Във време в което организмът ни е изложен на вируси, инфекции, имунитетът – неминуемо намалява . Затова на помощ се включват подправки, които използваме в ежедневието си, без да подозираме, че те са имуностимулатори. Здравата имунна система, помага на организма да се пребори бързо в случай, че вирусите атакуват тялото ни.
1. Чесън
Някак как класацията да не бъде оглавена от зеленчук смятан от години за лекарство- негово величество царят на имунитета- чесъна.
Чесънът силно намалява честотата на боледуване от дихателни инфеции при високи дози. Има антибактериални, антивирусни и противогъбични свойства.
Чесънът съдържа антиоксиданти, които поддържат защитните механизми на организма срещу окислително увреждане и по този начин намалява стареенето, редуцирайки свободните радикали.
Този зеленчук играят важна и значителна роля и при лечението на широк спектър от заболявания, включително и тези, причинени от вируси. Антивирусните свойства на чесън могат да бъдат полезни за намаляване тежестта на настинки, грип, дори и Ковид-19.
2. Джинджифил
Джинджеролът е основната активна съставка на джинджифила. На него основно се дължат полезните ефекти – противовъзпалителен и антиоксидантен.
Джинджифилът е богат на витамини – той съдържа витамин С, А, В1, В2, фосфор, магнезий, калций, желязо, натрий, калий и цинк. Джинджифилът съдържа всички незаменими аминокиселини, включително треонин, триптофан, метионин, фениланин, валин.
По количеството полезни вещества джинджифилът е близък до чесъна, но няма неговия неприятен мирис. Също като чесъна, джинджифилът убива микробите и повишава устойчивостта на организма към инфекции.
Джинджифилът намалява треската, успокоява болките в гърлото, влияе добре на кашлицата и освобождава натрупания секрет в гърдите.
Противовъзпалителните вещества, които съдържа, стимулират кръвообращението и отварят синусите. Подобрената циркулация означава повече кислород за тъканите, което пък помага за премахване на токсините и вирусите.
Внимание! Джинджифилът има антикоагулантен (“разреждащ кръвта”) ефект при високи дози. Не бива да се консумира в такива количества от хора, които приемат антикоагуланти и антиагреганти – Синтром, Аспирин, Клопидогрел и др.
3. Куркума
Едно от основните свойства на куркумата е именно стимулирането на имунната система. Активното вещество в билката – куркумин има изявени противогъбични и антибактериални свойства.
Куркуминът понижава и кръвните стойности на CRP – С-реактивен протеин – белтък, проявяващ се при остри възпалителни процеси. Възпалителните процеси са важни – те помагат на тялото да отблъсква нашественици и играят роля приобновяването на тъканите. Без тези процеси, бактерийни и гъбни патогени могат лесно да завладеят човешкото тяло и да го използват за храна. Когато те са краткосрочни, възпалителните процеси са полезни, а когато продължават дълго време, се превръщат в хронични и вредят на собствените тъкани на тялото.
В допълнение куркуминът е и мощен антиоксидант – не само неутрализира свободни радикали със структурата си, но и стимулира тялото да произвежда още повече антиоксиданти.
4. Канела
Канелата е не само ароматната подправка, но и незаменимо лекарство от природата. Неслучайно е наричана една от „ суперхраните“.
Малко известни са нейните лечебни свойства. Фармацевтични изследвания доказват, че канелата притежава общоукрепващо имунната система свойство. Тя е добър антиоксидант и има силно противовъзпалително и антибактериално действие.
Канелата помага за понижаване на кръвната захар и се препоръчва на хора, страдащи от диабет, възбужда апетита, спомага за храносмилането и има тонизиращо действие.
Тя е отличен антисептик (пребиотик) и благоприятства развитието на добри бактерии (пробиотици) в стомашно-чревния тракт. От друга страна, като ароматно вещество тя се излъчва през бронхите и кожата, там също действа антисептично.
5. Червени люти чушки
Лютите червени чушки съдържат витамин С и биофлавоноиди, които помагат на имунната система в борбата с настинки и грипове.
В тях има и вещество, наречено капсацин( мощен инхибитор на субстанция Р ), което увеличава производството на бели кръвни телца, които почистват клетките и тъканите от токсини. Колкото са по-люти чушките, толкова повече капсацин съдържат.
Лютият червен пипер е пълен с бетакаротин и антиоксиданти, които поддържат имунната система и помагат за изграждането на здрав мембранна тъкан, защитаваща ни от вируси и бактерии.
Две чаени лъжици червени люти чушки осигуряват около 6% от дневната нужда на организма от витамин С и повече от 10% от витамин А.
Лютите чушки, освен това, повишават температурата на тялото ви, което ви накара да се потите, което пък повишава активността на имунната система.
Когато сте болни, пийнете малко лют червен пипер с топла вода с лимонов сок, за да дадете тласък на имунитета.
6. Риган
Най-висока концентрация се отчита на розмаринова киселина и тимол – два много мощни антиоксиданта, които превръщат ригана във всепризнат имуностимулатор, пазещ от най-опасните и тихи убийци – свободните радикали.
Високото съдържание на тимол, особено в комбинация с друг биоактивен органичен компонент – карвакрол, осигурява на ригана и мощно антибактериално действие. Имуностимулиращото и антибактериално действие на ригана обясняват защо той се препоръчва като ефективно природно средство в сезона на грипа за профилактика на острите вирусни инфекции и бактериалните им усложнения.
За добър имунитет е необходимо да спазвате и следните правила
- често миене на ръцете
- хигиена на устната кухина
- здравословен сън
- по-малко стрес
- намаляване на цигари и алкохол
- поддържане на здравословно тегло
- редовно ходене пеша
Be the first to comment on "6 подправки мощен имуностимулатор за организма"