Горещо

Кога да консумираме и кога не ягоди

Ягодите са най-полезни, когато се консумират сурови – в натурален вид. Необходими са само шест-седем ягоди дневно на вашето дете, за да му набавите препоръчителната доза от витамин C. Известно е още, че са изключително освежаващи и “безвредни” (в разумно количество) дори при спазване на диета. В 100 грама от плода ще намерите около 4, 7 грама захари (два пъти по-малко в сравнение с портокалите и кивито) и около 90 % вода. Калорийната им стойност е 30 на 100 грама. Богати са както на минерални вещества, така и на витамин С, каротин и витамин Е. Но нека видим какви са стойностите им.

Калий- 153 мг
Калций- 25 мг
Фосфор- 23 мг
Магнезий- 13 мг
Натрий- 2 мг
Още- желязо, флуор, хлор, манган, мед
Витамин C- 56 мг
Витамин B3 (ниацин)- 0,38 mg
Още- B1, B2, B5, B9, K

Здравословни ползи

Ежедневният им прием доказано укрепва имунната система и успешно се бори с грипните вируси.
Да продължим с калия – калиевите соли подобряват сърдечната дейност и отделянето на излишните течности от организма.
Комбинацията на витамин С и калций укрепва стените на кръвоносните съдове и предпазва от кръвоизливи.
Калият в тандем с магнезия са средство за понижаване на кръвното налягане.
Ползите от витамин C в ягодите не свършват до тук- борят се с пролетната умора и ревматизма, увеличават възстановителните сили на организма след боледуване.
Съдържащите се в тях фруктоза и глюкоза много бързо се разлагат в организма, от което следва, че ягодите не повишават нивото на холестерола и не причиняват затлъстяване.
В състава им влизат и лимонената, салициловата и ябълчената киселина, които подобряват обмяната на веществата и улесняват храносмилането.
Пектиновите им съставки подпомагат работата на ленивите черва.
Фолиевата киселина в тях пък помага при зачеване, бременност и анемия, намалява депресията.
Витамините и органичните киселини блокират атаките на свободните радикали и подмладяват организма, подобряват паметта.
Антиоксидантите като витамин C, флавоноидите и фенолите в значителна степен помагат да се избегне възникването на заболявания, свързани с зрението- сухота в очите, конюнктивити и други инфекции.
Ягодите са препоръчвани и като лек при язвена болест и проблеми с бъбреците.
Съдържащите се фолат, антоцианин, кемпферол са малка част от ягодовите флавоноиди, притежаващи и чудесни противоракови свойства.
Имат благоприятно действие върху кожата и косата- ексфолират кожата и придават блясък на косъма. Ще срещнете безброй различни маски с тяхно участие. Успешно се борят дори с акнето.
Да не забравяме и, че ефикасно избелват зъбите

Колкото и да е полезна ягодата в определени случаи трябва да се внимава. Диетологът-ендокринолог Татяна Филипова разказа, че сега започва сезонът на широката продажба на ягоди и малко хора си отказват удоволствието да се насладят на ароматното плодче. Не бива обаче да се забравя, че не за всеки ягодката е полезна, а за някой може дори да се окаже опасна, пише zdrave.to.

„Ако разглеждаме ягодите като алерген, тогава употребата на това зрънце може да причини сериозна вреда на здравето и дори да бъде животозастрашаваща“, предупреди специалистът.

Експертът добави, че за тези, които са алергични към ягоди, е по-добре изобщо да изключат този плод от менюто и да не рискуват. Тъй като случаят може да бъде труден и човекът може да получи анафилактичен шок с непредсказуем край.

Кърмещите майки трябва да разгледат по-отблизо не само състоянието си, но и как употребата на ягоди влияе върху здравето на бебето.

„Ако майката и детето нямат обрив, не се наблюдават проблеми с храносмилането и други неприятности, тогава червеното зрънце не е противопоказно за тях“, казва диетологът и добавя, че в този случай е по-добре да се консумират ягодите умерено.

Също така си струва да бъдете особено внимателни към хора със заболявания на стомашно-чревния тракт, особено в стадия на обостряне или ремисия.

 
(Visited 45 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Кога да консумираме и кога не ягоди"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.