Горещо

Богомил Манчев: АЕЦ „Белене“ е жизнеспособен и финансово издържан проект

След 17-тата година от експлоатацията собственикът на централа вече ще получава сериозна печалба

Нямам съмнение, че АЕЦ „Белене“ е жизнеспособен и финансово издържан проект. Това заяви в свое интервю пред в. „24 часа“ председателят на Управителния съвет на „Булатом“ Богомил Манчев. Според него в момента никой не може да отговори на практика каква ще бъде цената на електроенергията през 2027-28 година. „При всички благоприятни условия, дори днес да се рестартира проектът АЕЦ „Белене“, той не може да влезе в търговска експлоатация по-рано от 2027 г.“, обясни Манчев. Според него финансовият риск за проекта се носи заради всички проблеми, които биха могли да настъпят на световния финансов пазар през тези 10 години строителство на централата, както и ако не е добре структуриран EPC контрактът.

В различни проучвания, включително и в Доклада на БАН за АЕЦ „Белене“ се смята, че през 2027 година на либерализирания пазар цената на електроенергията от големи горивни уредби, каквато е АЕЦ „Белене“ ще бъде около 60 евро. В същото време разходите на централната за оперативност и поддръжка, за едно с отчисленията към фондовете за извеждане от експлоатация, излизат около 25 евро. „Всичко над 25 евро, т.е. около 35 евро при пазарна цена от 60 евро, би трябвало да отиде за погасяване на всички парични потоци – привлечени средства, застраховки и всичко, което влиза в т.нар. финансов ресурс“, обяснява Манчев. По думите му при такива условия проектът е изключително удобен за работа на свободен пазар.

Финансови параметри

Той дава и още подробности по финансовата част на проекта: „Обикновено при подобни проекти, заемът би трябвало да се връща 25 години с 8-годишен гратисен период. За 25 години трябва да се върнат само привлечените средства, които при структуриране на проекта – 70% привлечен капитал, 30% собствен капитал, представляват 70% от общите финансови средства за реализацията на проекта или по оценка около 7 милиарда евро. Тези 7 милиарда трябва да се върнат за 17 години. Трийсетте процента собствен капитал се връщат 60 години, защото толкова време би трябвало да работи централата.“

Така при годишно производство на 16 милиона мегаватчаса електроенергия и ако приемем, че цената на електроенергията от 60 евро няма да се промени за 17 години работа на централата, средствата, които ще натрупа операторът, ще бъдат 12,240 млрд. евро. При лихвен процент около 3-3,5 % за заем от 7 милиарда, натрупаните средства ще са напълно достатъчни за връщане, категоричен бе Манчев.

Той допълни, че има експерти, които твърдят, че цената на електроенергията на централата, т.е. себестойността й, ще бъде 80 евро. „Кое е това, което толкова я оскъпява?! Да, ако се сложи много голяма норма на възвръщаемост на собствения капитал, но това е некоректно отношение към проекта. Смятаме, че при 60 години връщане на собствения капитал, нормата на възвръщаемост трябва да бъде със сконтов процент между 3 и 5%, най-добре да е 3%. При положение, че собственикът след 17-та година от експлоатацията на централата ще получава печалба, и то доста солидна“, обясни още Манчев в интервюто.

Той коментира и появилия се наскоро доклад на БАН за проекта „Белене“. Според него учените от института доказват твърдението на Булатом от години насам– че този проект ще се изплати и държавата ще печели от него.
Това, което държавата може да направи, е да обезпечи държавна гаранция, която е за експортно ориентиран кредит. Новото дружество получава кредит и връща парите от бъдещата експлоатация на централата. Тогава е възможно и няма да даде предпоставки на ЕС да смята, че централата ще се строи с държавна помощ.

„Не напразно унгарците имаха 22 месеца проблеми и ги накараха да направят АЕЦ „Пакш 2“ като дружество, което няма нищо общо с АЕЦ „Пакш“, а е отделно дружество. Това не е държавна помощ, но това облекчава възможностите да се вземе по-евтино кредитният ресурс, защото де факто привлечените средства имат добро обезпечение, държавна гаранция, но парите няма да ги връща държавата от бюджета, а ще ги връща централата от работата си, от продажбата на тока. Това е много различно“, коментира още Манчев.

Росатом иска да си партнира с България за АЕЦ „Белене“

Той припомни, че преди няколко дни по време на бизнес форума „Атомекс – Европа 2017“ в Будапеща руската корпорация „Росатом“ обяви, че е готова да участва под различна форма в проекта за АЕЦ „Белене“. „Могат да бъдат само строител, могат да бъдат и инвеститор в зависимост от условията, както и да участват в проекта „Белене“ и при отпуснат междудържавен заем. Въпросът е какво ще реши българското правителство. А българското правителство трябва да реши какви са целите му и как ще подходи стратегически към този проект“, смята още Манчев.

По отношение на новите технологии за складиране на енергия и развитието на ВЕИ сектора експертът обясни, че е голям привърженик на технологията. Проблемът обаче остава с базовата енергия – централите, които могат да произвеждат почти непрекъснато надеждни количества електроенергия.
„Различните катаклизми, които се случват в света показаха, че ако нямаш базовата енергия, всичките останали – вятърни, слънчеви, газови и други централи спират. И страната остава за определен период от време с паднала енергийна система. А щетите няма кой да ги предвиди колко са, когато една енергийна система се разпадне. Дори за един ден.”, допълни Манчев.

Максимално използване на ТЕЦ-овете

По отношение на въглищните централи експертът поясни, че България ще се опита максимално дълго да остави работещи своите основни ТЕЦ-ове. „Да, ние няма да ги затворим в 2025 г. Гарантирам го това. Но ще се вдигне много цената, таксите, които ще се плащат върху съответните емисии, които се изхвърлят“, анализира Манчев. Според него ние като страна трябва да вземем много по-рано решение как да заместим собствените си ресурси преди да са се изчерпали окончателно.
Той припомни, че от един тон въглища ние добиваме 1 мегават енергия. В същото време произвеждаме 1 тон и 300 килограма СО2. „По каквато и минимална цена да умножим тези емисии, колкото и да свалим количеството емисии с дерогацията (а повече от 20% няма да ни дадат), пак ще платим огромна цена заради емисиите.Ще платим милиарди. И това се плаща само през цената на електроенергията, няма друг начин“, смята специалистът, който отскоро започна сериозно да развива една отделна своя компания – GCR.

Според Манчев, докато у нас не се вземе ясно решение накъде да се развива енергетиката о и каква енергийна система да имаме, ще се чуват всякакви идеи и всеки ще дърпа чергата към себе си. „Защото 2035 година са пет мандата, пет правителства могат да се сменят. Но за енергетиката пет мандата са като миг. Затова още днес трябва да имаме програма, наречена Стратегия, одобрена от парламента, и да вървим по нея“, категоричен бе Манчев.

 

(Visited 199 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Богомил Манчев: АЕЦ „Белене“ е жизнеспособен и финансово издържан проект"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.