Горещо

Въпросът със заменките и Камчийски пясъци остават за след изборите

Снимка: Вера Стаевска, Зелени закони

Въпросът със заменките и една от най-скандалните сделки  на Камчийски пясъци остават въпроси за решаване след изборите. Над 4000 декара от най-хубавите земи по Черноморието са подарени на неизвестни и очакват да бъдат застроени, твърдят от инициативата “Зелени закони”, а държавата е изпаднала в летаргия. Въпреки обещаното от екоминистерството възобновяване на процедурата, нов вариант на заповедта до средата на март не е качен за обсъждане. Инициативата „Зелени закони“ изпрати отворено писмо до министъра на околната среда Емил Димитров с поредно искане за среща. Новата заповед на министъра на околната среда и водите за обявяване на защитена зона “Камчия” задължително трябва да включва отпадналите конкретни забрани за строителство в конкретни имоти, които са били обект на заменки. 

Проблемът с плажовете край Камчия не е решен повече от десетилетие. Освен генезиса му със заменки по времето на Станишев и Сакскобурготски, той и е неглижиран в една или друга степен и от трите правителства на ГЕРБ, въпреки, че периодично излиза в медиите и води до протести и съдебни дела. Няма министър в този период, пред когото да не е бил поставян този проблем, но никой не се е опитал да го придвижи за решаване.

Защитената местност „Камчийски пясъци“ беше заличена през 2006 год. заради заменките. Двете защитени зони „Камчия“ и „Плаж Шкорпиловци“ са обявени след присъединяване на България към ЕС.  Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна през 2008 год. е съгласувала без оценка за съвместимост процедурата за подробния устройствен план, заради който е променено предназначението заменените дюни и МОСВ трябва да играе много по-активна роля в тяхното опазване. МОСВ управлява и Оперативна програма „Околна среда“, с помощта на която  заменените дюни биха могли отново да станат държавна собственост.

Заменените дюни да станата изключително държавна собственост

Според екологичните организации заменените крайбрежна ивица и дюни, прехвърлена с гореспоменатия ПУП без оценка  за съвместимост, да бъдат върнати обратно от регулация към гори и земеделски фонд, след което да бъде отчуждена тъй като по Конституция трябва да бъде изключителна държавна собственост. Това връщане на теоретично опазваните дюни под реалната защита на Конституцията като изключителна държавна собственост може да се случи на цените, при които е “заменена” преди десетилетия – 14 и 18 ст./кв.м и 9 лв./кв.м. 

Почти дванадесет години се оказаха крайно недостатъчни за премиера Бойко Борисов да направи нещо за един от най-големите грабежи на прехода, както самият той, преди идването си на власт, определяше заменките на гори, извършени от Тройната коалиция. Държавата успя да си върне едва около 80 хиляди лева или стойността на два гаража в София. А едва четирима от заменителите се съгласиха да развалят сделките и да върнат имотите. Изглежда с наближаването на изборите и това вяло усилие е спряло, тъй като регистърът на възстановената държавна помощ към Министерството на финансите не е обновяван от 23 октомври миналата година, или повече от пет месеца.

Отговорно за връщането на тази помощ е Министерството на земеделието, храните и горите. Преди година и половина министър Десислава Танева обяви, че държавата ще си поиска обратно 80 милиона лева, с колкото според изчисленията на държавни оценители е била ощетена от скандалните заменки на гори. Според екологичните организации сделките са на стойност над 1 млрд. евро.

„Нееднократно сме предлагали среща по темата на премиера Бойко Борисов и на ресорните министри. Единствената, която се срещна с нас бе министър Танева, която преди година ни обясни, че проблем няма. Миналата седмица изпратихме ново искане за среща до Министерски съвет, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите. Предложението ни съдържа конкретно решение как да се възстанови законността на най-голямата група заменки, тази в местността Камчийски пясъци. Отговор не сме получили,“  подчертават от „Зелени закони“.

Организацията внесе петиция в Европейския парламент, която е отворена за подписване и ще бъде разгледана от Комитета по петициите на институцията. Подпишете петицията и поискайте европейските институции да предприемат действия.
 

История от 2014 година с продължение

С Решение на ЕК от 5.09.2014 г. относно схема за държавна помощ № SA.26212 (2011/C)  като неправомерна държавна стойност са обявени 132 разпоредителни сделки за замяна на частни и държавни горски парцели през периода 2007 – 2009 г. (Заб.: решението не обхваща заменките на гори преди 2007 г., както и всички земеделски заменки, имащи обща площ от над 100 000 дка). Съгласно това решение българската държава бе задължена да установи разликите между нормативно определените продажни цени на заменените гори спрямо реалните пазарни цени в района на заменените гори, след което да стартира процедура по възстановяване на държавната помощ при сделките с установени разлики. В резултат на обществения натиск и започналото разследване на ЕК, още през 2009 г. с промени в Закона за горите през същата година заменките на гори бяха прекратени, а за вече заменените държавни имоти бе наложена забрана за промяна на предназначението. За съжаление, тогава бяха отхвърлени предложенията на неправителствените организации и за забрана върху разпоредителните сделки с придобитите от частните фирми държавни гори.  

Още през 2015 г. е изнесена информация, че държавата е направила опит да възложи оценката на заменките чрез методика, която да прикрие незаконната държавна помощ изцяло. Тази методиката бе сходна на тази, по която са извършени самите заменки. След реакция от страна на ЕК, държавата бе задължена да използва методика, която се базира на реални пазарни цени. На 20 ноември 2019 г. МЗХГ обяви, че въз основа на оценителна експертиза от държавната фирма Агролеспроект ЕООД е преценено, че от 132 заменки с обща площ 25 хил. дка само при 103 заменки е установена неправомерно получена държавна помощ за малко над 80 млн. лв. 

Според Европейската комисия при невъзможност България да възстанови незаконната държавна помощ от заменките, държавата ще бъде съдена по реда на чл. 108 (2) от Договора за Европейската общност. В същия отговор Комисията посочва, че вече разглежда жалбата на инициатива “Зелени закони” с доказателства за манипулиране на пазарните оценки. Така ще се стигне до това, че не само държавата няма да успее да си върне заграбените от шепа олигарси красиви кътчета по Черноморието и в планините, но и всички граждани ще трябва да ги платим.

(Visited 44 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Въпросът със заменките и Камчийски пясъци остават за след изборите"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.