Ормузкият проток отново стана ябълката на раздора между САЩ и Иран само ден, след като Техеран отвори, а малко след това отново затвори критично важния за световната икономика морски път. Престрелките за Ормуз днес бяха не само словесни, но и с оръжия.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че Иран „не може да изнудва“ САЩ, след като Ислямската република обяви, че ще възобнови блокадата на Ормуз, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„Те искаха да затворят протока отново“, каза Тръмп пред журналисти в Белия дом, визирайки лидерите на Иран. „Те не могат да ни изнудват“, добави американският президент.
Тръмп каза още, че е имало „много добри разговори“, целящи трайно прекратяване на военните действия в Близкия изток. „Всъщност нещата вървят много добре и ще знаем повече до края на деня. Разговаряме с тях и заемаме твърда позиция“, заяви той.
Ирански канонерки стреляха по танкер в Ормузкия проток, съобщи Великобритания
Британските въоръжени сили съобщиха днес, че две канонерки на иранската Революционна гвардия са открили огън по танкер, преминаващ през Ормузкия проток, предаде АП.
Това стана, след като Иран наложи отново ограничения върху плаването в жизненоважния морски път.
Британската служба за морски търговски операции съобщи, че танкерът и екипажът са в безопасност. Тя обаче не идентифицира плавателния съд, нито посочи дестинацията му.
Иран обяви по-рано днес, че отново налага рестрикции в протока в отговор на блокадата на САЩ срещу ирански кораби и пристанища. Още от началото на продължаващата вече седем седмици война Иран не позволява на кораби да прекосяват протока, с изключение на тези, които получат специално разрешение.




Be the first to comment on "Ормузкият проток в Иран остава невралгична точка за световната търговия с петрол"