Горещо

Из пътешествие с деца „Старите столици“- Велики Преслав и районът разцъфват в рожков в края на април и началото на май

Започнахме нашето пътешествие Старите столици- Плиска, Велики Преслав Велико Търново, тръгнахме от Котел и първата ни спирка беше Велики Преслав. Преди да започна, казвам още от началото ние направихме нашето пътуване през пролетната ваканция на нашия ученик от 5 до 9 април. Разбрахме обаче, че Велики Преслав и околностите му чудно разцъфват в края на април и началото на май заради прекрасните цветове на дивия рожков или както по-късно разбрах „дървото на Юда“. Затова препоръчвам ако имате възможност да отидете и да се полюбувате за уикенд или няколко дни в региона.  нашата крайна цел първите два дни беше Шумен, запазихме си хотел в Парк Кьшковете в близост до едноименния парк и обикаляхме Шуменска крепост, Преслав, Плиска, Мадара.

Е, започвахме с рев. Учудвате ли се, с децата сме на пътешествие за няколко дни по пътя на старите български столици и да няма екстремни положения, не просто ще е чудо, а скука. Тръгнахме от Воденичане и се отправихме към първа спирка Велики Преслав.

Цвети плаче, защото батко й се обляга на нейното столче. Реве ли, реве, кога ще пристигнем?“

„Цвети, моля те, успокой се, поспи, а в същото време  Стилян: „Тате повръща ми се“. Марти му даде чашата от кафе, а Стилян почна да я лигави първо и после, да повръща“. Няма да се спирам на повече подробности, но явно трябваше да спрем за малко да се разведрим. Минахме покрай Камчия. Лъчи каза: „ще започне да ми се гади, ако Стилян не спре.. .Спряхме колата и решихме да починем за малко във възрожденското градче Котел. Спомних си за природонаучния музей и препарираните животни. Точно навреме решихме да се отбием от пътя.

Цвети: „Мамо, кога ще стигнем до басейна? (На Вонеща вода през следващите дни, когато планирахме пътешествието до Велико Търново, планирахме да сме в хотел с басейн)“

Лъчо: „Цвети, мама вече ти каза след няколко дни ще бъдем на басейн.

Музеят в Котел беше много приятен и разказва за зараждането на живата природа от едноклъчните през растенията, влечугите, птиците, бозайниците. Децата разглеждаха с голямо въодушевление и интерес.

Голямо разнообразие от препарирани животни видяхме, най-голям интерес от децата имаше към мечките. Но птиците също много ги впечатлиха. А колко интересни факти си припомняме и ние. Птиците са родственици на влечугите. Най-древните птици вероятно се появяват от мезозойската ера, близки с птицеподобните влечуги (орнитозухия). Първите птици имат вече постоянна температура. Добре обособен разред птици са грабливите. Всички са добри летци като ястребите развиват скорост до 100 метра в секунда. Мишеловите често ловуват гризачи и спасяват около 9000 кг зърно годишно. Лешоядите също са от голяма полза за природата, защото са нейните санитари. Много от грабливите птици са редки видове и трябва да опазваме гнездата им. А домашните птици са създадени благодарение на изкуствения подбор. Много интересна разходка. Само да кажа, че най-ценното за децата бяха и монетите, които събираха от всяко едно място. От нашето скорошно пътешествие до Шипка на 3 март, когато си взехме монета, станахме фенове на събирането на „златни“ монети. Ето това беше голям стимул за посещаване на музеите. Страхотна колекция си имаме вече от всички наши пътешествия до исторически забележителности.

 

 

Разсеяхме се и настроението ни се пооправи. Както тръгнахме с дъждовни капчици, на излизане от музея, вече ни грееше приятно слънчице. Да, в музея, беше студено, но ниската температура се поддържа заради препарираните животни. А как си помислих, че музеите би било хубаво да имат фотоволтаици за собствено независимо отопление. Минахме покрай селата Тича и Абланово.

Следващата ни спирка е Велики Преслав. Навсякъде купувахме семейни билети, семейният билет във Велики Преслав беше 12 лева семеен билет. В Котел семейният ни билет струваше 10 лева.

Околността на Велики Преслав не беше разцъфнала с рожков,  но беше след пролетно и свежо с интересни цветове и багри. Вълшебно е мястото като не пропускайте да видите базиликата и музея на няколко километра от крепостта.

Посетихме първо крепостта, Източната и Южната порта на вътрешния град са почти запазени, ще видите дворцовия център  или владетелската резиденция с тронна палата и площад-градина, владетелската църква и патриаршията. Дворцовата патриаршеска църква се намира в патриаршеската част на Големия царски дворец. Църквата е с план на трикорабна базилика и е построена още по времето на княза кръстила- Борис Михаил. Тя е имала значителни размери 33/20 и масивен белокаменен градеж като е била един от най-представителните храмове на града.  Учудващо е колко много църкви са имали тогава в крепостите и колко важна е била духовността за старите българи. Невероятно минимум 10 църкви са съхранявали силния дук и книжовност на местното население. Казарми, търговски помещения и баните-малка и голяма също са сред нещата, които видяхме. Естествено да не пропуснем, че тук видяхме канализацията, главния канал от X век, по който е минавала водата.

 

Откъм Южната порта, зад Южната крепостна стена на Преслав се намира кръглата златна черква от IX-X век. Църкавата и манастирът около нея, построен по-късно е изградена по поръка на цар Симеон и се превръщат в център на книжовната и художествена  култура на християнска България. Задължително посетете и нея, защото е уникална със запазени колони, кръщелня и кладенец в центъра, който служел за нуждите на литургиите. Забравих да спомена, че преди това минахме през няколко верижни постройки, които оформят площада. Най-запазена от всички е преславската фиала от X век, от гръцки означава „плитка чаша“ или всъщност прилича на кръгъл декоративен басейн. Устройството й е белег на големите достижения на старобългарската архитектура. 

С колата след това се качихме до музея, който беше много приятно място за разходка, за разглеждане на накити и съдове, на макети на Вели Преслав и за припомняне на историята на българските ханове и царе до падането на България под Османско робство. Уникалните печати от онова време и златното съкровище на Преслав се съхраняват в трезор, в който не се снима. Бляскава илюстрация на живота  в Преславските дворци е златното съкровище, открито през 1978 година, при земеделски работи в близката до стария град местност Кастана. При проучванията са открити 170 уникални златни и бронзови предмети, украсени с клетъчен емайл, скъпоценни камъни и перли. Познайте, децата бяха като омагьосани. Анализът на находката показва, че това са накити не сако от Константинопол и Преслав от X век, но и от по-ранно време –III-  IV век, които подсказват за вкуса на притежателите им към старите и скъпи бижута.  Друг любопитен факт е, че в местността Кастана е съществувало старобългарско селище.-предградие на столицата. Следите от опожаряване в него, както и във вътрешните части на Преслав говорят за сведенията, че градът е опожарен при превземането му. Предполага се, че това се случва по време на бурните събития 967- 971 година, когато Велики Преслав е обсаден и превзет от киевския княз Светослав и две години по-късно от византийския император Йоан Цимиски. Съкровището е намерено в пещта на бедна хижа в селището. Дали съкровището е укрито от верен на владетеля слуга или е било плячкосано при щурма на двореца може само да гадаем.

Готите и аула до село Хан Крум е място, за което научихме при търсенето на интересни места в региона. Не знаех за него преди това. Ние тръгнахме за него, а освен това разбрахме, че дивият рожков разкрасява това място още повече, но достъпът до там е по много непроходим маршрут от няколко километра. В нашия случай след дъжда беше почти невъзможно да преминем от големи локви и ровове, така че се отказахме. Дори местен жител ни каза, че ако сме видели крепостта ще видим същото и там. Какво разказват таблата в музея обаче? На 12 км от Преслав в рамките на ранносредновековно укрепление аул, построен най-късно през 822 година са разкрити късноантични църкви  от IV V век. Проучванията показват, че те датират от времето на готите, аулът е построен малко по-късно. Често аулът се свързва с хан Омуртаг. Откритите накити и предмети разказват за пристигането и живота на християнизираните весготи след преминаването на Дунава.

Въстанието на братята Асен и Теодор (Петър IV) през 1185 г. слага началото на второто българско царство с център –Търновград. Преслав си връща тежестта на стратегически,търговски и духовен център. А територията на второто българско царство е наричана „Петрова земя“, понеже станала имение на оттеглилия се от престола цар Петър IV. Старата столица бавно си връщала блясъка докато от север не се появила нова заплаха- татарите. Те поставили началото на упадъка на средновековен Преслав, който окончателно е разрушен през 1388 г. с похода на Али паша.

 

Много неща си припомнихме, а още колко научихме, а най-интересното беше, че децата много харесаха разглеждането на крепостите, съчетани с малко разходка и интересни факти в музеите. Имахме и още един скрит коз. Във всеки музей има машина с паметни монети с печат от мястото, което посещаваме. Всеки нов музей, ни носеше нова монета, голямо приключение и стимул за децата.

 

 

 

 

(Visited 234 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Из пътешествие с деца „Старите столици“- Велики Преслав и районът разцъфват в рожков в края на април и началото на май"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.