Горещо

Бъдещето на Витоша зависи от активността на софиянци

vitosha2Кандидат-кметове на София ще дискутират един много важен въпрос – бъдещето на планината Витоша. Бъдещето на Витоша и развитието й като туристическа дестинация зависи от активността на софиянци. Затова всеки, който иска да чуе какво предлагат кандидат-кметовете на повечето политически партии, да даде своето мнение, нека да се включи. Може да проследите дебата онлайн.
Дискусията е разделена на две части и ще се проведе на 28.09.2015 г. в зала „Мати-Д” в допълнителната сграда на НДК над кино „Люмиер“.

– От 17 до 18 ч: Работна среща – дискусия на проекта за План за управление на Природен парк „Витоша“ на НПО експерти и граждани.  Тази среща е важна, защото планиране за ползване на природните ресурси без гражданско участие би компрометирало в зародиша му бъдещия План за управление на Природен парк „Витоша”. В момента този план се актуализира в рамките на обществена поръчка за  561 600 лв. с възложител ДПП Витоша и изпълнител „Пролес Инженеринг“ ЕООД. Изпълнителят получи над 300 негативни становища за проекта си за актуализация на Плана за управление на Национален парк „Пирин”, припомнят от организаторите на дискусията от „Зелени закони“.

– От 18 до 20 ч: Дебат на кандидатите за местни управници. Не по-малко важно е да има прозрачност на управленските визии по въпроса и възможност за информиран избор на гражданите на София на местните избори на 25 октомври. Затова е и втората част от дебата, която ще започне в 18 часа.

Очакваме да чуем кандидатите за кмет на София – Вили Лилков от Реформаторския блок, Виктор Лилов от ДЕОС, Иван Велков от „Зелените”,  Силвия Трендафилова от НФСБ, кандидатът за общински съветник от Коалиция „Сердика“ (ПП АБВ и партия „Български социалдемократи“) – Мила Видина.

Миналата седмица представители на коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“  се срещнаха с министъра на околната среда и водите Ивелина Василева заради скандалния начин, по който се изготвят новите планове за управление на Природен парк Витоша и националните паркове Рила и Пирин. Природозащитниците предупредиха, че има опасност трите най-популярни български планини да бъдат застроени, като това стане чрез финансираните с европейски средства техни нови проектопланове за управление.

Природозащитниците настояха държавата като възложител на трите плана и екоминистерството като отговорно за изразходването на евросредства за околна среда да върнат проектите на трите парка за пълна преработка. След това те трябва да бъдат предоставени за ново обществено обсъждане, преди да бъдат внесени за одобрение в екоминистерството и Министерски съвет.

Сериозна е опасността от загуба на близо 8 милиона лева европейски средства. Заради лошия държавен контрол върху работата на изпълнителите на тези планове за управление, те не изпълняват заданията си. Същевременно целенасочено се работи да се премахнат забраните за ново строителство в парковете Рила, Пирин и Витоша чрез промени в зонирането и режимите в тях. Отговорността за допустимото строителство се прехвърля от Министерски съвет към общините. Целенасочено се ограничават  и възможностите за обществено обсъждане на плановете.

От екоминистерството заявиха, че при приемането на плановете за управление на трите парка ще бъдат спазени съответните задания и законови норми. За да се подобрят възможностите за обществени консултации, ще бъде актуализирана Наредбата за разработване на планове за управление на защитени територии.

Природозащитниците припомниха още, че многократно са подавали сигнали за нарушения при разработването на новите планове за управление на Рила, Пирин и Витоша, но без резултат. Въпреки лошото изпълнение фирмите, които ги изготвят, получиха голяма част от плащанията си. В резултат на това на обществените обсъждания се предлагат крайно непълни и некачествени проектопланове.

Коалицията „За да остане природа в България“ припомня и скандала в Париж, когато представители на министерствата на спорта и туризма лобираха пред ЮНЕСКО за улесняване на застрояването на Национален парк Пирин, част от световното природно наследство.

(Visited 179 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Бъдещето на Витоша зависи от активността на софиянци"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.