На 9% да падне ДДС за ресторанти и заведения, с което налогът да се изравни с този на хотелите.
Затова се разбраха на работна среща министър-председателят Бойко Борисов и представители на Асоциацията на заведенията в България и Българската хотелиерска и ресторантьорска организация.
От кога ще влезе мярката в сила ще станя ясно още днес.
„Приравнява се за всички в сектора „Туризъм“. Досега бе само за пакетните услуги, сега прибавяме и заведенията към тях“, уточни пред журналисти след срещата Ричард Алибегов, председател на Асоциацията на заведенията.
Премиерът Борисов подчерта, че решението е политически риск, но то е в подкрепа срещу загубите от Covid-19 в ресторантьорския бранш. „Правим изключение за вас, защото с наша заповед е затворен секторът, образно казано. И така е в цял свят. Това може пък да е една мярка, която в последствие да даде добри резултати и да бъде трайна. Всичко е в нашите ръце“, изтъкна министър-председателят, пише Министерския съвет. Борисов акцентира, че с така обсъдените промени с понижения ДДС, означава, че оборотите и дейността на ресторантите и хотелите трябва да са 100% на светло.
„В това отношение ние сме длъжни да си изпълняваме ангажиментите. Финансовият министър е много против, но искам да го опровергаем в края на годината с повече приходи“, каза още премиерът.
За срок от една година се отлага за пореден път влизането в сила на промените в Наредба Н-18 за въвеждане на единна система за касовите апарати в сектора с цел изсветляването му. Тя ще започне да действа от 1 март 2021 година.
На срещата е било обсъдено, че се обмисля изготвянето на анкризисен план, включващ предоставянето на кредити и грантове от Българската банка за развитие с участието на експерти от сектор „Туризъм“.
Дискутирано е също премахването на критерия за липса на задължения към държавата само за 2020 г. при кандидатстване за мерките за справяне с икономическите последици от коронавируса.
По-ниското ДДС е само временна мярка като периодично ще се оценяват ефектите от нея.
Около 150 млн. лева ще бъде загубата за хазната, но браншът обещава, че те ще бъдат коменсирани от изсветляването на сектора. Какъв ще е ефектът за потребителите предстои да видим?
ДДС върху книгите също пада на 9% и ще остане и след 2021 година.
В същото време ДДС върху храните и лекарствата остава непроменено.
Be the first to comment on "Ресторанти и заведения с 9% ДДС, налогът пада и за книгите"