Горещо

Дигиталните плащания ще се най-предпочитани следващите 2-3 години

Отвореното банкиране, мобилните плащания и предотвратяване на измами срещат професионалистите във финансовия свят в DIGI PAY 2021 на 1 октомври

Незабавните плащания, банковите преводи с един клик, мобилните плащания са фокус на четвъртото издание на събитието за сигурни и достъпни дигитални плащания DIGI PAY 2021 на живо в Интер Експо Център на 1 октомври. Според последния доклад за плащанията следващите 2-3 години дигиталните плащания ще бъдат най-предпочитани в световен мащаб. Kомпаниите за дигитална идентичност като българската Eвротръст отбелязват ръст при употребата на услуги за електронна идентификация от над 630% след началото на пандемията.

COVID-19 е най-доброто нещо, което се е случвало на банковия сектор. Тази криза до голяма степен осмисли всички дългогодишни инвестиции на банките в осигуряването на дигитални канали. За много кратко време всички клиенти се включиха в използването им и промениха изцяло потребителското си поведение и предпочитания. Процес, който щеше да трае още години, приключи за по-малко от половин година.

Все по- очертана е тенденцията банковите институции да разширяват портфолиото от интерфейси извън задължителните, обясни Горан Ангелов, основател на IBS България, модератор на първи панел „Отворено банкиране“. Фокусирана върху информационните технологии във финансовата индустрия, IBS България изгражда напълно завършено решение за Open Banking, което става основа за почти целия банков сектор в страната.

Въпреки това въвеждането на отвореното банкиране все още не е пълно, ръстът на дружествата за електронни пари е значителен, но все още много нисък спрямо темповете в други страни, подчерта Цветомир Досков, управител на финансовия холдинг Sirma Business Consulting.

На DIGI PAY 2021 за перспективите пред отвореното банкиране ще споделят от Борика. За първи ще бъде представена възможността за извършване на плащания с линк клик, обясни Мердихан Исмаилов от IRIS Solutions. За предизвикателствата и решенията пред Отвореното банкиране в банковия сектор ще споделят от Уникредит Булбанк, а във финтех сектора ще разкаже един от основателите на първите финтех компании в България Филип Мутафис.

Новият модел мобилни плащания- удобство и потребителско преживяване

В България разплащанията в брой все още са около 80% и тепърва стават популярни картовите разплащания. В много от европейските страни този процес се е случил преди около 10 години. Мобилните плащания са следващо стъпало. Но все още сме много далеч от пазари като Китай, където плащанията в брой са останали в миналото. Мобилното плащане се извършва не само през телефон, който се превръща в мобилен портфейл. Мобилното плащане може да бъде високофункционален софтуерен продукт. В България постепенно навлиза скандинавският модел, за който ще разкаже Детелина Момчева, икономически директор на норвежката компания Settle. В Скандинавските страни има много мобилни решения за разплащания. Става дума за приложения, чиито предимства се простират далеч отвъд плащането на място или достъпа до сметка. Те позволяват с прости движения като плъзни, въведи или докосни да поръчвате и платите с телефона, да изберете доставка, да преведете пари на приятел и на детето и още много други удобства.

Доколко и в каква посока ще тръгнат мобилните плащания в България зависи също от гъвкавата политика на банките. Затова удобството и сигурността трябва да постигнат възможно най-добрият баланс. Един от ключовите въпроси е сигурната идентификация, която ще бъде акцент за Борика и иновативната българска компания, която вече използват редица банки и хиляди потребители у нас Евротръст.

Финансовият свят обръща все повече внимание и на приятното потребителско преживяване, което ще бъде акцент в представянето на Марина Шидероф, основател на Fram Creative Solutions. Интересни примери в банковия и финтех сектор ще представи Йордан Стоянов, основател на PayMan Group. Как да се постигне идеалният баланс между сигурността и удобството остава основно предизвикателство, което ще е фокус на DIGI PAY 2021 на 1 октомври.

Финансовата индустрия преодолява рисковете в реално време

Заедно с нарастването на дигиталните плащания обаче нарастват и рисковете, заради което предизвикателствата пред бизнеса стават все по-големи. Повече за актуалните тенденции в киберпрестъпността при онлайн плащанията ще сподели Светлин Лазаров, началник сектор „Дигитални анализи и открити източници“ в ГДБОП. Борба с измамите в света на транзакциите в реално време, ще представи Свилен Станчев от IBS България. Ще засегне въпроса как да се даде възможност на екипите за финансови престъпления да гарантират безопасността на банковите клиенти и да запазят потребителското изживяване. Шоу за предотвратяване на измами ще предложат ключовите лектори Марчин Надолни, ръководител “Банкови и застрахователни измами за регион ЕМЕА” и Уедер Суза, специалист финансови престъпления от Институт SAS. Важен акцент в дискусията ще добави предприемачът, иноватор Христо Пеев, управител на Motion Software, който ще представи темата какво е бъдещето на децентрализираните финансови услуги, когато избегнем човешкия фактор.

Традиционни партньори на събитието са Асоциацията на сертифицираните експерти по разкриване на измами – ACFE –Bulgaria, Българската финтех асоциация и Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Тази година се включват Българската e-commerce асоциация и Българската асоциация на сертифицираните етични хакери.

Събитието ще се проведе на живо в Интер Експо Център на 1 октомври в рамките на изложението за рекламни и печатни услуги COPIS. Събитието ще може да се проследи онлайн на DIGI PAY 2021 с въвеждане на кода от закупения билет. Всички участници ще получат 7 CPE точки за обучение от Асоциацията на сертифицираните експерти по разкриване на измами- АСЕРИ България. Регистрацията за събитието е отворена ТУК.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Дигиталните плащания ще се най-предпочитани следващите 2-3 години"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.