Горещо

Пирин, Рила и Витоша на картичка

ac219594-0c8a-4b71-8f30-cecc8e146816На 10 февруари от „Зелени закони“ ще внесат в Министерството на околната среда и водите 245 собственоръчно подписани от граждани картички, адресирани до Министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. Всяка от тях носи посланието за опазване на Рила, Пирин и Витоша като част от кампанията да бъдем по-активни в исканията си какво искаме да се случи с развитието на туризма в едни от най-хубавите планини и природни кътчета. Нали не искаме те да останат само на картичка.

Преправят плановете на Рила и Пирин

Министерството на околната среда и водите върна за преработка проекта за Национален парк  „Пирин”. В проекта на Национален парк „Рила” все пак бяха отразени част от забележките на граждани и неправителствени организации, но това не гарантира опазването на планината, съобщиха от „Зелени закони”. Министерството обаче странно не коментира и не излиза с ясно становище по отношение на Плана за управление на Природен парк „Витоша”.

Планът за „Пирин” ще се преработва след като екоминистерството го върна с 35 страници забележки. Основният аргумент е, че не е изпълнено заданието на обществената поръчка, което за широката публика не значи нищо. Освен това, на 6 януари изпълнителят на поръчката за нов план на Национален парк „Рила“, върна отговори към становищата на граждани и организации и посочи кои забележки и критики са отразени в преработката на финалния вариант. За съжаление, нито очакванията за преработка на плана за Пирин в дадения от МОСВ срок от 2 седмици, нито посочените възприети минимални граждански критики в последния вариант на плана за Рила дават сигнал за реална защита на двата национални парка в най-високите планини на България.
„Зелени закони“ са подали искане по Закона за достъп до обществена информация да получи забележките на МОСВ по плана за Пирин. Въпросът е, че в рамките на две седмици едва ли могат да се направят качествени изменения на проект от 545 страници, който се прави за месеци и дори година. А срокът изтича в края на седмицата. От „Зелени закони” са подали и възражение срещу отразените коментари и забележки в плана за Рила.

Мнението на неправителствената организация е, че трябва трите плана да бъдат върнати за истинска и детайлна преработка, докато не се включи изрична забрана за строителство в парковете „Рила”, „Пирин”, „Витоша”.

Пирин разполага с малко време за истински поправки

Основните проблеми, които стоят пред опазването на Пирин, са отваряне на врати за ново строителство, липса на защита за обекта на световното наследство на ЮНЕСКО.  В момента се предвиждат слаби режими на защита, в противоречие с теренните данни.  За да се отстранят тези проблеми с текущата в момента преработка на подадения от фирма „Пролес Инженеринг“ ЕООД проектоплан е необходима коренна редакция на целите и приоритетите на проекта. Необходима е редакция на конкретните предписания в текста от 545 страници текст и основна преработка на картовия материал, което за две седмици е невъзможно. Преработката изглежда просто като преправяне и прекрояване, но те и като детайлно разглеждане и решаване на проблемите.

Проектът на Рила не гарантира опазване на Седемте рилски езера

ДЗЗД „Рила Консултанти“, от своя страна, не са взели предвид в предадения към МОСВ проект за НП Рила ключови критики. Според „Зелени закони” трябва да има категорична забрана на всякакви дейности, причиняващи антропогенни промени в ландшафта, замърсяване и ерозия на височина над 1800 метра –  в това число строителство, нови пътища, нови ски писти, нови ски съоръжения, горскостопански дейности. Трябва да се предвидят специални регулации на всички вододайни зони, които трябва да бъдат част от Зоната за ограничено човешко въздействие (ЗОЧВ). Вододайните зони трябва също да бъдат коректно нанесени на картите към проекта за план. Да не се допуска никакво строителство в реките.
Задължително е да се ограничи туристически и друг антропогенен натиск върху райони с важни водоизточници и крехки езерни екосистеми чрез предвиждане на мерки за ограничаване на броя туристи, които преминават през натоварени места като Седемте рилски езера. Необходимо е да се регламентират допълнителни правила и места за къмпиране на територията на НП Рила, в съответствие с описаните актуални туристически маршрути, освен около Седемте езера. Това поставяме под съмнение реалното опазване на природата в Рила и очарованието на Седемте рилски езера.

МОСВ мълчи за намеренията на Витоша

94d6099e-b801-4533-b0f3-97a793177914На фона на тези притеснителни развития при проектите за Пирин и Рила, още по-тревожно е мълчанието на Министерството на околната среда и водите около проектоплана на Природен парк „Витоша”. Както при „Пирин” и тук той се подготвя от фирма „Пролес Инженеринг“ ЕООД. Неговото обществено обсъждане в края на септември отново бе белязано с масови граждански отрицателни становища и искания – включително от представители на Столичен общински съвет. Според неправителствената организация трябва да бъдат заложени по-строги норми за защита на планината, за да се предотврати по-нататъшното й застрояване.

(Visited 152 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Пирин, Рила и Витоша на картичка"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.