Засиленият интерес през последните години към глинените мазилки и естествени бои е породен не само от ползите за околната среда и здравето.
Те задоволяват нашето вродено и естествено желание за красота. В Европа има няколко фирми, които предлагат богата палитра от глинени мазилки и бои. Много дизайнери ги предпочитат за декорация не само за жилищни сгради, но и ресторанти, офиси, банки и други сгради. Поради наличието на материали и лесния нискотехнологичен процес, много собственици предпочитат сами да подготвят и изпълняват глинени мазилки и бои. За стабилизиране могат да се използват някои забравени естествени добавки, като казеин, яйца, мляко, кравешки тор и др. Глината може да се намери в много различни цветове- жълто, оранжево, кафяво, бяло, сиво, дори зелено и лилаво. Което означава, че може да се използва като свързващо вещество и пигмент за множество различни цветни мазилки.
Кои стари практики в строителството се завръщат научаваме от новата електронна книга „Строителство с естествени материали – традиционни практики и съвременно приложение”. Нейният автор арх. Георги Георгиев описва строителни техники с материали от природата още от праисторическите години до ден днешен, с акцент както върху изграждането на сградите, така и върху детайли като отоплителните системи и направата на зелени покриви. Електронната книга е достъпна тук:
https://drive.google.com/file/d/0B3IST3O9gLaYSExyZnQxZkUzOTQ/view?pli=1. Това съобщиха от „За Земята“. Книгата е изготвена по проект „Направи си сам.“
На Балканите са открити едни от най-старите артефакти – свидетелства за най-древните строителни техники още отпреди 8000 години, казва авторът. В България са запазени най-старите в Европа неолитни жилища в Стара Загора и край Дуранкулашкото езеро. За целите на книгата са проучени и неолитни селища в Румъния и Македония. Арх. Георгиев описва и изчезнали вече родни строителни техники като бития дувар от Свищов и Белене, както и „купата” от района на Луковит. Подробно е разгледана темата за използването на земята като строителен и декоративен материал чрез различни способи като кирпич, трамбована земя и коб.
Коб е най-старата земна строителна техника, използвана от хората, тъй като не изисква специални инструменти и оборудване. Земята е смесена с вода и слама чрез отъпкване с крака и оформена с ръце като скулптура. Така човекът оставя част от душата си. Може би това е причината в днешното постиндустриално общество много хора да преоткриват техниката КОБ като алтернатива на промишлени продукти. Собствениците най-често се проявяват като хора на изкуството. КОБ позволява по-голяма свобода на личното изразяване чрез цветове и форми.
От земя се изработват и различни елементи на обзавеждането като пейки, рафтове и ниши в стените, печки и дори легла. Земните мебели са продължение на скулптурния подход при строителството с коб. Те придават един оригинален и индивидуален завършек на интериора. Благодарение на огнеупорните си свойства земята се използва за направата на зидани печки и фурни. Те са важен елемент в интериора и тяхната украсата става акцент в обзавеждането.
Книгата разглежда възраждането на старите архитектурни форми (арки, сводове и куполи). В книгата сa представени още стари отоплителни системи като зиданата печка „джамал”, подовото отопление римски „хипокауст” и корейския „ондол”. В електронното издание са коментирани дървените къщи с талпен и блоков градеж, видовете сглобки при дървени конструкции, реципрочните куполи и още много и важни теми от екологичното строителство в подкрепа на природосъобразния начин на живот. В книгата е включено и проучване на Музея на селото в румънската столица Букурещ и музея Астра в Сибиу.
Зеленото строителство е особено актуално, тъй като спестява енергия, транспортни разходи и други финансови средства, предполага рециклирането на използваните материали и значително подобрява комфорта на вече изградените постройки. „Има много информация за старата архитектура по българските земи, но малко за старите строителни техники, както и за съвременното им приложение:, коментира арх. Георгиев.
Be the first to comment on "Строителство с естествени материали- кирпичът отново е на мода"