Енергийния министър Ива Петрова започна с рокадите по върха на Българския енергиен холдинг. Андрей Живков е новият шеф на БЕХ, а старото ръководство е сменено. Това стана ясно по време на брифинг за представянето на краткосрочните приоритети в енергетиката на кабинета Радев. Лицата от новия екип на БЕХ по думите на министър Петрова са Андрей Живков, Илза Чинкова, Иво Тодоров, Петър Ангелов, Васил Василев.
„Освобождавам ръководството на БЕХ и назначавам ново ръководство“, съобщи министърът на енергетиката Ива Петрова по време на брифинга. Ще бъдат извършени и детайлни одити в Българския енергиен холдинг (БЕХ), АЕЦ „Козлодуй“ – Нови мощности и „Мини Марица-изток“. Проверките ще се провеждат поетапно и целят да дадат пълна картина за състоянието на ключовите държавни енергийни дружества.
Подходът на новото ръководство няма да бъде кампаниен, а ще се основава на последователност, експертност и прозрачност, заяви министърът.
В началото на изявлението си тя благодари за гласуваното доверие от премиера Румен Радев, както и на своя екип, в който влизат заместник-министрите д-р Любомира Ганчева и Кирил Темелков, както и началникът на политическия кабинет Десислава Николова. По думите ѝ е формиран екип от професионалисти с дългогодишен опит в енергийния сектор, добро познаване на институционалната рамка и европейските политики, както и на натрупаните проблеми пред българската енергетика.
Петрова обясни, че първата задача след встъпването ѝ в длъжност е била да направи цялостна оценка на състоянието на сектора. Анализът е показал сериозни забавяния по редица ключови проекти и реформи, което поставя под риск усвояването на значителен европейски ресурс. Според министъра има опасност България да загуби финансиране за над 1 млрд. евро по различни европейски програми заради неизпълнени ангажименти и просрочени срокове.
„Направихме стратегически преглед на финансовото състояние на дружествата в системата, на изпълнението на инвестиционните програми и дейността на министерството, както и на напредъка по ангажиментите по Плана за възстановяване и устойчивост, защото там има крайни срокове – 31 август 2026 г. Паралелно се фокусирахме и върху състоянието на ключови реформи и проекти с друго европейско и донорско финансиране“, посочи тя.
Проверката е установила сериозно изоставане по редица направления. По думите на министъра става въпрос за критично забавяне на важни реформи, административни пречки при изпълнението на инвестиционни проекти и необходимост от ускорено привеждане на нормативната база в съответствие с развитието на сектора.
Сред проблемните области са подготвяните промени в Закона за енергетиката, Закона за възобновяемите енергийни източници и Закона за енергийната ефективност. Тези изменения трябва да осигурят въвеждането на европейските изисквания и да създадат условия за развитие на нови участници на пазара като системи за съхранение на енергия, енергийни общности и активни потребители.
Министърът посочи, че изоставане се отчита и при инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост в сектор „Енергетика“. Особено тревожна според нея е ситуацията с усвояването на средствата от Модернизационния фонд. „Почти нищо не е направено по отношение на ефективното усвояване на средствата по Модернизационния фонд. Има сериозни забавяния както по вече одобрени инвестиции, така и при подготовката на нови схеми за подкрепа“, заяви Петрова.
Подобни проблеми са установени и по програмите, финансирани чрез Европейското икономическо пространство, известно като Норвежката програма. По думите ѝ там са осигурени средства за енергийни общности, предпроектни проучвания, помпено-акумулиращи водноелектрически централи и други проекти, но изпълнението изостава значително.
Сериозни въпроси остават и около бъдещето на комплекса „Марица-изток“. Според министъра все още липсва ясна стратегическа визия за развитието и трансформацията на комплекса, който е от ключово значение както за енергийната сигурност на страната, така и за икономиката и заетостта в региона.
Петрова подчерта, че реформата в БЕХ е част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост и включва подобряване на корпоративното управление и преструктуриране на холдинговата структура.
Именно поради натрупаните забавяния тя е взела решение да освободи настоящия Съвет на директорите на БЕХ и да назначи нов управленски екип.
„Една от следващите ми стъпки е да освободя Съвета на директорите на БЕХ и да назнача нов управленски екип, с който да се повиши ефективността и прозрачността на работата“, подчерта министърът.
На брифинга беше засегната и темата за дългосрочния договор между България и турската компания „Боташ“. Петрова съобщи, че утре предстои среща с турската страна, на която ще бъдат обсъдени възможностите за промени по споразумението. Припомняме, служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков изпратил конкретни предложения за предоговаряне на условията по договора.




Be the first to comment on "Енергийният министър освободи цялото ръководство на БЕХ"