Бъдещи млади предприемачи от България и Македония се учат чрез интерактивна платформа що е то предприемачество и съвременни бизнес отношения. Това е само една от успешно постигнатите цели на проекта „Shift -> Преминаване към онлайн и офлайн предприемаческа общност“. Традиционно и социално предприемачество, неформално и електронно обучение в предприемачески дух, посещения във фирми на успели предприемачи, пътуващи семинари, трансгранично проучване, брошури и видеоклипове – всичко това бе включено в проекта, изпълняван в двете балкански страни. Заключителната конференция за него се състоя на 19 януари 2018 г. в Кюстендил. Основното финансиране беше осигурено от Европейския съюз, по линия на Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ – ИПП България – Македония (2014-2020).
В проекта се включиха стотици млади хора от областите Кюстендил и Благоевград и от македонския граничен регион. Те се обучаваха заедно в Куманово и в Кюстендил. Узнаха кои са елементите на успешния бизнес, що е социално предприемачество и защо е толкова важно за съвременните общности. Български и македонски младежи заедно посетиха фирми и социални предприятия в Кюстендил, Петрич, Струмица и Куманово, включително терапевтична комуна за наркозависими и „улично списание“, популяризиращо социалното предприемачество и разговаряха с основателите им за това какво ги мотивира и на какви трудности се натъкват.
Чрез електронната платформа на проекта над 450 младежи се записаха за участие в електронни курсове в четири направления – „Предприемачество“, „Управление на проекти“, „Бизнес комуникации“ и „Бизнес английски език“. Само в България около 150 млади хора се включиха в пътуващи семинари по предприемачество и управление на проекти.
В рамките на проекта се проведе проучване на състоянието и инфраструктурата на социалното предприемачество в трансграничния регион. Констатциите и препоръките му бяха обсъдени на шест кръгли маси – по три от двете страни на границата.
Представители на бюрата по труда и на общините, учители и директори в гимназии, изучаващи предприемачество, младежки медиатори, читалищни деятели, бизнесмени и младежи от Бобов дол, Кюстендил и Петрич се обединиха около препоръките да се приеме закон за социалното предприемачество като се проучи европейския опит, да се даде определение на социално предприятие и да се предостави статут на такова на организациите, отговарящи на съответните критерии, за да могат те да кандидатстват за финансиране по проекти; социалното предприемачество да се превърне в реален приоритет в държавната социална политика като се предоставят нормативно осигурени преференции на социално отговорния бизнес, както и на неправителствените организации, които имат свободата бързо, неформално и нестандартно да разпространяват добрите идеи и да прилагат добри практики; при кандидатстване за финансиране социалните предприятия да не се приравняват на традиционните дружества, а за тях да се организират отделни конкурси с адекватни на същността им критерии; да се проучват и описват проблемите на уязвимите социални групи и решенията им да се възлагат на експертни научни екипи на конкурентен принцип; да се насърчават бизнесът и училищата да работят заедно за култивиране на предприемаческа култура и компетентност у младите хора още в училище; да се организира публично достъпна банка за събиране и разпространение на идеи за социални предприятия.
Проектът изпълни главната си цел да предостави иновативни и интерактивни инструменти за неформално обучение, за да се разработи и популяризира набор от знания и умения, предназначени за безработното население и по-специално за младежите и членовете на маргинализираните общности, така че да се създадат възможности за самостоятелна заетост и повишаване на конкурентоспособността на тези лица на пазара на труда.
Изпълнението на проекта беше дело на две неправителствени партньорски организации – Сдружение „Център за интеркултурен диалог“ от гр. Куманово, Македония и Сдружение „Без граници 21 век“, Кюстендил. Срокът за изпълнението му беше 15 месеца, а общият бюджет – 91 297,89 евро, от които за България – 43 098,76 евро.
__________________________________________________________________________________________________________________
Тази публикация е осъществена с подкрепата на Европейския съюз, чрез Програма Интеррег-ИПА за трансгранично сътрудничество България-Бивша Югославска Република Македония, CCI No 2014TC16I5CB006. Съдържанието на публикацията е отговорност единствено на Сдружение „Без граници 21 век“ и по никакъв начин не трябва да се възприема като израз на становището на Европейския съюз или на Управляващия орган на Програмата.
Be the first to comment on "Младежи се учат на бизнес и социално предприемачество чрез иновативна онлайн платформа"