Пътнико, спри и от нашата вода си напълни, така започва надпис до минералния извор на с. Правдино, Бургаско. Водата е много лековита за храносмилателната система на човек, подходяща за питейни нужди и с много ниска киселинност. Хора от близко и далеч идват да си напълнят вода. Напомня Ви това за десетки извори, които сте посещавали, нали?
В България има над 22о находища на минерална вода
На територията на страната има повече от 220 находища и проявления на минерални води, уникални по своя състав и свойства с възможности за различно приложение. Природните условия, в които се формират минералните води, допринасят за изключително разнообразния им състав, свойства и температура, която варира от около 13°С до 98°С.
Голямото разнообразие на минерални води в България като национално богатство, дава възможност те да бъдат използвани за различни цели на водовземането – за бутилиране като натурална минерална вода, за лечение и профилактика, за отдих, за спорт, за питейно-битово водоснабдяване, добив на хидрогеотермална енергия.
От това богато разнообразие на минерални води, 102 находища са изключителна държавна собственост, а останалите – публична общинска собственост, проучени от които са 48 на брой.
Минерални води за питейни нужди, туризъм и отопление
С измененията на Закона за водите през 2010 г. са създадени предпоставки за децентрализация на управлението на минералните води – изключителна държавна собственост чрез създаване на възможност находища на минерални води – изключителна държавна собственост да бъдат предоставени безвъзмездно на общините за стопанисване и управление за срок 25 години. Общините могат да използват минералните води освен за СПА и балнеотуризъм, а също така и за хидрогеотермална енергия- напр.отопление, оранжерийно производство. Потенциалът за използване на минералните води за „отопление“ може да се реализира според даденостите на съответното находище, на водовземните съоръжения и на състава на минералната вода. Количествата минерални води с температура в диапазона 40 – 98°С, които биха могли да се използват чрез топлообменници и за отопление са за находища изключителна държавна собственост – 1248,7 л/сек или повече от 50 % от технически възможния дебит на съоръженията; за находища публична общинска собственост – 96,5 л/сек или 22% от технически възможния дебит на съоръженията.
При избора, дали минералната вода да се ползва за туризъм или за производство на енергия, водещ критерий е качеството на минералната вода. Примери за ефективното използване на геотермална енергия на минералните води са находища- „Сандански“, „Велинград- Каменица“, „Драгиново“, „Симитли“, „Рупите- м.Кожух“, „Благоевград“, „Сапарева баня“, „Стралджа“, „Левуново“, „Ерма река“. От тези находища са предоставени права за ползване на минерална вода, за отопление и оранжерийно производство, казват от Министерството на околната среда и водите.
Използваме 30 на сто от ресурса за лечение, само 3 на сто за пиене
Към момента само 5% от ресурса, съответстващ на утвърденият технически възможен дебит на водовземните съоръжения е предоставен за бутилиране, приблизително 3 % за питейно-битово водоснабдяване и повече от 30 % за лечебни цели и други цели, включително и използването й като източник на хидрогеотермална енергия. Добри примери за пълноценно използване на минералните води са находища „Хисаря“, „Девин“, „Беденски бани“, „Белчински бани“, „Павел баня“, „Велинград-Чепино“, „Баня Разложко“, „Стрелча“, „Шипково“, „Хасковски минерални бани“, „София-Панчарево“, „Огняново-Гърмен“, „Добринище“ и много други, за които освен за СПА и балнеотуризъм, профилактика, спорт, рехабилитация, лечение, минералната вода се използва и за отопление, казват от Министерството на околната среда и водите.
Страната има значителен потенциал за използване на минералната вода по предназначение и приоритети – питейно-битови цели, лечение, СПА, отдих, спорт, отопление и др.
Утвърдените ресурси на находищата на минерална вода, разположени на територията на цялата страна са около 6800 л/с, от които регламентирано се ползват повече от 950 л/с. или около 15 %. Използването на ресурса е въпрос от една страна на включването на определени мерки в плана за развитие на съответната община, и от друга на бизнес инициатива и наличието на инвестиции.
Възможностите ни са неизчерпаеми, притежаваме един невероятен извор на живот- водата.
Be the first to comment on "Неизчерпаемият извор на живот- минералната вода на България"