Горещо

Gartner: Изкуствен интелект в полза на хората в неравностойно положение

Топ стратегиските прогнози на световната компания лидер в изследването и консултирането на бизнеса Gartner за 2020 г. и отвъд- изкуствен интелект „Artificial Intelligence-AI, криптовалути и онлайн пазаруване.

Технологиите от изкуствен интелект до критовалути и онлайн пазаруване променят  начина ни на живот и разбрането какво е да си човек. Лидерите на технологичните компании трябва да помогнат на своите организации да се приспособят към променящия се свят.

Изкуственият интелект не просто улеснява живота на своите ползватели, но рядко се замисляме, че той може да бъде възможност за хора с увреждания, хора в неравностойно положение. В Япония, ресторант въвежда изкуствен интелект- роботизирана технология, която да позволи на обездвижен служител да управлява сервитьор- робот. GP Morgan Chase, Microsoft, Ford са домакини на виртуални панаири на кариерата, съобразени с нуждите на кандидати с неврологични заболявания. Enterprise  Rent-A –Car интегрира технология за четене на брайлов шрифт в своята резервационна система за незрящи хора.

Използването на изкуствен интелект за увеличаване на достъпността на работното място е една от десетте топ стратегически прогнози на Gartner за 2020 г. и след това. Прогнозите изследват как технологиите променят разбирането какво означава да бъдеш човек Това е едно от заключенията на Дарил Плъмър, анализатор на Gartner, изразено по време на IT Symposium/ Xpo 2019 в Орландо, Флорида.

Ново разбиране „Bring to your enchancement“

До 2030 г. организациите ще увеличат с 30%  политиките по добавяне на собствено подобрение „bring your own enchancement” (BYOE) за правилно управление на увеличаващата се работна сила.

Добивната и автомобилната индустрия повишават безопасността на работниците, секторите на пътуванията и здравеопазването се фокусират върху повишаване на производителността. Технологиите с изкуствен интелект ще подобрят достъпността. Според Gartner  до 2023 г. броят  на заетите хора с увреждания в световен мащаб ще се увеличи три пъти. Изкуственият интелект и новите технологии ще намалят бариерните ограничения.

Организациите, които активно наемат хора с увреждания постигат 89% повече задържане на служителите, 72% увеличение на производителността на служителите и 29% увеличение на рентабилността. Плюс това, добавеното разнообразие означава допълнителни перспективи. Служителите с увреждания дават нов поглед в развитието на продукта, увеличавайки потенциала на продукт, който се харесва на нова клиентска база.

До 2024 г. Световната здравна органзиация ще определи онлайн пазаруването за пристрастяващо разстройство, тъй като милиони злопутребяват  с дигиталната търговия и се изправят пред финансов стрес.

До 2025 г. , 50% от хората с мобилен телефон, но без банкова сметка, ще изпозлват достъпна за мобилни клиенти криптовалутна сметка, твърдят още анализаторите

Блокчейн ще установява достоверността на новините

До 2023 г. до 30% от световните новини и видео съдържание ще бъдат удостоверени като истински чрез Blockchain, противодействайки на дълбоката фалшива технология. Въпреки, че фалшивите новини съществуват от векове ботовете в социалните медии бързо се ускоряват , с което се разпространява умишлена дезинформация. В допълнение към традиционните новинарски истории, технологият се използва за създаване на убедително аудио и видео. Въпреки това организациите и правителствата се обръщат към технологията, за да помогне в борбата с фалшивите новини като се използва за удостоверяване автентичността на новинарски снимки и видео, тъй като технологията създава неизменен и споделен запис на съдържанеи, което в идеалния случай се вижда от потребителите.

Ще се сформират организации за надзор на изкуствен интелект

До 2023 г. ще бъде създадена саморегулираща се организация за надзор на изкуствен интелект в поне пет от страните в Г-7.

AI технологията е уязвима към неявни и явни пристрастия, логически пропуски и сложности на алгоритмите. В мащаб тези отклонения могат да засегнат големи групи хора, в зависимост от целта на технологията за изкуствен интелект, въздействието може да бъде тежко. Регулирането на AI е предизвикателство, но индустриите ще трябва да създадат стандартизация около разработката и сертификатите, както и набор от професионални стандарти за етично използване на AI.

Сроковете за цифрови иновации се удвояват, прогнозират още от Gartner.

През 2021 г. инициативите за дигитална трансформация ще се поемат от средно големи традиционни предприятия. Те ще бъдат средно два пъти по-дълги и струващи два пъти повече от предвиденото.

Големите организации ще се борят с цифровите иновации, тъй като признават предизвикателствата на модернизацията на технологиите. За сметка на това, по-малките и по-гъвкави организации ще имат възможност да бъдат първи на пазара, тъй като са по-гъвкави и бързи.

В детайли статията на Gartner може да видите ТУК. 

(Visited 87 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Gartner: Изкуствен интелект в полза на хората в неравностойно положение"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.