Игра на руска рулетка се оказа варианта за почивка в Гърция това лято.
Почивките в Гърция на много хора са под въпрос, но също толкова са готови да платят повече за своята почивка въпреки всички неудобства на допълнителните тестове, които бяха въведени като изискване. Само и само да се насладят на спокойна и сигурна почивка в южната ни съседка.
Но неадекватните рекации на лаборатории и министерство на здравеопазването правят всичко възможно хората да се откажат да пътуват в южната ни съседка. След решението на Гърция да въведе задължителни PCR тестове за пристигащите на нейна територия туристи, в България се оказа, че много малко лаборатории могат да правят такива и имат подходящите сертификати. Как така питаме от Инфообзор. Така се оказа, че всяко семейство трябва да плати по около 100 лева на човек за тест.
Пул тестовете изведнъж невъзможни
Появи се възможността за пул тестове (т.н.семейни тестове), която изведнъж отпаднаха като възможност преди няколко дни. Сега се оказва, че само в Пирогов правят такива като за трима души е 270 лева, до четирима души е 350 лева. В Рамус за до пет човека също има намаление от 20% от цената на стандартния тест. Кой забрани пул тестовете, с тях е нямало никакъв проблем на границата от страна на гръцките власти, сигнализират от групата във фейсбук ГКПП Кулата-Промахон.
Но изведнъж пул тестовете стават неудобни. В същото време в социалните мрежи и специализираните групи за почивка в Гърция някои хора коментират факта, че лабораториите умишлено са групирали хора и за всички са правили пул тестове, което ясно излиза по-евтино, но са ги представяли като единични. Това не би било проблем ако при положителен резултат на един от хората се окаже, че трябва да се прави повторен тест индивидуален за всички да се установи кой точно е носителят и кой трябва да бъде под карантина.
Пълна дезинформация-кой има интерес?
Почти пълна дезинформация и никакви улеснения за българските граждани, които са избрали за почивка Гърция. Само едно уточнение да направим, че дори да не почиват в Гърция едва ли ще дойдат на българското Черноморие поради много причини, които многократно сме споменавали: спокойствие, хигиена, обслужване.
Като говорим за обслужване ще споменем само един факт, че в някои от гръцките хотели особено ако сте дългогодишен клиент ви приспадат цената на PCR теста от цената на почивката.
Ще се удължи ли срокът за PCR тестовете след 29 юли?
Много българи с нетърпение очакват да разберат какво ще реши гръцкото правителство около 27 юли. Важно е дали след 29 юли ще продължи решението за изискване на PCR тестове на границата. Предвид нарастващия брой на случаите с Covid-19 у нас, този срок може да бъде удължен. Липсата на яснота нажежава лятото за много българи особено за тези с резервации. QR кодовете, които се издават преди пътуване ще важат до края на август, поне засега.
В отговор на това получаваме още неясна информация за ограничаване на мерките от страна на Гърция.
Какво публикува днес българското правителство?
С решение на гръцкото правителство, считано от 00.01 ч. на 22.07.2020 г. до 23.59 ч. на 04.08.2020 г., се въвежда временна забрана за използване на всички сухопътни връзки (автомобилни и ж.п. пътища) към и от Гърция, с цел ограничаване на разпространението на COVID-19 в страната, както и временна забрана за влизане на лица на гръцка територия през горепосочените сухопътни връзки, с изключение на:
а) гръцки граждани, притежатели на разрешително за пребиваване в Гърция, лица, чието основно местоживеене е в Гърция;
б) преминаването на товарни камиони за превоз на стоки;
в) влизането в страната на лица по изключително наложителни служебни/бизнес пътувания, което се доказва с подходящите документи.
Влизането и излизането от страната по отношение на посочените в подточки (а), (б) и (в) случаи се разрешава единствено през следните ГКПП: Какавя, Кристалопиги, Евзони, Промахон, Нимфеа и Кипи. Влезлите в Гърция, съгласно условията, посочени в подточка (в) и напуснали впоследствие страната, нямат право да влязат отново на територията на Гърция до изтичане на срока на забраната, а именно 23.59 ч. на 04.08.2020 г. Лицата по подточка (а), които напускат Гърция и желаят да се завърнат в страната за времето на действие на забраната, се задължават преди напускане на страната да информират по съответния начин като попълнят електронна декларация през електронния портал www.gov.gr.
Специално през ГКПП „Кулата – Промахон“ се разрешава влизането и на лица извън обхвата на изключенията посочени по-горе като се запазват досегашните изисквания за отрицателен PCR тест (т.е. запазват се досегашните условия за преминаване). Подчертаваме, че влизането в Гърция на туристи е възможно само през ГКПП „Кулата–Промахон“.
Пътуващите към Гърция през сухопътна граница, независимо от тяхното гражданство задължително преди пристигането им Гърция попълват електронно форма за локализиране на пътници (Passenger Locator Form – PLF) на https://travel.gov.gr с данните им за контакт в страната като се задължават да представят на граничния контролен пункт да представят доказателство за попълнена PLF, която им се изпраща от системата автоматично по електронен път.
При нужда от съдействие, българските граждани могат да се обърнат към посолството на Република България в Атина на следните телефони: +30 210 67 48 107; +30 210 67 48 105; +30 210 67 48 106, както и към генералното консулство на България в Солун на тел. +30 2310 829 210, както и на дежурния телефон в извънработно време: +30 2310 869 510.
–
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция „Ситуационен център“: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или имейл: crisis@mfa.bg.
МВнР препоръчва на българските граждани, при пътувания в чужбина, да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката „Пътувам за…” на следния адрес: (https://mfa.bg/bg/embassyinfo).
Be the first to comment on "Почивка в Гърция между химера и реалност"