Резултатите от проведения в Швейцария референдум за бъдещето на ядрените централи в страната доказаха, че ядрената енергетика в света ще се развива. Това заяви генералният директор на руската държавна корпорация „Росатом“ Алексей Лихачов. Според него ядрени централи ще се строят в много страни, които нямат атомна енергетика. 54,2% от швейцарците не подкрепиха инициативата на Зелената партия за поетапен отказ от ядрената енергетика. В референдума участваха 44% от гражданите на страната. Зелените предложиха АЕЦ да не се експлоатират повече от 45 години и да не се строят нови енергоблокове. Правителството и парламентът на Швейцария се изказаха против това предложение. „Референдумът в Швейцария потвърждава, че и европейските страни ще развиват ядрена енергетика, ще работят за разширяване на присъствието й в енергобаланса си, което означава, че ще има нови централи и нови енергоблокове“, заяви Алексей Лихачов.
Референдумът в Швейцария доказа, че да се погребва ядрената енергетика в Европа е твърде рано, смята и Леонид Гусев, експерт от Аналитичния център на московския държавен институт по международни отношения, Министерство на външните работи на Русия
Темата за заявения отказ на Германия от АЕЦ се обсъжда в пресата много широко и на този фон като че ли не се забелязват плановете за строителство или хода на изграждане на нови АЕЦ в такива страни в Европа като Великобритания, Словакия, Унгария, Финландия, Франция. Чехия също заяви желание за разширяване на своите АЕЦ. Дори в Германия, където се води много активна кампания срещу мирния атом, ядрената енергия, произвеждана от АЕЦ, е около 16% от енергобаланса на страната. Ако се опрем на данни на Световната ядрена асоциация ще видим, че през 2013 г. германските АЕЦ се изработили 15,5% от цялата електроенергия на страната, а през 2014 г. – даже малко повече – 15,8%, коментира Гусев
Ако добавим към това и факта, че АЕЦ са доста ефективни при работа на базово натоварване (за разлика от нестабилните възобновяеми енергийни източници), те не изпускат CO2 при производството на енергия, т.е. не влияят на климата, решението на повечето швейцарци за това, че АЕЦ могат още да им служат, изглежда прагматично и здраво, убеден е Гусев.
През изминалата година пет енергоблока в четири АЕЦ в Швейцария са произвели 34% електроенергия за енергобаланса на страната. Заедно с ВЕЦ (59% в енергийната кошница) се явяват основни източници на безвъглеродна енергия. Не може да се откажеш от една трета от електроенергията си, за да се зарадват „зелените“. Всъщност Швейцария, която е една от най-големите привърженички на екологията в Европа, направи избор в посока на най-екологично правилния и зелен източник – ядрената енергетика. В страната няма подготвени алтернативи, които биха могли да заместят ядрените енергоблокове. А вносът на енергийни ресурси ще доведе до увеличение на цените за потребителя, смята Гусев.
Струва ми се, че трябва да помним това, когато чуваме сентенции от типа „целият свят се отказва от ядрена енергетика“ и се дава за пример Виетнам, която прие решение да отложи (не да се откаже или забрани) развитието на ядрена енергетика. Виетнам няма АЕЦ и всичко там предстои, каквото и да говорят противниците на ядрената енергетика. Затова пък Швейцария има 4 АЕЦ с 5 блока и гражданите й, както и много други европейци, ясно разбират преимуществата, които им дава мирният атом. Затова и не са готови да се откажат от него, за да си купят „котка в чувал“, категоричен е експертът от Аналитичния център на московския държавен институт по международни отношения Леонид Гусев.
Be the first to comment on "Референдумът в Швейцария доказа, че да се погребва ядрената енергетика в Европа е твърде рано"