Горещо

Къмпинги по ръба на закона

DSC07233Лятото отмина, а къмпингите скоро няма и да работят. В България повечето от тях са на ръба на закона. А тъй като този вид туризъм набира все по-голяма популярност и у нас, собственици на територии близо до Черноморието започнаха здраво да злоупотребяват. Затова е важно преди да се впуснете в това приключение знаете от една страна какво ви очаква, от друга да знаете правата си. А особено ако сте пътували в страни като Хърватия, Испания и Португалия, където къмпингите са 25% от местата за настаняването по крайбрежието, със сигурност ще имате претенции.

Така че крайно време е нашите къмпинги да изравнят нивото с европейското вместо да събират пари просто за гледката без да предлагат вода, ток, елементарно обслужване. Значението на гледката е само до време. Не може в 21 век да сме в режим на водата и тока и да няма нормални просто чисти тоалетни и бани.

Да се върна в началото, лятото измина, а желанието да разберем дали събират законно пари в един български къмпинг става истинско приключение. В средата на август се озовахме на един къмпинг до Bash Bar след къмпинг „Южен бряг“ (познат като къмпинг „Градина“) между Черноморец и Созопол. Боровата гора беше страхотна, но без почти никаква инфраструктура, с тоалетна, която никой не почистваше, със слънчева вода, която свършваше следобяда. Но с огромна табела по 5 лева на човек за палатка. Въпросът е, че много други подобни места по Черноморието ни имат самочувствието да се нарекат къмпинги без да предлагат необходимите условия. Оказва се, че нито имаме регистър на къмпингите, но на всичкото отгоре няколко министерства са отговорни. Затова ако искате да проверите мястото, където сте били дали съществува в правния мир, законно ли е и какви услуги трябва да ви предложи за цената, която плащате, ще трябва да преминете през няколко институции. Аз започнах от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което дава плажовете на концесия, а къмпингът на Bash Bar е част от самия бар на плажа, който най-вероятно е собственост на концесионера на плажа.

Написах писмо до регионалното министерство и в началото на септември получих много незадоволителен отговор. Според тях трябва да се обърна към Министерството на здравеопазването и към община Созопол. Освен това ме запознават със спецификите на понятието къмпинг. Но ето че докато чакам отговори и от тях лятото ще свърши, а къмпингът ще затвори. Защото не е важно просто да ти вземат парите някъде за едното място, а да получиш услуга. Към кого да се обърнеш, ако си останал недоволен, към Комисията за защита на потребителите ли? Или първо към контролните органи, които да ти кажат как осъществяват реален контрол. Проблемът е, че трябва да изпратиш въпроси и да сигнализираш всички, за да получиш макар и малко по-добър отговор.

Легалното определение за понятието „къмпинг“ е в допълнителните разпоредби на Закона за туризма. А според тях къмпингът е охраняван терен със съответната инфраструктура и с необходимите условия за пребиваване на туристи със собствена или наета палатка или каравана, както и за паркиране на автомобили и предлагане на туристически услуги. На територията на къмпинга могат да се разполагат бунгала, каравани, други места за настаняване, хранене и търговия. Според Закона за туризма къмпингите са места за настаняване клас „Б“ и се категоризират с „една“ звезда, „две“ звезди или „три“ звезди. Определянето на територията на къмпингите се прави от кмета на общината. Категорията се прекратява със заповед на кмета на общината. Затова е важно да се познава Наредбата за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения и за реда за определяне на категория, където са посочени изискванията към изграждане, обзавеждане, оборудване, услуги и обслужване в къмпинги и бунгала.

По отношение на хигиенните изисквания за местата за настаняване пък е отговорната съответната Регионална здравна инспекция. С курортните комплекси и вилни селища се определят места за разполагането на палатки, ремаркета и полуремаркета за обитаване или къмпинг извън плажните ивици. Това се прави от общината.  Контролът се осъщестява от районните кметове. Така от Министерството на регионалното развитие и благоустройството ми отговарят, че не отговарят за къмпингите по българското Черноморие. Но регистър на къмпингите едва ли ще откриете, защото няма. За лошата хигиена търсете здравната инспекция по места или конкретната община. Това се казва разправия. Ето че лятото свършило.

(Visited 639 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Къмпинги по ръба на закона"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.