Горещо

Енергийният министър освободи цялото ръководство на БЕХ

Източник: Министерстрво на енергетиката.Енергийния министър Ива Петрова започна с рокадите по върха на Българския енергиен холдинг. Андрей Живков е новият шеф на БЕХ, а старото ръководство е сменено. Това стана ясно по време на брифинг за представянето на краткосрочните приоритети в енергетиката на кабинета Радев. Лицата от новия екип на БЕХ по думите на министър Петрова са Андрей Живков, Илза Чинкова, Иво Тодоров, Петър Ангелов, Васил Василев.

„Освобождавам ръководството на БЕХ и назначавам ново ръководство“, съобщи министърът на енергетиката Ива Петрова по време на брифинга. Ще бъдат извършени и детайлни одити в Българския енергиен холдинг (БЕХ), АЕЦ „Козлодуй“ – Нови мощности и „Мини Марица-изток“. Проверките ще се провеждат поетапно и целят да дадат пълна картина за състоянието на ключовите държавни енергийни дружества.

Подходът на новото ръководство няма да бъде кампаниен, а ще се основава на последователност, експертност и прозрачност, заяви министърът.

В началото на изявлението си тя благодари за гласуваното доверие от премиера Румен Радев, както и на своя екип, в който влизат заместник-министрите д-р Любомира Ганчева и Кирил Темелков, както и началникът на политическия кабинет Десислава Николова. По думите ѝ е формиран екип от професионалисти с дългогодишен опит в енергийния сектор, добро познаване на институционалната рамка и европейските политики, както и на натрупаните проблеми пред българската енергетика.

Петрова обясни, че първата задача след встъпването ѝ в длъжност е била да направи цялостна оценка на състоянието на сектора. Анализът е показал сериозни забавяния по редица ключови проекти и реформи, което поставя под риск усвояването на значителен европейски ресурс. Според министъра има опасност България да загуби финансиране за над 1 млрд. евро по различни европейски програми заради неизпълнени ангажименти и просрочени срокове.

„Направихме стратегически преглед на финансовото състояние на дружествата в системата, на изпълнението на инвестиционните програми и дейността на министерството, както и на напредъка по ангажиментите по Плана за възстановяване и устойчивост, защото там има крайни срокове – 31 август 2026 г. Паралелно се фокусирахме и върху състоянието на ключови реформи и проекти с друго европейско и донорско финансиране“, посочи тя.

Проверката е установила сериозно изоставане по редица направления. По думите на министъра става въпрос за критично забавяне на важни реформи, административни пречки при изпълнението на инвестиционни проекти и необходимост от ускорено привеждане на нормативната база в съответствие с развитието на сектора.

Сред проблемните области са подготвяните промени в Закона за енергетиката, Закона за възобновяемите енергийни източници и Закона за енергийната ефективност. Тези изменения трябва да осигурят въвеждането на европейските изисквания и да създадат условия за развитие на нови участници на пазара като системи за съхранение на енергия, енергийни общности и активни потребители.

Министърът посочи, че изоставане се отчита и при инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост в сектор „Енергетика“. Особено тревожна според нея е ситуацията с усвояването на средствата от Модернизационния фонд. „Почти нищо не е направено по отношение на ефективното усвояване на средствата по Модернизационния фонд. Има сериозни забавяния както по вече одобрени инвестиции, така и при подготовката на нови схеми за подкрепа“, заяви Петрова.

Подобни проблеми са установени и по програмите, финансирани чрез Европейското икономическо пространство, известно като Норвежката програма. По думите ѝ там са осигурени средства за енергийни общности, предпроектни проучвания, помпено-акумулиращи водноелектрически централи и други проекти, но изпълнението изостава значително.

Сериозни въпроси остават и около бъдещето на комплекса „Марица-изток“. Според министъра все още липсва ясна стратегическа визия за развитието и трансформацията на комплекса, който е от ключово значение както за енергийната сигурност на страната, така и за икономиката и заетостта в региона.

Петрова подчерта, че реформата в БЕХ е част от ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост и включва подобряване на корпоративното управление и преструктуриране на холдинговата структура.

Именно поради натрупаните забавяния тя е взела решение да освободи настоящия Съвет на директорите на БЕХ и да назначи нов управленски екип.

„Една от следващите ми стъпки е да освободя Съвета на директорите на БЕХ и да назнача нов управленски екип, с който да се повиши ефективността и прозрачността на работата“, подчерта министърът.

На брифинга беше засегната и темата за дългосрочния договор между България и турската компания „Боташ“. Петрова съобщи, че утре предстои среща с турската страна, на която ще бъдат обсъдени възможностите за промени по споразумението. Припомняме, служебният министър на енергетиката Трайчо Трайков изпратил конкретни предложения за предоговаряне на условията по договора.

 

(Visited 5 times, 1 visits today)

Be the first to comment on "Енергийният министър освободи цялото ръководство на БЕХ"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.