Държавата става акционер в Първа инвестиционна банка (ПИБ) с дял от малко под 19%, който възлиза на около 140 млн. лв.. Чрез Българската банка за развитие (ББР) държавата е придобила 70% от увеличението на капитала на ПИБ на проведения в сряда аукцион. Общо увеличението на капитала е за 200 млн. лв. и се налага заради установения при проверка от ЕЦБ миналата година капиталов недостиг. Попълването му е последното неизпълнено досега изискване към кандидатурата на България за влизане първо в чакалнята на еврозоната – механизма ЕРМ-2, а впоследствие и в еврозоната и в банковия съюз.
На извънредно заседание днес правителството разреши на ББР да придобие акциите, с което увеличи секторите, в които завзе територия. Оправданието е, че залогът за това е влизането на България в чакалнята на еврозоната.
За компенсирането на недостига в капитала на ПИБ вече имаше няколко неуспешни опита като веднъж Комисията за финансов надзор върна проспекта на банката за увеличението за ремонт. Другата банка с недостиг – Инвестбанк, обяви, че го е компенсирала окончателно, това е станало през март, обяви днес финансовият министър Владислав Горанов.
Изключително важно е да се влезе в банковия съюз, защото това гарантира не само стабилност, но и контрол на всички български банки. А чакалнята на еврозоната дава допълнителна сигурност за това, че сме в Европа на първата скорост и че няма да изпаднем на втора скорост, коментира премиерът Бойко Борисов. Борисов увери, че тези акции „след това ще бъдат изкупени от банката на пазарни цени с лихви и няма да загуби по никакъв начин ББР и държавата.
ББР няма клонова мрежа, докато ПИБ разполага с една от най-добре развитите и ефективни клонови мрежи на пазара на банки, което ще даде възможност на ББР да се възползва от този потенциал, „като използва съществуващите дистрибуционни канали и експертиза на банката, при бъдещи програми за финансиране на малки и средни предприятия“.
Участието на държавата не представлява държавна помощ, обясни премиерът. Държавата се опира на възприетите от ЕК правила за рекапитализация на банки още при предишната криза, които позволяват такава намеса да не се смята за държавна помощ.
От разясненията на финансовия министър се разбра, че ББР няма да бърза да се разделя с дела си в частната банка, а това ще стане, когато има добра оферта за покупката на акции на ПИБ.
Платената от държавата цена надвишава около два пъти пазарната цена на акциите на банката.
И пазарите, и инвеститорите не са толкова активни в условията на пандемия, обяви министърът на икономиката Емил Караниколов, който е настоящият принципал на ББР. С това той опита да обясни защо се е наложило държавата да се намеси в увеличението на капитала при липса на частен интерес, който е по-лесно обясним за цената, която надвишава пазарната. „ББР участва на открития аукцион при публично обявени цени и условия, наравно с всички останали инвеститори“, пише в доклада на Горанов.
Ако операцията по увеличението на капитала на ПИБ приключи успешно, може да се очаква през юли решение за приемането на България в банковия съюз, обяви още Горанов. През миналата година, когато бе попарена кандидатурата на България за чакалнята на еврозоната, й се наложи да поеме ангажимент да отговори едновременно на изискванията за влизане в банковия съюз и в чакалнята.
Be the first to comment on "Държавата става акционер в ПИБ"