Горещо

Всичко виси на косъм: Ядрена бомба, наречена „Уестингхаус“. Идва ли втори Чернобил?*

petr-hajek

Петър Хайек

В Европа (преди всичко в Централна, Източна и на Балканите) голяма част от АЕЦ са съветско производство с реактори ВВЕР. Те са проверени, безопасни и безпроблемни за експлоатация. Чешките АЕЦ „Темелин“ и АЕЦ „Дуковани“ се отнасяха към най-безопасните и най-качествено експлоатирани АЕЦ в Европа, докато страната не влезе в ЕС.

Брюксел взе решение (без нас) за „диверсификация на ядреното гориво“. И кой ще ни го произвежда? Естествено, известната американска компания „Уестингхаус“. Това е същата фирма, заради която правителството на Петар Нечас подаде оставка, тъй като премиерът заплаши, че ще направи прозрачен търг за дострояването на АЕЦ „Темелин“. В него „Уестингхаус“ нямаше шанс.

Но ние не сме пъпа на земята. Не става въпрос само за нас. Американците трябваше да бъдат „алтернативен“ източник на гориво за всички АЕЦ с реактори ВВЕР. Тъй като това не им се отдава и техните ТВС, за разлика от руските, заплашват да се превърнат в ядрена бомба, Брюксел им дава милиони евро „грантове“ за развитие.

В настоящия момент се подготвя търг за доставка на гориво за АЕЦ „Темелин“, което до 2020 г. осигурява руската горивна компания ТВЕЛ. Ние отново си играем с нашата ядрена безопасност, въпреки че имаме доста страшен опит от 2006 г. Тогава в реактора работеха ТВС на „Уестингхаус“ и това практически доведе до авария. Повече от 80% от горивните пръти не заеха крайно положение, а две даже се повредиха и АЕЦ „Темелин“ трябваше извънредно да бъде спряна. После ние минахме на безопасното руско гориво на ТВЕЛ и това е договорът, който действа до 2020 г.

Брюксел искаше направо да закрие АЕЦ „Дуковани“, ако не минем на „европейски“ обогатен уран. Спаси ни това, че договорът ни беше още преди влизането ни в ЕС. АЕЦ „Темелин“, обаче е задължена според „европейско постановление“ да води преговори –  да вземе или произведен в Чехия или някъде другаде, освен в Русия, уран и да позволи той да бъде обогатен във Франция или Холандия. След това да позволи на висока цена той да бъде „опакован“ и внесен в Русия. Там от него ще произведат оборудване с горивни елементи и после те ще бъдат обратно върнати в АЕЦ „Темелин“.

Но при нас положението все още е прилично. Истинска катастрофа се готви в Украйна. Там „Уестингхаус“ идва веднага след Оранжевата революция. Украйна зависи от ядрената енергия на 50-60%. Там от съветски времена са въведени реактори ВВЕР в четири АЕЦ. „Уестингхаус“ имаше амбиции да снабдява с гориво всички АЕЦ. Запорожката АЕЦ, заредена с несъвместимите горивни сборки на „Уестингхаус“, бе на ръба на катастрофата. Тя бе предотвратена по стечение на обстоятелствата – реакторът в последния момент е бил спрян от няколко души от персонала на централата. Съществуват даже записки на обслужващия персонал, в които техниците се прощават с живота и с цяла Украйна. Това съобщи (вече излезлият в оставка) украински премиер Арсений Яценюк, като недалновидно обяви „ядрена авария“. За разкритите държавни тайни той бе рязко разкритикуван.

При това въпросът не е в парите, поне не на първо място. Това преди всичко е политически въпрос. Украйна е модел. Ние и други страни от Централна и Източна Европа чак до България можем да видим в Украйна своето бъдеще.

Не става въпрос за „диверсификация“. Смисълът е – обратно, да бъдем напълно зависими. Западът се нуждае от руските суровини. Но те не могат да бъдат осигурени от никакъв „Уестингхаус“.

Всичко днес виси на много тънък косъм.

*Коментарът е написан в авторитетния сайт www.bezpolitickekorektnosti.cz. Автор на текста е чешкия писател, публицист, издател и първи главен редактор на авторитетното чешко списание Reflex Петър Хайек. Хайек е и бивш заместник-секретар на кабинета на президента Вацлав Клаус.  Материалът вече е препечатан в няколко други централноевропейски медии.

(Visited 264 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Всичко виси на косъм: Ядрена бомба, наречена „Уестингхаус“. Идва ли втори Чернобил?*"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.