Най-големият проблем на българското Черноморие е все по-рязкото намаляване на гледките, които спират дъха без сигнали за незаконно строителствоя, замърсяване и скриване на пейзажа. Строежът на Алепу е незаконен и нещо повече от подпорна стена. Той е реален инвестиционен проект, който се основа на редица нарушения на екологичното законодателство, съобщи Тома Белев от Асоциацията на парковете в България. Проектът няма Оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС), оценката за съвместимост не е пълна и не създава сигурност за опазване на защитените територии, в които попада. Освен това влияе негативно на съществуващите видове, главно на обикновения пчелояд и на черния щъркел. Също така през 2014 г. министърът на околната среда и водите Искра Михайлова не взема предвид аргументите на експертите в екологичната оценка, че строителството ще повлияе отрицателно върху защитената територия и одобрява екологичната оценка. Според специалистите строителството в местността Алепу нарушава Закона за опазване на околната среда (ЗООС), Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.
В защитена територия Ропотамо, където се намира строежа, се намира най-голямото находище на защитеният вид пясъчна лилия. Засиленото строителство и човешка дейност биха могли да я унищожат както това се случи на Силистар след превръщането му в място за масов туризъм и изграждане на временни постройки на дюните, които са вече почти изцяло унищожени, каза Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа Балкани.
На Алепу в момента има затишие
Към момента на мястото на обекта няма строителство, но това е временно. Държавна национален строителен надзор (ДНСК) обяви, че не са открити нарушения на процедурата по разрешаване на строителството. По последна информация Министерството на регионалното развитие и благоустройството поиска да бъде завършена подпорната стена, която да укрепи свлачището. Регионалната дирекция национален строителен контрол (РДНСК) прие проекта на подпорното съоръжение.
В самото инвестиционно предложение според екологичните организации не присъства отделен проект за подпорна стена, а е част от проекта за хотелската част. В оценката за съвместимост инвестиционното предложение е описано с пилони, а не с подпорна стена. При оценката за въздействие върху местообитанията не са взети предвид последните най-актуални данни за наличието на защитените видове и нарушаването на техните местообитания. Изграденият обект не е брегоукрепително съоръжение, защото е на 30 метра от брега. Идеята му е уж да подпира пътя, но по Общия устройствен план на Созопол план за път там няма, подчертават екоекспертите.
Министърът на околната среда и водите Емил Димитров досега не е предприел никакви мерки за спиране на строителството, той признава в публични изказвания, че проектът не прилича на защитна стена, но няма да предприеме конкретни мерки за спирането на нарушенията. Според Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИОСВ) проектът е законен и няма нужда от ОВОС.
Една от възможностите да се преустанови проекта е дело на прокуратурата от февруари 2021 година. Според жалбата на прокуратурата решението за издаване на екологична оценка от 2017 г. е взето незаконосъобразно при отсъствие на директора на Регионалната инспекция по околната среда от негов заместник. Аргументът е, че заместникът на директора би трябвало да се посочи от министъра на околната среда и водите. Асоциацията на парковете в България ще подкрепи жалбата на прокуратурата като страна по казуса, която системно от 2017 г. сигнализира за нарушенията. Възможно е всеки гражданин също да подаде жалба в Европейската комисия, а организациите обсъдиха и възможност самите те да изпратят жалба до Брюксел, която може би първо да бъде подписана от повече хора, които подкрепят опазването на последните останали девствени кътчета по Черноморието.
Срутването на незаконен комплекс не е прецедент
Въпросът е строежът да бъде обявен за незаконен и да бъде съборен. Това няма да бъде прецедент. Това се случи с широко известният от преди десетилетие проект “Златна перла“ на Краш 2000 на Варвара, който след решение на съда беше съборен през 2012 година. Тома Белев припомни, че „къщата“ на Краш 2000 се срути от едно писмо на Министъра на околната среда и водите, което се оказа, че не е излизало от министерството. От община Царево тогава бяха казали, че е пристигнало по пощата, но следа за този фалшив документ не беше намерена.
Прокуратурата може да отмени разрешението за строеж. Подробен устройствен план от 2005 г. няма как да действа без ОВОС, смятат специалистите. Главните архитекти често се позовават на това, че няма как да се откаже строителство на приет ПУП. Но според еколозите главните архитекти трябва да прилагат закона, а не остарели ПУП. Вече 3 години по-късно според ДНСК няма нарушение на процедурите, МОСВ също не се произнася, а проектите Алепу Вилидж и Алепу Бриз са в ход.
Обученията „Застъпници за природата“ се организират в рамките на проект „Информирано гражданско участие в полза на природата“, подкрепен от Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на ЕИП. Двете организации са подготвили наръчник за съвети към гражданите как може да подават жалби за сигнали при нарушения на законите.
Be the first to comment on "В битка за пейзажа на Алепу- един от последните девствени плажове по Черноморието"