Горещо

Боядисват ли цитрусите с опасни химикали?

Има ли опасни химикали в цитрусовите плодове, които се внасят на пазара и вредни ли са веществата, с които се боядисват и лакират мандарините, портокалите , които консумираме, това си задава всеки от нас когато избира плодове за трапезата си.

През миналата година в Европейския съюз са спрени тонове плодове, пълни с пестициди. Става въпрос основно за пратки с портокали и грейпфрут от Южна Африка, Италия, Аржентина и Турция.

У нас също са засечени и спрени от контролните органи пратки с пестициди над нормите. Става въпрос за лимони, чушки и мандарини. Спрените количества лимони през 2016 г. са били рекордни – около 1000 тона. Сред рисковите плодове, които се проверяват под лупа, са и наровете.

Тонирането на корите и обработката им с различни восъци, е с цел по-привлекателен търговски вид. Докато восъкът е безвреден, багрилата, макар и позволени в повечето страни в ЕС, крият големи рискове за здравето. Специалисти по хранене предупреждават, че портокалите и мандарините, които „хващат окото“ , са третирани с Е102 / Тартразин /и Е110 /Сънсет жълто и Оранжево-жълто/.  Е102 е оцветител, който придава лимонено жълт до оранжев цвят. Извлича се от въглищен катран. Лошата му слава е, че от всички оцветители, той предизвиква най-много алергични рекции и неразположения. От изключителна важност е хората с алергии към аспирина и астматиците да не употребяват тартразин. Същият оцветител се влага и  в снаксове, конфитюри, зърнените храни, инстантните супи, горчицата, консервираната риба, както и в много от напитките. Тартразинът е официално забранен в Австрия, Германия и Норвегия.

Е110 е разновидност на един от най-опасните оцветители – Судан I, който се счита за канцероген. Вредите, до които водят „слънчевите“ оцветители, отново са много – уртикария, гадене, хрема, проблеми с бъбреците, трудно храносмилане и още много други. И при тези оцветители е важно да се знае, че не трябва да попадат в организма на децата. Само така ще се предотврати евентуална хиперактивност. Оцветителят е забранен в редица страни, като Финландия, Норвегия и САЩ. Освен за боядисване на мандарини и портокали, служи за оцветяване на бонбони, конфитюри, енергийни напитки, ориенталски подправки, сосове и сладоледи.

В 98% от случаите става въпрос за разрешени продукти, не токсични, но в нива над допустимите норми, безопасни за човешкото здраве. На ГКПП „Капитан Андреево“, например, почти ежечасно се разтоварва стока, за да се изследва в акредитираната лаборатория на пункта. Контролира се наличието на повече от 170 вида пестициди. Ако се окаже, че нивата на някои от тях са завишени, пратката се унищожава.

Химикалите от плодовете се премахват най-лесно със сода за хляб. Необходимо е да се киснат в еднопроцентен разтвор за период от 12 до 15 минути. Така се премахват от 80 до 96 на сто от остатъчните пестициди.

(Visited 275 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Боядисват ли цитрусите с опасни химикали?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.