши инженер машинно самообучение в Paysafe и член на УС на AI Cluster България.
Партньори на събитието са Асоциацията на сертифицираните експерти по разкриване на измами (ACFE-България), Българската финтек асоциация, Българската асоциация на софтуерните компании. Генерални партньори на DIGI PAY 2020 са IBS България, Paysafe, SAS.
Повече за събитието, програмата и лекторите може да научите на:
Be the first to comment on "Решенията за борба с финансовите измами– акцент на първото хибридно събитие във финансовия сектор DIGI PAY 2020"