Преди почти месец се подписа меморандум между производители на храни, хотелите и ресторантите за предлагане на повече бълграски храни в хотелите и ресторантите. Ще се увеличи ли реално предлагането или ще останем заблудени от поредната илюзия.
До края на годината Министерството на земеделието и храните, Министерството на туризма се очаква да разработят правилата, по които ще се предлага повече българска храна в хотелите и ресторантите. Основната цел е да наложим българския продукт на трапезета, това го правят редица европейски страни Франция, Германия. Това под една или друга форма го правят всички страни, защото по друг начин е невъзможно да се елиминира нелоялната конкуренция, коментира Благой Рагин, предсетел на на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоицация. През следващите шест месеца ще се работи именно да не опорочим тази идея, как хората, които ни се доверят да останат доволни, допълни той.
добра цена- добро качество
Как бизнесът реагира на тези опити да се наложи българския продукт?
Първи реагираха от спа столицата на България- Велинград. Някои хотелиери въведоха 100% бълграска продукция в своите хотели, а това увеличава оборотите. От Сандански и Хисаря, Девин, Велико Търново вземат също подобни мерки. Хотелиерите стават по-изобретателни и са много гъвкави, за да спечелят повече клиенти. Конкуренцията ще стимулира налагането на този подход за предлагане на български продукти в заведенията. Най-големият проблем е с черноморските обекти и най-вече с предлагането на all inclusive. Все пак 70% от оборота в туризма се реализира по морето. „Ще дадем необятния туристически пазар, ако производителите успеят да дадат добра цена и добро качество. Хотелите пък ще могат да пишат произхода на продуктите, които използват- млечни продукти от конкретна мандра или плодове и зеленчуци от съответния производител, оранжерия“, обясни Рагин.
директни доставки
Как да сме сигурни, че цените няма да бъдат изкуствено увеличени? Честно ли, няма как да бъдем сигурни. Но хотелиерският бизнес има уверението на производителите, че ще бъдат зареждани директно без изпозлването на прекупвачи както това става с хипермаркетите. Затова е необходима инвестиция. Но производителите са съгласни на всичко, за да получат необятни туристически пазар.
В момента отличници по използване на български храни са 4-5 звездните хотели в спа курортите и заведенията, където се предлага културен туризъм. Основното предизвикателство ще бъде да се наложи тази практика и по морето. Условията включително и цената ще се прави на договорна основа, за да може този, който произвежда продукта да е сигурен, че има пазар иначе ще започне да добавя заместители?
зареждане на местни продукти
Предвижда се по френски модел да се стимилират доставките на местни храни, произведени до 70 км от конкретния обект. Целта е да не се обезлюдяват регионите. До януари ще бъде готова наредбата с правилата. Ще взаимстваме от чуждия опит, ще добавим и спецификите на българските условия. Ще видим дали Варна и Бургас ще могат да задоволят този огромен пазар по Черноморието, може би ще трябва да включим по-голям периметър от производители например от Сливен и Ямбол, Силистра, Търговище. Но важното е да не ни атакуват, че затваряме чуждите стоки.
В момента: само 20% от доматите са българско производство, само 30% от млечните продукти са български. Месните продукти също са в много малки количества. Но това е обянсимо при условие че поляците например вкарат кашкавал от 6 лева в магазина.
Напоследък хората все повече се интересуват какви продукти използват реторантите и хотелите. По-голямата информираност на потребителя и неговото съзнание променя вече политиката на хотелите през последните години. Германците пият собствено вино независимо, че то е по-скъпо от френското и италианското. Но знаят, че с тази бутилка разкриват едно работно място в собствената си страна. Ако успеем да наложим българската марка с качество и цена, ще спечелим всички, смята Рагин. Но на думи е лесно, а на дела, предстои да видим. Едно е сигурно, вървим в правилната посока. Да видим какво ще посеем на нея- цветя или тръни. ….
Be the first to comment on "Все още са излюзия българските храни по морето"