Плодовете на годжи бери са известни също с латинското наименование Lycium barbarum. Самият растителен вид произхожда от Азия. Хората са използвали ярко оцветените плодове в продължение на повече от 2 000 години като лечебна билка и хранителна добавка. Днес тези плодове могат да се намерят в магазини за здравословни храни,Ако трябва да изберем няколко сред най-важните полезни свойства на годжи берито, те биха били следните, според medicalnewstoday.com:
1. Подкрепя имунната система
Годжи берито съдържа също здравословни антиоксиданти, които има свойствата да засилват имунитета и да подкрепят тялото в борбата му с вредните свободни радикали и възпаленията в организма. Плодовете съдържат също големи количества витамин А и С. Подобно на другите видове горски плодове, включително боровинките и малините. Витамините А и С са важни за подкрепа на имунитета и за предотвратяване на редица болести, като се започне от обикновена настинка до рак.
2. Стабилизира нивото на кръвната захар
Goji плодове могат да бъдат полезни за контролиране на освобождаването на захар в кръвта. Изследвания, направени през 2015 г. показват, че червените плодовете балансират нивата на инсулин и глюкоза в кръвта. Освен това те поддържат ниско нивото на холестерол в кръвта.
3. Подобрява настроението при депресия, неспокойно състояние и сънливост
Изследвания на учени от Великобритания показват, че консумацията на годжи бери може да подобри настроението при състояния на депресия и неспокойство. В друго изследване от САЩ се посочва, редовното пиене на сок от червения плод може да подобри тонуса, енергията, настроението и храносмилането. За да постигнете желания ефект за здравето, е необходимо да пиете сока в продължение на 14 дни без прекъсване.
Учените са провели изследване с две групи от по 14 души, при което са наблюдавани показатели свързани с неврологичното и психологическото здраве на участниците, както и техните мускулни симптоми, с това дали се чувстват добре или дали се оценяват като благополучни, като са наблюдавани симптомите при всекидневен прием на сока. Изследвани са кръвното налягане, биомаса индексът, теглото, пулсът на всеки участник в изследването в продължение на 14 дни. Установено е, че при участниците, които са приемали сок от годжи бери в продължение на 14 дни, тяхната способност да се съсредоточават, да извършват физически упражнения и умствените им възможности са се подобрили, а също така са се почувствали по-спокойни и удовлетворени. От изследването става ясно също, че хората, които приемат редовно сок от годжи бери, спят по-добре. Не са открити негативни ефекти свързани с приема на оджи бери.
4. Подобрява състоянието на кожата
Плодовете са богат източник на бета-каротин, който е много важен за човешкото здраве. Бета-каротинът е известен със способността си да допринася за здравето на кожата и да насърчава заздравяването на малки рани по нея.
Бета каротинът е съставка, която се използва широко в кремовете против стареене:
-Подобрява състоянието на кожата
-Намалява възпаленията
-Помага при слънчеви изгаряния
-Помага да се справим с вредното действие на свободните радикали в атмосферата
Учените посочват резултатите от експеримент, при който на мишки се давагоджи бери, фермерски пазар, Agrozona.bg 5% сок от годжи бери, който е богат източник на антиоксиданти, а те помагат, когато кожата се излага дълго време на вредни слънчеви лъчи. Плодът помага особено, когато искаме да подхраним проблемната кожа с полезни вещества.
5. Предотвратява увреждане на бъбреците
Годжи берито е използвано в традиционната китайска медицина за лечение на болести свързани с бъбреците. Съвременните изследвания, извършени върху експериментални животни сочат, че дребните, червени плодове могат да предотвратят увреждането на бъбреците в следствие на пристрастеност към алкохола. Също така най-новите проучвания показват, редовният прием на сок от годжи бери може да спре разрастването на един бъбречен тумор.
Полизахаридите са основна съставна част на плода. Те са основен източник на хранителни фибри и допринасят за подобряване на имунната функция на тялото, както и за повишаване на неговата обща антиоксидантна дейност. На бета-каротена се дължи оранжево-червеният цвят на годжи берито. Веществото е жизнено важно за здравето на очите, костите, кожата, а също така участва в изграждането на клетките. Количеството бета каротен в годжи берито е най-голямо в сравнение с други ядливи растения.
Зеаксантинът пък има важна роля за цялостното здравословно състояние на имунната система. Редица учени смятат, че заексантинът има свойството да предотвратява дегенерацията на макулата. Този здравословен проблем се появява, когато се влоши състоянието на централната част на ретината, а именно макулата.
6. Защитава очите
Смята се, че плодовете предпазват очите от болести. Той подсилва зрението, тъй има богато съдържание на антиоксиданти, особено зеаксантин. Същите антиоксиданти могат да спрат щетите от Ултравиолетови лъчи
и Свободните радикали
Оксидативен стрес, който е свързан с нивото на свободните радикали.
В изследване, публикувано в Академията по оптометрия и наука за очите се посочва, че възрастните хора, които в продължение на 90 дни приемали сок от годжи бери, увеличили значително нивото на зеаксантин и други видове антиоксиданти.
Второ проучване, публикувано в списанието „Drug Design, Development and Therapy“сочи, че плодовете защитават ретината от ганглийните клетки, на които се дължи глаукомата.
7. Защита срещу рак
Високите нива на антиоксиданти, включително на витамин С, зеаксантин и каротеноиди, са отговорни за борбата с раковите клетки. Антиоксидантите забавят растежа на тумора, намаляват възпалението и помагат за отстраняването на вредните вещества от тялото.
Тези плодове са уникални с полезните вещества, които съдържат – и като видове, и като количество. Така например, сравнено в равни количества, съдържанието на витамин С в годжи бери спрямо портокалите е по-високо 500 пъти; надвишава желязото в спанака 15 пъти; съдържанието на каротеноиди, които са силен антиоксидант и защитават клетките от стареене, са повече, отколкото в която и да е друга храна; важните микроелементи са 21. Изброяването може да продължи с 6 важни витамина, сред които витамин С и витамин В1, 18 аминокиселини и други ценни за правилното развитие на организма вещества.
8. Изгаряне на мазнините
Като всеки плод, годжи бери е диетичен, с малко мазнини и калории. А както се вижда – осигурява много за подхранването на клетките. С това се компенсират голяма част от диетичните ограничения и се дава сила за физическите активности, които са неделима част от програмите за отслабване.
Многото бeлтъчини поддържат мускулите и спомагат да не се губи мускулна маса, както и за стопяване на мазнините . Богатото съдържание на фибри – 10 на сто, спомага да се изчистят червата и да се усвоява по-добре приетата храна. Фибрите са важни при отслабване, защото не са носители на енергия, а усилват храносмилателните и метаболитни процеси.
Годжи бери като цяло ускорява пет пъти метаболизма, засилва преработката и изгарянето на мазнините, с което се увеличава и разходът на въглехидратната енергия. Така този плод редовно присъства в менюто на отслабването.
В сушен вид е достатъчен пием от по два пъти на ден по 20 грама, но при лекарски консулт и преценка под каква форма да се приемат. В някои случаи, по решение на специалистите, може да се стигне и до 60 грама общ прием за деня. Разбира се, годжи бери не отменя останалите правила за отслабване да няма прекалено мазно, пържено, сладко, изпиваната дневно вода да е поне 2 литра, да се провежда подходяща двигателна активност. Защото – естествено – колкото и да са полезни тези плодчета, човек не може /и не бива/ да се храни само с тях. Още повече, че може да има и противопоказания за дадения човек – при някои растителни алергии, за бременни, за кърмачки, при болести на стомаха и червата, при малките деца.
А например при диабет могат да се вземат ограничени количества, но под точно определен медицински режим. Затова програмите за отслабване включват годжи бери под лекарски контрол, какъвто впрочем има за цялостния курс за здравословното сваляне на килограми. Именно здравословно, защото при „бързане“ за месец може да се свалят дори 15 килограма, но не се препоръчва – рязкото отслабване носи големи рискове за целия организъм.
А освен здравни проблеми, могат да се появят и козметични – например провиснала кожа. Затова е по-добре свалянето на килограмите да стане постепенно – след първоначално редуцираното в курса тегло, усилията да продължат месец-два с променените навици, докато се утвърдят и прилагането им вече няма да е проблем. Така желаното тегло може да се постигне без затруднения и да се поддържа, а годжи бери да се приема за енергия, тонус, засилване на имунитета.
Варианти за приема
Както беше споменато, няма универсален отговор на въпроса как да се приема годжи бери. Зависи от поставената цел на общата програма за отслабване – колко килограма за колко време да се свалят, има ли хронични болести, които се лекуват успоредно с курса за отслабване и какви са, каква е възрастта, какъв е полът и т.н.
След лекарски консулт обаче, годжи бери може да се използва и вкъщи. На практика няма храна и напитка, които да не може да се съчетаят с плодчетата и да се получи нещо вкусно и полезно.
Бихме могли например да заделим сушени плодчета – към 30 или 40 грама, да ги промием в цедка, и в термос от половин-един литър да ги залеем с вряла вода. Термосът се затваря и престоява през нощта. Напитката се приема сутринта, след като се затопли силно, за да е по-полезна. Би могло и да се направи отвара. За нея е нужна лъжица от сухи годжи бери, които се заливат със студена вода – една чаша, и се оставят да заврят. Махат се след три минути, след изстиването се прецеждат, а отварата се пие по четвърт чаша 3 пъти на ден.
Сушените плодове могат да се добавят към всякакви видове каши – например оризова млечна. Към края на варенето плодчетата се прибавят по 20-ина грама за порция. Когато кашата стане готова, се отдръпва и съдът се увива с кърпа. За да се консумира трябва да изстине. Годжи бери е добра и полезна закуска с кисело мляко, в което плодчетата престояват десетина минути преди консумация.
Be the first to comment on "Годжи бери – имуностимулатор и депо на полезни вещества"