Болници и ВиК дружества остават извън обхвата на новото разпореждане.
Всички държавни предприятия и фирми с държавно участие ще трябва да внесат в полза на държавата 100% от реализираната си печалба за финансовата 2025 година. Това предвижда прието днес от Министерски съвет разпореждане, с което се определя каква част от печалбата за 2025 година трябва да бъде внесена в държавния бюджет от държавните предприятия и търговските дружества с държавно участие.
За дружествата, в които държавни предприятия или компании с над 50% държавно участие притежават акции или дялове, е предвидено разпределяне на дивидент или отчисление в размер на 70% от печалбата.
От правителствената информационна служба уточняват, че срокът за внасяне на тези средства е до 29 май 2026 година.
От обхвата на разпореждането са изключени лечебните заведения за болнична помощ, центровете за психично здраве, дружествата от сектора „Водоснабдяване и канализация“, както и държавните предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, които се считат за бюджетни организации по Закона за публичните финанси.
Правителството запазва и възможността публичните дружества да разпределят междинен дивидент, каквато практика беше въведена още през 2018 година.
Това означава, че публичните компании могат да изплащат шестмесечен междинен дивидент в размер на поне 50% от печалбата си, ако са изпълнени изискванията на Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Срокът за внасяне на такъв междинен дивидент е определен до 15 декември 2026 година.
Преди дни финансовият министър Гълъб Донев коментира, че миналата година разпределянето на междинен дивидент от държавните дружества е било на база 100% от текущата им печалба към 30 юни 2025 година, което наред с изискания авансово корпоративен данък от банките е влошило финансовата ситуация на държавата. Така, заради двете решения „сума в размер на 566,700 млн. евро няма да постъпи като приходи за 2026 година“, посочи Донев.
Бюджетната процедура за тази година вече е в ход, а вчера финансовото министерство публикува и специалните указания за подготовката и представянето на проектобюджетите на първостепенните разпоредители с бюджет.





Be the first to comment on "Кабинетът Радев задължи държавните дружества да внесат цялата си печалба в бюджета"