Горещо

Да спрем фалшивите болнични, но не съвсем

Какъв е опитът в Белгия за издаване на болничен? Инфообзор реши да се информира за опита в някои други страни -членки на ЕС, в Белгия например първите 30 дни се поемат от работодателя и са според заплатата. Ако е необходим по –дълъг болничен, той се поема от здравната каса (частния здравен фонд). В Белгия за разлика от България няма национална здравна каса, работят частни здравни фондове и всеки работник избира своя фонд. Работодателят и здравният фонд изискват бележка от лекар. Отделно имат право да назначат независим медицински контрольор (лекар, който може да посети дома на болния и да провери дали състоянието му наистина отговаря на описаното в болничния). Ако си болен, работодателят може да те задължи да си вкъщи в продължение на 4 последователни часа, дори и лекарят да не е предписал това.  Това се прави с цел контрольорът да има достъп до болния, в случай, че работодателят желае да извърши проверка.

На 14 ноември (вчера) стана ясно, че у нас първият болничен няма да се заплаща от работодателя, а ще бъде за сметка на работника заради нарастващите лавинообразно злоупотреби с фалшиви болнични особено около празниците. Така от една страна работодателите признават, че не могат да контролират процеса. От друга страна дали един ден решава проблема? И още нещо така се наказват и съвестниците работници, които рядко излизат в болнични.

Болнични за болно дете или трудова злополука ще се изплащат изцяло

Днес председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова по Нова телевизия, че при болестни ситуации, които изключват измама, например болно дете или трудова злополука, болничният лист ще се изплаща изцяло. Да, важно е да кажем, че тук спрямо живеещите в Белгия например може да ползваме болничен за дете. В Белгия, ако детето е болно, родителят може да си вземе единствено отпуска, може да го прати при баба му или в най-лошия случай да работи от вкъщи. Друг е въпросът дали при нас не се случва същата ситуация, ако работникът е достатъчно съвестен и коректен към работодателя и реши да не излиза в болничен.

Гледната точка на работодателите е ясна, а на работниците?

Решението за болничните е половинчато и още веднъж недобре обмислено. Затова говори и фактът, че промяната не е включена в правителствения пакет законови промени, съпътстващ приемането на бюджета на Държавното обществено осигуряване за догодина, които по процедура се обсъждат в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество, преди да бъдат внесени в парламента. Предложението е дошло от Обединени патриоти.

Статистиката на НОИ показва, че от 2014 до края на 2018 г. броят на издадените болнични листове нараства средно с 20% като тези със срок до три дни – с над 47%.

Работодателите у нас отдавна недоволстват от ширещата се според тях практика мними болни да удължават почивните си дни около празниците с помощта на лекарите. Синдикатите вчера поискаха среща с премиера заради неприемливото за тях предложение.

 „Наполовина ако се ограничат тези безобразия, ще имаме 1 млрд. БВП повече и 300 млн. повече за заплати”, коментира пред Нова телевизия Васил Велев, председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

Проблемът обаче много по-дълбок, в който не малка мина имат работодателите. От една страна техен ангажимент и грижа е да следят да няма злоупотреби. Голяма част от бизнеса все още осигурява работниците на минимални работни заплати, често вместо болнични работниците се задължават да ползват неплатен отпуск, ниските заплати или неплащането на извънреден труд също не са стимул в празничните дни хората да са на работа. Монетата винаги има две страни.  Не бива да бъде пренебрегвана нито една от тях. Ако това се случва, промените/реформите са половинчати и неработещи.

(Visited 145 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Да спрем фалшивите болнични, но не съвсем"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.